اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

سکه پس از تک نرخی شدن ارز چقدر گران شد؟/ ناکارآمدی سیاست بانک مرکزی در مهار قیمت سکه

بیست و یکم فروردین ماه سال جاری بود که دولت با اعلام سیاست جدید خود مبنی بر تک نرخی کردن ارز اقدام به کنترل بازارها کرد، در این میان بازار سکه و طلا از اولین بازارهایی بود که به این تصمیم واکنش نشان داد.

اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانی؛ با اعلام نرخ 4200 تومان برای ارز، قیمت سکه امامی  که 21 فروردین ماه یک میلیون و 955 هزار تومان بود، در روز 22 فروردین 255 هزارتومان کاهش یافت ، اما در حالی که انتظار می رفت این کاهش قیمت ادامه دار باشد، سقوط قیمت‌ها ادامه نیافت و تنها دو روز بعد از تک نرخی شدن ارز، قیمت سکه مجددا اوج گرفت، در واقع  کاهش نرخ دلار تا 4200 تومان نه تنها کمکی در جهت کنترل قیمت سکه نکرد  بلکه محدودیت‌های ایجاد شده در زمینه خرید و فروش ارز موجب ورود سرمایه‌ها به بازار طلا شد.

در این زمینه ابراهیم محمد ولی، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است: پس از آن که دولت اعلام کرد که اجازه نمی‌دهد در بازار ارز دلالی و نوسان قیمت ادامه پیدا کند و نظارت‌ها بر بازار ارز شدت گرفت، دلالان برای اینکه سود بیشتری ببرند یا بتوانند راحت‌تر سرمایه‌شان را از کشور خارج کنند، به بازار سکه روی آوردند.

در واقع استقبال از بازار سکه تا جایی پیش رفت که  طرح امامی در یازدهم تیر ماه به 3میلیون و 45 هزار تومان صعود کرد و رکورد بالاترین قیمت در کل تاریخ سکه را به نام خود ثبت کرد.

حالا با گذشت سه ماه از اجرایی شدن سیاست ارزی دولت، قیمت سکه امامی 835 هزار تومان معادل 42 درصد افزایش داشته است،  امامی در بازار امروز (ساعت 11 و 15 دقیقه) با قیمت دو میلیون و 824  هزار تومان به فروش می‌رسد.

سکه بهار آزادی نیز از 21 فروردین ماه تا کنون 920 هزار تومان معادل 51 درصد گران تر شده و اکنون به دو میلیون و 700هزار تومان رسیده است.

این سکه نیز یک روز بعد از اجرای این سیاست با کاهش 110 هزار تومانی ارزش رو به رو شد اما مجددا روند صعودی در پیش گرفت به طوری که در هفته اول تیرماه به دو میلیون و 850 تومان رسید.

نیم سکه سه ماهه 553هزار تومان گران شد!

نیم سکه بهار آزادی رکورد دار بیشتری نوسان قیمت در بین سکه‌ها بود و طی این دوره با رشد 66 درصدی روبه رو شده است.

بالاترین قیمت سکه مربوط به نهم تیر ماه بود که به یک میلیون و 490 هزار تومان رسید که در کل تاریخ بی سابقه بود. نیم سکه در بازار امروز با قیمت یک میلیون و 385 هزار تومان داد و ستد می‌شود.

ربع سکه بهار آزادی با 154 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به فروردین، اکنون با قیمت 710 هزار تومان در بازار معامله می‌شود. بیشترین قیمت این سکه مربوط به تیر ماه با نرخ 800 هزار تومان است.

جهش 23 درصدی قیمت طلا طی 3ماه

هر گرم طلای 18 عیار در بازار امروز 235هزار تومان قیمت‌گذاری شد که نسبت به تاریخ مذکور حدود 76 هزار تومان جهش قیمت داشته است. طلا نیز در ماه جاری به بالاترین قیمت خود یعنی 271هزار و 500 تومان صعود کرد.

 آنچه بر بازار طلا و سکه گذشته نشان از ورود حجم بالای نقدینگی به این بازار دارد و اینکه سیاست‌های بانک مرکزی در راستای مهار قیمت و هدایت نقدینگی موثر نبوده است. حال باید دید که آیا با ورود سکه های پیش فروش شده به بازار حباب سکه از بین می‌رود؟

ارز

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    اگه پیش فروش نبود حباب سکه بیشتر از اینها می شد. ضمنا سکه هم مانند سایر کالاهاست مگر با واردات یا تولید کالاها قیمت آن کاهش می یابد؟! از فروردین تا بحال خیلی اتفاقات تحریمی افتاده مانند خروج آمریکا از برجام و .....