کد خبر 373770

افزایش ۳۸۲ درصدی کشف قاچاق طلا در مرزهای غربی

سرپرست فرماندهی مرزبانی آذربایجان غربی با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی عملیات مرزبانی استان نسبت به سال گذشته از کاهش ۱۲ درصدی کشفیات قاچاق سوخت در مرزهای‌استان خبر داد و گفت: امسال کشفیات طلای قاچاق افزایش ۳۸۲ درصدی وکشفیات قاچاق ارز رشد ۱۰۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شاهد بودیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سرهنگ فردین پیری در نشست خبری با اصحاب رسانه بااشاره به کشفیات مواد مخدر توسط نیروهای مرزبانی استان افزود: طی سال گذشته ۱۹۴ کیلوگرم مواد مخدر کشف شده که این میزان طی سال جاری به ۳۶۶ کیلوگرم رسیده که رشد ۸۴ درصدی کشفیات مواد مخدر را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

وی بااشاره به رشد ۶۴ درصدی دستگیری متهمان قاچاق مواد مخدر در مقایسه با سال گذشته تصریح کرد: سال گذشته ۱۷ نفر قاچاقچی مواد مخدر و امسال ۲۸ نفر قاچاقچی این حوزه توسط نیروهای مرزبانی استان دستگیر شدند. 

سرپرست فرماندهی مرزبانی آذربایجان غربی با اشاره به ارزش ریالی سایر کالاهای قاچاق توقیفی توسط مرزبانی استان گفت: ۳۰۵ میلیارد ریال ارزش ریالی سایر کالاهای قاچاق کشف شده طی سالجاری در مرزهای استان است.

سرهنگ پیری بابیان اینکه تهدیدات در گذشته به صورت سخت و نظامی بود اما با بروز پیشرفت و ورود فناوری و علم، مؤلفه‌های امنیت امروزه از حالت نظامی تغییر کرده است، افزود: امروز تهدیدات نرم بر تهدیدات سخت برتری یافته و سلاح اصلی برای برتری تهدیدات نرم رسانه هستند.

وی گفت: می‌توان تهدیدات نرم را با پدافند رسانه‌ای به فرصت تبدیل کرد و با رصد رسانه‌های غرب و توجه به مؤلفه‌ها و ابعاد امنیت می‌توان در برابر دشمن قد علم‌کرده و نقشه انهارا نقش برآب کرد.

سرپرست فرماندهی مرزبانی آذربایجان غربی ادامه داد: امروزه امنیت از طریق لوله اسلحه به‌دست نمی‌آید بلکه رسانه‌ها از طریق توجیه، آموزش و روشنگری از طریق قلم خود و با برداشتن پرده از چهره دشمنان جامعه‌ای پویا و امیدوار برای نظام به ارمغان بیاورند.

وی در خصوص تمایل کشور ترکیه برای کشیدن دیوار مرزی از سمت حکاری ترکیه بابیان اینکه هرکشور برای دفاع و حفظ امنیت براوردها و مواضع مشخصی را دارد که برخی با کشیدن دیوار یا ایجاد پاسگاه به دنبال حفاظت فیزیکی مرز خود هستند که مختص به همان کشور است تصریح کرد: چینش استحکامات نظامی هر کشور مخصوص هر کشور بوده و ارتباطی به کشور هم مرز مقابل ندارد که مرزهای ایران تحت رصد الکترونیکی و پهبادی است و از هر لحاظ تحت کنترل بوده که توسط دوربین اپتیکی تا ۷۰ کیلومتر تحت رصد و امایش است.

سرهنگ پیری با بیان اینکه در مرکز آذربایجان غربی هیچ تهدیدی نبوده که در صورت وجود هر نوع تهدیدی پاسخ جدی داده می شوند، گفت: در مرز آذربایجان غربی هیچ مبلغ خودروی وجود ندارد و حدوداً ۱۰ درصد از نوار مرزی که امکان قاچاق در آن مطرح است با موانع فیزیکی مسدود و فنس‌کشی شده است.

وی همچنین از کاهش ۶۴ درصدی کشفیات قاچاق احشام در مرزهای استان خبر داد.

وی  در خصوص شهدای مرزبانی استان تصریح کرد: امسال با توجه به آمادگی‌ها و و تجهیزات نوین و ارتقاء سطح آمادگی نیروها شاهد کاهش ۹۵ درصدی را در تقدیم تعداد شهدا و جانبازان استان شاهدیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری