کد خبر 241915

کاربرد فناوری نانو در ۱۴۰۴ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهوری تصویبنامه هیات وزیران درباره سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ را برای اجرا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق 1404 با هدف ارتقای اثرگذاری فناوی نانو در بهبود کیفیت زندگی و دستیابی به جایگاه پنجم جهان در تولید علم نانو وجایگاه پانزدهم درثبت اختراعات نانو در دفاتر معتبر جهانی ، کسب سهم یک تا دو درصدی از بازار جهانی فناوری نانو و ایجاد جایگاه شغلی برای هشتاد هزار نفر ابلاغ شده است .

در این سند شاخص‌های کلانی به لحاظ رتبه علمی و فناوری تعریف شده است که به‌ موجب آن تا سال 1404 جمهوری اسلامی ایران باید 2 درصد از بازار جهانی در حوزه فناوری نانو را در اختیار داشته باشد و 80 هزار شغل تخصصی در این حوزه ایجاد کند.

همچنین به منظور گسترش کاربرد و ایجاد کشش بازار برای محصولات مبتنی بر فناوری نانو و با توجه به تأثیرات این فناوری در ارتقای کیفیت و ارزش افزوده محصولات، افزایش عمر تجهیزات و ماشین آلات، افزایش راندمان تولید و صرفه جویی و کاهش هزینه ها و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی، مقرر شد دستگاه های اجرایی بررسی و تایید محصولات فناوری نانو ساخت داخل با فناوری بومی و خرید هدفمند این محصولات را در اولویت قرار دهند.

بر این اساس، هیات وزیران برای هریک از وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان ملی استاندارد و گمرک جمهوری اسلامی ایران تکالیفی را در جهت خرید محصولات نانو ساخت داخل با فناوری‌ بومی برای گسترش کاربرد فناوری نانو در صنایع مرتبط تعیین کرد.

اسحاق جهانگیری این مصوبه را برای اجرا به وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی، نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور ابلاغ کرد.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری