کد خبر 264071

خوزستان بالاترین آمار مهاجر فرست کشور را دارد

استاندار خوزستان گفت: وجود برخی مشکلات باعث شده خوزستان بیشترین آمار مهاجر فرست را در سطح کشور داشته باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، غلامرضا شریعتی، پنجشنبه در نشست شورای راهبردی خوزستان در سرسرای استانداری در اهواز که با حضور رییس سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار شد بیان کرد: وجود مشکلاتی همچون پدیده گرد و غبار در این استان، امید و نشاط را کمرنگ و باعث ایجاد فضای ناامیدی در استان شده که برای حل آن به عزم جدی نیاز است.
وی گفت: با خروج نخبگان از خوزستان به دلیل این مشکلات، بهره وری از منابع فعلی استان هم کاهش پیدا می کند که برای کشور این موضوع ضرر دارد.
استاندار خوزستان بیان کرد: از سال 70 تاکنون بیش از 25 برنامه تحول اداری به منظور اجرایی شدن پروژه تحول اداری برای خوزستان تدوین شده است. 
شریعتی در ادامه گفت:هرچه مقررات اداری و قوانین شفاف تری را بدون تفاسیر مختلف ارایه کنیم می توان به سلامت اداری و اقتصادی بیشتر جامعه کمک کرد؛ هرچه جامعه از سلامت اقتصادی و اجتماعی بیشتری برخوردار باشد به تبع آن امکان رشد، توسعه و سرمایه گذاری بیشتر است.
وی گفت: خواستار این هستیم که ساختار اداری و سازمانی دستگاه های مختلف در کشور متناسب با برنامه عملیاتی آنها تنظیم و ارایه شود، برخی چارت های اداری در خوزستان متناسب با نوع فعالیت و برنامه هایی که دارند نیست.
استاندار خوزستان گفت: به عنوان مثال در برخی شهرستان های خوزستان تولیدات کشاورزی بیشتر از یک استان را دارند در حالی که کارشناس و نیروی انسانی لازم در آن مستقر نیست و چنین وضعیتی باعث اتلاف منابع می شود.
شریعتی افزود: نامتناسب بودن چارت اداری در استانی مثل خوزستان با حجم زیاد فعالیت ها و با ظرفیت های بالایی مثل بنادر، نفت، پتروشیمی، کشاورزی و ... بهره وری را کاهش می دهد.
رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خوزستان نیز در این نشست گفت: شورای راهبردی خوزستان علاوه بر نحوه توزیع پرداخت اعتبارات به دستگاه ها، براساس عملکرد هر یک از ادارات تا سقف 200 امتیاز به آنها می دهد.
امید حاجتی افزود:ازدیگر مصوبات این شورا طرح هویت برخط برای دستگاه ها است که از 2سال پیش عملیاتی شده، که در آن دریافت کپی کارت ملی و شناسنامه حذف شده است.
وی اظهارکرد: مصوبه دیگری این شورا برنامه ریزی برای نیروهای ناکارآمد و بدون انگیزه دردستگاه های اجرایی است که از سال 95 مصوب شده اما هنوز اجازه اجرا داده نشده است.
وی گفت: آمادگی داریم به صورت پایلوت این طرح را در خوزستان انجام دهیم.
رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی خوزستان افزود: ارایه برنامه های صحیح برای رفاه عمومی مردم و نحوه تخصیص اعتبار به ادارات و ارزیابی عملکرد آنها از مهم ترین برنامه های این شورا است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نیز گفت: خوزستان از نظر شرایط اقلیمی شرایط مناسبی ندارد و ثبت رکوردهای جهانی گرمای هوا، و گرد و غبار در سال های اخیر مشکلات زیادی را در بخش های مختلف اجتماعی و اقتصادی آن ایجاد کرده،و از عوامل مهاجرت کارشناسان و نخبگان ازاستان است.
کیخسرو چنگلوایی اظهار کرد:خوزستان 16.5 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی و تامین 14.5 درصد کل تولید کشاورزی کشور را دارد که نیاز است کارکنان اداری و کارشناسان این سازمان بر اساس حجم کار در خوزستان تامین شوند. 
وی گفت: تقاضا می شود با توجه به پست های موجود ساختار تشکیلات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ارتقا یابد. 
جمشید انصاری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور امروز پنجشنبه به منظور شرکت در چند نشست با مدیران خوزستان از جمله شرکت در شورای ادارای به اهواز سفر کرد.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر