{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 284089

حکم جلب سیار دارای انواع مختلفی است که بسته به نوع دستور قضات و مکان اجرای آن، کارکردهای متفاوت دارد؛ لذا دانستن این ۷ نکته برای ارائه حکم جلب سیار به ماموران پلیس، لازم است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، جلب سیار متهمان و نحوه استفاده از این حکم یکی از مواردی است که برای بسیاری از شهروندانی که درگیر مسائل حقوقی و قضائی شدند، سوال برانگیز است؛ از این رو در نظر گرفتن نکات زیر در خصوص برگ جلب سیار که شهروندان به هنگام ارائه به مامور کلانتری باید بدانند، می‌تواند برخی از مشکلات این دسته از افراد را حل کند.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ، این 7 مورد از جمله نکاتی است که در هنگام ارائه برگ جلب سیار به ماموران کلانتری باید بدانید.

1- شاکی باید به مهلت برگ جلب توجه کند و در صورتی که تاریخ آن منقضی شده باشد ماموران قادر به انجام آن نیستند.

2- برگ جلب صادره فقط در همان حوزه قضایی برای ماموران کلانتری لازم الاجرا است و چنانچه شاکی دستور قضایی خارج از آن حوزه به ضابطان ارائه کند ماموران حق دستگیری متهم را ندارند. به عنوان مثال چنانچه برگ جلب از سوی مقام قضایی در کرج و خطاب به ماموران انتظامی آن شهر صادر شده باشد قابلیت اجرا برای ضابطان تهران را ندارد مگر آنکه مقام قضایی تهران در مقام نیابت قضایی دستور بدهد.

3- در صورتی که در برگ جلب اشاره به ساعت انجام آن نشده باشد فقط ماموران می توانند از طلوع آفتاب تا غروب آن نسبت به دستگیری فرد مورد نظر اقدام کنند.

4- چنانچه در برگ جلب صادره دستوری در خصوص ورود به منزل یا مخفیگاه متهم یا محکوم علیه قید نشده باشد، ماموران نمی‌توانند وارد چنین مکان‌هایی شوند و درخواست و اصرار شهروندان خلاف قانون است.

5- کپی برگ جلب فاقد اعتبار است و شهروندان می‌بایست اصل آن را به ماموران ارائه کنند.

6- ارائه کننده برگ جلب باید شاکی یا وکیل قانونی وی باشد و به هنگام درخواست باید اصل کارت ملی خود را نشان دهد. ماموران در صورتی که فرد دیگری برگ جلب را ارائه کند در خصوص آن اقدامی نخواهند داشت.

7- ماموران کلانتری حصول یا عدم حصول جلب متهم یا محکوم علیه را به مقام قضایی گزارش می‌کنند و هرگونه اقدام متعاقب با دستور قضایی انجام خواهد گرفت.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  حکم جلب یعنی ، شاکی فرد مورد نظر رو به مامور انتظامی نشان دهد تا مامور وی را دستگیر کند.
  چطور از یک شهروند عادی انتظار دارن که، ادرس یک فرد کلاهبردار رو داشته باشه، در تهران به این بزرگی که یک کوچه جابجایی دیگه هیچ کس آدم رو نمیشناسه ، داشتن ادرس خیلی غیر منطقی است
  این خودش باعث انجام جرم میشه،
  تعقیب افراد، ایجاد دعوای صوری، پرداخت باج بهآشنایان متهم ، همه پیشنهاداتی هست که به افراد میشه!!!
  این همه نیروی نظامی، کاش قانون گذار گروهی رو ماموران پیدا کردن متهمان فراری مالی کند.
  مطمئنا اگر افراد بدونند که امکان فرار ازاجرای قانون وجود نداره، دست به ارتکاب جرم نمی زنند.
  برادر من بعد از 3 سال دادگاه برای 70 میلیون تومن پول ، بالاخره حکم جلب طرف رو گرفته. ولی خب این حکم به چه دردی می خوره؟؟؟؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری