{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 326225

واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا روز سه شنبه (اول ژانویه ۲۰۱۹ میلادی)، ۲۰ ساله شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، یازده کشور اروپایی اتریش، بلژیک ، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا ، لوکزامبورگ، هلند، اسپانیا و پرتغال روز اول ژانویه سال 1999 واحد پولی مشترک اتحادیه اروپا را ایجاد و یک سیاست پولی مشترک را تحت کنترل بانک مرکزی اروپا آغاز کردند.

این درحالی است که نخستین سکه ها و اسکناس های یورو 3 سال بعد وارد بازار شدند. البته مسیر رسیدن به یورو از دهه 80 میلادی آغاز شده بود. معیارهای مالی عمومی که دولت های اروپایی باید برای مشارکت در پول واحد به آن احترام می گذاشتند با پیمان ماستریخ در سال 1992 تعیین شد و در سال 1994 موسسه پولی اروپا (IME), یک ارگان موقت که هنوز مسئولیت پیگیری سیاست های پولی اتحادیه اروپا را بر عهده نداشت ایجاد شد.بانک مرکزی اروپا در سال 1998 تاسیس شد.

نام 'یوور' بطور رسمی در سال 1995 در شورای اروپایی مادرید انتخاب شد. نرخ این ارز نیز بر اساس ارزهای ملی 11 کشور اروپایی بر پایه ارزش روز بازار بررسی و تعیین شد. یورو برای 3 سال تنها در پرداختی های الکترونیکی استفاده می شد تا اینکه در سال 2002 نخستین اسکناس ها و سکه های واحد پولی مشترک اروپا وارد بازار شدند.

اکنون با گذشت 20 سال، یورو تبدیل به واحد پولی مشترک 19 کشور با 340 میلیون اروپایی شده و از سوی 175 میلیون نفر خارج از منطقه یورو مورد استفاده قرار می گیرد . یورو اکنون دومین ارز مهم بین المللی و دومین ارزی است که در جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

یونان در سال 2001 به یورو ملحق شد از آن زمان 7 کشور قبرس، استونی، لتونی، لیتوانی، مالت، اسلواکی، اسلوونی نیز به واحد پولی مشترک اروپا پیوستند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری