{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 433861

قیمت جهانی طلا به بیشترین میزان یک هفته گذشته رسید؛

برخی معتقدند اگر روزگاری دلار آمریکا نابود شود، طلا هرگز نمی تواند به کسی کمک کند. آنها می گویند: نمی‌توان طلا را خورد!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سایت طلا، آنچه این افراد می‌گویند این است  که طلا پول نیست در حالی که دلار پول است و اگر دلار از بین برود در واقع پول است که نابود شده و کار نیز از بین می‌رود. اما درست همین حالا طلا یک پول محسوب می‌شود. دلار تنها به این دلیل ارزشمند است که می‌توان طلا را با آن مبادله کرد. دلار تنها یک واسطه برای معامله طلاست.

اگر دلار نابود شود تمدن بشری ادامه می‌یابد دقیقا به این دلیل که مردم با استفاده از طلا به امور خود می‌پردازند؛ با واسطه دیگری که دلار نیست. آنهایی که می‌گویند «طلا را نمی توان خورد» درک درستی از پول ندارند. نمی توان طلا را خورد ولی می‌توان با استفاده از آن تجارت کنید و غذا بخرید.

انتقاد دیگری که به طلا می‌شود این است که می‌گویند «اگر جامعه از بین برود طلا هیچ خیری برای شما نخواهد داشت» یا اینکه «اگر دلار سقوط کند ، شما به غذا، آب و اسلحه احتیاج دارید نه طلا». در حالی که همه این انتقادات درست بوده و بر طلا وارد است،‌ یک نکته دچار اغفال شده است: اینکه طلا یک واحد پولی است.

درست است که نمی توان این فلز براق را خورد اما می‌توان برای خرید غذا از آن استفاده کرد،‌ نمی توان با آن از خود دفاع کرد اما می‌توان با آن سلاح خرید. صحبت ما نه درباره گذشته است و نه آینده، درباره همین الان، زمان حال است.  وقتی شما قصد خریدی دارید نیازی نیست که دلاری رد و بدل کنید بلکه این مبادله با طلا انجام می‌شود.

خب شاید سوال کنید اگر اکنون یک تکه طلا به سوپرمارکت ببرم و در ازای آن کالایی طلب کنم، پذیرفته شده نیست. درست است، این کار قابل پذیرش نیست آنهم به این دلیل که دولت ها می‌خواهند اکنون واسطه تجارت و معاملات «دلار» باشد نه طلا. این ادعا که زمانی که دلار نابود شود جامعه لزوما فرو می‌ریزد چرا که پولی وجود ندارد و طلا هم پول نیست، کاملا نادرست است. ‌

افزایش 18 دلاری طلا در یک روز

قیمت طلا در معاملات بازار جهانی با انتظار اجرای محرک‌های اقتصادی از سوی بانک‌های مرکزی 18 دلار افزایش یافت. و به بیشترین میزان یک هفته گذشته رسید.

محرک‌های اقتصادی به دلیل کاهش خسارات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا است که اکثر کشورها در شرایط قرنطینه ای که اقتصاد آنها را تهدید می‌کند، اعمال می‌کنند.

شیائوفو تحلیلگر بین‌المللی بانک چین اعلام کرد:‌«شمش طلا برای سرمایه‌گذاران بسیار جذاب شده است. کشورها می‌توانند پول چاپ کنند اما آنها نمی‌توانند طلا چاپ کنند و همواره محدودی در عرضه طلا وجود دارد.»

تعدادی از رؤسای بانک‌های مرکزی قرار است هفته آینده گردهم آیند و برای تزریق محرک‌های اقتصادی تصمیم بگیرند. سرمایه‌گذاران به این تصمیم خوش‌بین هستند. 

به نظر می‌رسد که طلا از اجرای اقدامات محرک اقتصادی از سوی بانک‌های مرکزی سود می‌برد چرا که این محرک‌ها می‌تواند مانعی در برابر تورم باشد. 

انتظار می‌رود مجلس نمایندگان آمریکا بسته ۵۰۰ میلیارد دلاری که از سوی سنا تصویب شده است را روز پنج شنبه تصویب کند.

بر اساس گزارش رویترز، پاندمی ویروس کرونا دولتها و بانکهای مرکزی سراسر جهان را واداشته با اقدامات محرک مالی و اقتصادی بی سابقه، به حمایت از اقتصاد کشورشان در برابر آسیبهای ناشی از این پیشامد ناگوار بپردازند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری