کد خبر 357592

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی؛

مالیات قطعی خریداران سکه ابلاغ شد/ ۱۵۰تا ۲۵۰هزارتومان به ازای هر سکه

سازمان امور مالیاتی مالیات مقطوع عملکرد سال ۹۷ دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی را ابلاغ کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی موضوع مالیات مقطوع عملکرد سال 97 دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی را ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: با توجه به مفاد مواد یک و 93 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 94/04/31‬و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده 100 قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال 97 دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی، به شرح ذیل مقرر می‌گردد:

الف- مشمولین تبصره ماده 100:

کلیه خریداران سکه که در سال 97 نسبت به دریافت حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی اقدام نموده‌اند مشمول این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می‌باشند.

ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن:

نسبت به خریداران سکه که طی سال 97 سکه خود را دریافت نموده‌اند:

1. تا بیست سکه دریافتی مشمول مالیات نمی‌باشد.

2. نسبت به مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هر سکه یک میلیون و 500 هزار ریال مالیات مقطوع.

3. نسبت به مازاد 60 سکه تا میزان 100 سکه به ازای هر سکه 2 میلیون ریال مالیات مقطوع.

4. نسبت به مازاد 100 سکه تا میزان 200 سکه به ازای هر سکه 2 میلیون و 500 هزار ریال مالیات مقطوع.

تبصره 1: مودیان ردیف یک بند ب فوق نیازی به ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت.

تبصره 2: مودیان موضوع این دستورالعمل می‌بایست جهت پرداخت مالیات مربوط به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه نمایند.

ج- سایر موارد:

1. در خصوص مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یک جا در خرداد ماه 98 ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا 4 ماه به صورت مساوی تقسط می‌گردد. عدم پرداخت به موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر مشمول جریمه موضوع ماده 190 قانون مالیات‌های مستقیم از پایان خردادماه 98 خواهد بود.

2. چنانچه مودیان مشمول این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده صرفاً از حیث عدم فروش سکه‌های دریافتی معترض باشند، می‌توانند نسبت به طرح ادهای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.

3. اشخاصی که در سال 97 بیش از 200 سکه دریافت نموده‌اند مشمول این دستورالعمل نبوده و می‌بایست اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند. ادارت کل امور مالیاتی ترتیبی اتخاذ نمایند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام نموده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری نموده‌اند) حداکثر تا پایان سال جاری انجام گیرد.

4. صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند مشمول این دستورالعمل نمی‌باشند و مکلف هستند نسبت به تنظیم اظهارنامه مالیاتی شغلی خود اقدام نمایند.

photo_2019-06-03_14-35-13

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  فقط سپرده ارزی یه جای درست!

 • اعصاب داغون له شده
  ۱ ۲

  کار بسیار عالی ویلی خیلی خیلی دیر
  باید سال ۹۰ این کار انجام میشد
  اگر امکان این بود که از خریداران قبلی سکه و یا حتی فروشندگانی که مالیات سکه رو پرداخت نکردن حتی هنگام فروش در صورت عدم ارایه برگه مالیات - مالیات دریافت کنید بسیار عالی میشه

  دوستان
  سکه - ماشین - مسکن - خودرو
  سرمایه نیست
  البته تا بفهمید خیلی دیر شده

 • مهدی
  ۴ ۱

  از اول قرار نبوده مالیات بگیرند و طبق قانون هم خرید و فروش سکه مالیات نداره. اگر مالیات بگیرند معنیش دزدی از جیب مردم است که حرام واضح است. دیگه هیچ کدام از مردم به مسئولان اعتماد نخواهند کرد و اینکار از اونکاری دفعه پیش با سپرده ارزی مردم کردید بمراتب بدتر و کثیفتر میباشد.

 • ناشناس
  ۳ ۱

  میگم من قیمت کفش و لباسم هم رفته بالا. آیا باید مالیات پرداخت کنم؟

 • ناشناس
  ۳ ۱

  قش در معامله.چرا قبل از فروش اعلان نکردید

 • ناشناس
  ۴ ۱

  خجالت بکشین من ی خونه نمیتونم بخرم حالا باید مالیات هم بدم

 • ناشناس
  ۳ ۱

  چرا من باید باج بدم مگه موقع قرارداد گفتین مالیات داره گ دروغگوها

 • ناشناس
  ۴ ۱

  اخرین تیر به اعتماد مردم شلیک شد

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سلام
  يعني چي؟
  بانك مركزي زمان ثبت نام اعلام كرده معاف از ماليات،حالا مي گن بايد ماليات بديد!!!!
  اين عين دزدي تو روز روشنه
  بانك مركزي كه دزد باشه واي به حال بقيه

 • امبر
  ۴ ۰

  غیر قانونیه. کتبا گفته بودند معاف از مالیات است. آرشیو خودتون را نگاه کنید در سایت خودتون هم نوشته.

 • علی
  ۲ ۱

  با سلام
  اگه سازمان امور مالیا تی به اطلاعیه های که بانک مرکزی مراجعه کنه متوجه میشه که پیش فروش سکه با قیمت قطعی فروخته شده و بر طبق قرار دادی که با بانک بسته شده قیمت پیش فروش قطعی و معاف از مالیات بوده است.
  البته با این کاری که داره اتفاق می افته دیگه هیچ کس به بانک مرکزی اعتماد نخواهد کرد

 • علی
  ۲ ۱

  دراین خصوص بانک مرکزی سر مردم رو دوباره مثل داستان ارز سال ۹۶ کلاه گذاشت پس چرا همان موقع اعلام نکرد که مالیات داره تا همه تصمیم بگیرن که از این طرح استفاده
  چون پیش فروش اون موقع قطعی و بدون مالیات بود .

 • کارشناس
  ۲ ۱

  مطابق ماده 1 و 93 و 100 ق.م.م مورد استناد سازمان مالیاتی در بخشنامه صادره اشخاص صرفا برای درآمد کسب شده طی سال باید اظهارنامه به دارایی تسلیم نمایند.
  وبرای خرید هیچ جایی از قوانین مالیاتی اشخاص را ملزم به تسلیم اظهارنامه نکرده مگر اشخاص حقوقی ویا اشخاصی که شغل آنها خرید و فروش ( خرید و فروش سکه) باشد.

  بنابراین الزام دارایی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ومطالبه مالیات از خرید خلاف مقررات یاد شده و وجاهت قانونی ندارد و قابل طرح در مراجع ذیربط منجمله دیوان عدالت اداری میباشد.

  همچنین برابر بند ج-2 بخشنامه فوق با اعتراض مبنی بر عدم فروش سکه های تحویلی بایستی از مالیات مطالبه شده رفع تعرض نمایند.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری