اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

اما و اگرهای ارز دانشجویی/ محل تامین ارز دانشجویی؛ نیما یا آزاد؟

پس از التهابات ارزی در فروردین ماه امسال، دریافت ارز دانشجویی به خصوص برای دانشجویان غیر بورسیه با اما و اگرهای بسیاری همراه شده و سوالات بسیاری را برای دانشجویان خارج از کشور ایجاد کرده است.

اقتصاد آنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ بیستم فروردین ماه سال جاری بانک مرکزی دستورالعمل‌های جدیدی به نظام بانکی و صرافی‌های کشور ابلاغ کرد که بر این اساس، دلار ۴۲۰۰تومانی به عنوان تنها نرخ رسمی برای ارز اعلام شد.

در همین راستا به مسافران اعلام شد که علاوه بر پرداخت عوارض ۲۲۰ هزار تومانی خروج از کشور، نهایتا می‌توانند هزار یورو به قیمت دولتی در گیت خروجی فرودگاه‌های بین المللی کشور یا مرزهای زمینی دریافت کنند.

چندی نگذشت که فروش ارز اسکناسی در صرافی‌ها نیز متوقف شد و تعدد بخشنامه‌ها موجب سردرگمی مردم اعم از مسافر و دانشجویان شد، اما داستان ارز دانشجویی از اطلاعیه شماره ۲ بانک مرکزی در ۲۳ فروردین ۹۷ آغاز شد.

بانک مرکزی طی اطلاعیه ای اعلام کرد که پیرو اطلاعیه شماره (۲) یکسان سازی نرخ ارز، با توجه به پرسش‌ها و ابهامات مطرح شده در خصوص ارز مسافرتی و دانشجویی، اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه تامین این ارزها به شرح ذیل ارائه می‌شود:

1- مبلغ قابل تامین ارز دانشجویی قابل پرداخت/حواله حداکثر سالانه ۱۵۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها بابت شهریه دانشگاه و حداکثر ماهیانه ۱۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای دانشجو و حداکثر ماهیانه ۵۰۰ دلار برای هر عضو خانواده وی است.

2- پرداخت ارز دانشجویی پس از تایید وزارتخانه ذیربط (حسب مورد علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به نرخ اعلامی این بانک انجام خواهد شد.

3- برای پرداخت ارز دانشجویی، تایید وزارتخانه ذیربط می‌بایست در هر سال تمدید شود.

4- علاوه بر بانک ملی، بانک سامان نسبت به ارایه ارز مسافرتی اقدام می‌کند. ترتیبات ارایه ارز مسافرتی توسط بانک سامان همان ترتیبات مندرج در اطلاعیه شماره (۲) یکسان سازی نرخ ارز است.

متقاضیان ارز دانشجویی باید دارای شرایط زیر باشند:

•  معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل

•  نداشتن طول مدت تحصیل بیش از حد مجاز

•  طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ۶ سال، دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ٣ سال، کارشناسی ارشد پیوسته ٨ سال و دکتری ۵ سال است

•  فاصله دو مقطع تحصیلی بیش از یک سال نباشد

•  خروج از کشور بطور قانونی انجام شده باشد

•  دانشگاه محل تحصیل در خارج از کشور، مورد تایید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم باشد

•  مراحل  دریافت ارز دانشجویی در سال ۱۳۹۷

چگونه برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کنیم؟

اولین قدم برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام در سامانه اختصاصی دریافت ارز دانشجویی (نشا) و تشکیل پرونده است. پس از ثبت نام به صورت الکترونیکی، باید شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه حساب کاربری را نگه دارید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در نشا

•  تصویر اصل پذیرش از کشور محل تحصیل. این نامه  باید از دانشگاه محل تحصیل اخذ شود

•  تصویر نمره زبان

•  تصویر گواهی فارغ التحصیلی (نامه دانشگاه به سازمان وظیفه)

•  تصویر شناسنامه و کارت ملی

•  معافیت تحصیلی برای کسانی که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج شده و در حال حاضر مشغول به تحصیل اند

دانشجویانی که بعد از فرجه شش ماهه فارغ التحصیلی مراجعه می‌کنند باید تصویر دفترچه اعزام به خدمت را نیز ارایه دهند و کسانی که در حین خدمت هستند باید نامه‌هایی از یگان خدمتی خود اخذ و ضمیمه مدارک کنند.

مدارک مورد نیاز ثبت نام ارز دانشجویی:

•  تصویر دیپلم و پیش دانشگاهی

•  ریز نمرات دانشگاه

•  گواهی اشتغال به تحصیل که به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران رسیده باشد

•  تصویر تمام صفحات گذرنامه

•  تصویر برگ اقامت دانشجویی

•  تصویر شناسنامه و کارت ملی

•  شرایط استفاده از تسهیلات غیر ارزی دانشجویی

•  تحصیل در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری

•  ارایه گواهی اشتغال به تحصیل جدید (به تاریخ روز) با تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور

•  ارایه ریز نمرات سال‌های گذشته

•  روشن بودن وضعیت نظام وظیفه (داشتن کارت پایان خدمت، داشتن کارت معافیت دایم، داشتن معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور) و ضمیمه کردن کارت پایان خدمت، کارت معافیت دایم یا نامه معافیت تحصیلی

اما هنوز مشکل محل تامین ارز دانشجویی برطرف نشده است. با مراجعه به بازار‌های ارز شاهد سردرگمی خانواده‌ها برای خرید ارز فرزندانشان هستیم و به گفته این افراد صرافی‌های بانکی و غیربانکی هر روز به بهانه‌های مختلف از جمله تعدد بخشنامه و همچنین کمبود ارز، از عرضه ممانعت می‌کنند و راه دریافت ارز برای این افراد بسیار سخت شده است.

در همین راستا منصور غلامی، وزیر علوم هفته گذشته از توافق با بانک مرکزی خبر داده و گفته با بانک مرکزی در خصوص فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیدیم قرار شد برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود، چرا که بخش عمده بودجه را دولت می‌دهد.

او همچنین گفته که برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می‌کنند، صرفاً وزارت علوم بحث تأیید مدارک تحصیلی که در کجا تحصیل می‌کنند را برعهده دارد و بانک مرکزی این افراد را به بانک‌‌های عامل برای دریافت ارز معرفی می‌کند و بر اساس نرخی پس از نرخ نیمایی، به دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می‌کنند ارز داده می‌شود.

بر این اساس و همچنین به گفته رضا ترکاشوند دبیر کل کانون صرافان، در حال حاضر ارز دانشجویی از بازار ارز آزاد تهیه می‌شود و دانشجویانی که بورسیه وزارت علوم هستند می‌توانند سالانه تا سقف 15هزار دلار با تکمیل پرونده ارز آزاد دریافت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی
    ۴ ۰

    رسانه محترم واقعا مسخره هست که بانک مرکزی نرخ ارز دانشجویی نیمه دوم سال را ازاد کرده و به بانک های عامل خود اعلام کرده است. در شش ماهه دوم دلار 4200 تومانی دادند و در بازار همان موقع دلار نزدیک به 16000 تومان بود اکنون که دلار اومده زیر 10000 تومان نرخ شش ماهه دوم ارز دانشجویی رو ازاد کرده اند یعنی 2.2 برابر نیمه اول سال واقعا این چه ارز دانشجویی است که دانشجو و خانواده و سفارت و دانشگاه این همه دنبال کاغذ بازی بروند بعد به نرخ آزاد بدهند ، مگر دانشجویی که 2 سال پیش رفته دانشگاه چه گناهی کرده که باید چوب اقتصاد تورمی و ناپایدار و بی ثبات رو بخورد این چه حمایتی از دانشجو است مگر حقوق پدر دانشجو از دو سال پیش تا حالا 3 برابر شده ؟ انتظار بود که دولت تو این زمینه مشکلات خانواده ها رو درک کنه و نرخ رو واقعا دانشجویی تعیین کند حالا با اندکی افزایش به شکل معمول. دانشجو هست که مادر است و با خانواده در خارج درس می خواند روزی که رفته دلار 4300 تومان بوده زندگیش رو گذاشته رو همین امر چرا باید با نرخ نزدیک به 10000 تومان پرداخت کنه چرا 2.5 برابر شده ، اعتراض خانواده ها هم راه بجایی نمی بره از شما رسانه گرامی انتظار داریم این موضوع را ضمن بررسی بیشتر با متولیان امر برای دفاع از حقوق دانشجویان و خانواده اونها بیشتر در رسانه های به بحث بگذارید شاید کسی شنید و فرجی شد موفق باشید