کد خبر 250721

پشت پرده گرانی امروز دلار چیست؟

بازار ارز که امروز را هم با التهاب سپری می کند صبح شاهد نرخ ۴۷۹۳ تومانی برای دلار بود ولی ساعتی بعد با افزایش عرضه دلار در بازار به نرخ ۴۷۳۵ تومان رسید.

نرخ دلار که از عصر یکشنبه تا ظهر دیروز مدار نزولی داشت بار دیگر روند صعودی به خود گرفت؛ استارت جدید افزایش قیمت دلار در پایان معاملات دیروز زده شده و امروز هم ادامه داشت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، دلار تا ظهر امروز بار دیگر به مرز 4800 تومان نزدیک شد و به قیمت 4793 تومان هم رسید ولی هم اکنون قیمت دلار نقدی در بازار ارز 4740 تومان شده است.

افزایش قیمت دلار درحالی رخ داد که طی دو روز گذشته طبق اذعان فعالان حاضر در بازار ارز، بمب باران دلاری از سوی صرافی های بانکی و پتروشیمی ها انجام شده بود. طی دو روز گذشته نماینده صرافی بانک و پتروشیمی مستقیم از پاساژ افشار به نیازهای خریداران پاسخ می دادند ولی با وجود افزایش عرضه، بازهم صبح امروز دلار در بازار کم شده بود!

فعالان بازار می گویند: عرضه ی ارز از سوی پتروشیمی ها موجب شده تا جلوی جولان دلال های ارزی در بازار گرفته شود چراکه نماینده پتروشیمی تا ساعت 8 شب از پاساژ افشار به هر کسی که می خواهد ارز می فروشد. ولی به محض اینکه نماینده صرافی یا پتروشیمی از بازار می روند دلال ها دوباره به میدان می آینده و قیمت ها را بالا می برند.

برهمین اساس البته شب گذشته سفته بازان دلار فردایی قیمت دلار کاغذی رو بالا بردند و به 4701 تومان رساندند. همین هم شد که از صبح امروز دلار بار دیگر به کانال 4700 تومان بازگشت و در قیمت 4740 تا 4750 تومان خرید و فروش می شود.

فعالان بازار ارز می گویند: بازار صبح امروز خیلی ملتهب بود ولی از ظهر به بعد کمی آرامش به بازار برگشته و از شدت نوسانات کاسته شده است. هم اکنون دلار نقدی با قیمت 4735 تومان هم فروش رفته است.

یکی از افرادی که در بازار ارز حضور دارد می گوید: الان وضعیت بازار اصلا خوب نیست و خیلی از صرافی ها تعطیل کرده اند. به نظر می رسد فضای بازار بار دیگر امنیتی شده است.

* جلوی معاملات کاغذی گرفته شود/ دلال ها دلار فردایی را بالا می برند

یکی از فعالان بازار ارز درباره اتفای های اخیر در این بازار می گوید: چندین سال هست که وعده بورس ارزی در دولت ها داده می شود اما هنوز عملی نشده و بازار توسط عده ای سفته باز در مواقع حساس به بازی گرفته میشود.

وی می گوید: این دلال ها در ساعات غیر رسمی بازار با چند معامله کاغذی قیمت ها را دچار نوسان کرده و به بازار التهاب میدهند به طور مثال دیروز در ساعات رسمی بازار قیمت دلار نقدی 4685 پایان یافت و دلار فردایی 4687 اما این عده از دلالان دیشب با چند معامله کاغذی دلار فردایی را به قیمت 4701 رساندند. یعنی اقتصاد یک کشور بازیچه دست عده اندکی شده و باید با اینگونه از معاملات برخورد جدی شود.

 بانک مرکزی در سال 1393 برای کنترل بازار ارز اعلام کرده بود که معاملات فردایی ارز ممنوع است. همچنین بانک مرکزی برای جلوگیری از این مشکلات، اقدام به تدوین و ابلاغ مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها کرد تا دخالت عوامل غیرمجاز در بازار ارز و نوسانات در این بازار کمتر شود.

معاملات فردایی معاملاتی است که در واقع  در آن تسویه‌ای انجام نمی‌شود و تنها در قالب این معاملات افراد محدودی با صدای بلند در بازار قیمت تعیین می‌کنند و نوعی دلالی غیرمجاز به‌شمار می‌رود.

* حساب دلال های بزرگ ارز بسته شد

جولان دلال ها و سفته بازان درحالی کماکان در بازار ارز ادامه دارد که روز گذشته این خبر در بازار پخش شد که در راستای مبارزه جدی با پولشویی و با دستور مقام قضایی، صدها حساب از حساب‌های عاملان غیرمجاز ارزی بسته شد.

در این خبر که به نقل از یک مقام آگاه رسانه ای شده آمده است:روند مبارزه با دلالان و اخلالگران بازار ارز که بصورت شبکه‌ای صورت می‌گیرد با قاطعیت ادامه خواهد داشت.

گفتنی است، اخیرا بازار ارز با نوسانات قابل توجهی مواجه شده است و این نوسانات سوداگران بازار ارز را فعال کرده است. بر این اساس بررسی حساب‌های سوداگران و دلالان یکی از راهکارهای موثر برای مبارزه با دلالی و تشدید نوسانات نرخ ارز محسوب می‌شود.

* رئیس جمهور منکر دلار 4800 تومانی شد/ مردم وارد این بازار پرریسک نشوند

برخی از فعالان بازار ارز می گویند استارت گرانی جدید دلار طی روز گذشته همزمان با نشست خبری رئیس جمهور زده شد؛  یکی از افرادی که در این بازار حضور دارد می گوید: همیشه بازار به مصاحبه ها و اخبار واکنش نشان میدهد و این بانک مرکزی است که با عرضه ی خود بازار را متعادل می کند.

ولی موضوع گرانی دلار به دلیل اهمیت بالا از نشست خبری رئیس جمهور جا نماند چراکه دلار در روزهای اخیر رکورد 4800 تومان را هم زد و این موضوع به نشست آقای روحانی هم رسید؛ آنجایی که یک خبرنگار  خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور، خبر دارید که دلار 4800 تومان شده است؟ و روحانی در پاسخ این قیمت را رد کرد و گفت: این‌طور نیست.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری "مبنی بر اینکه مخالفان دولت معتقدند گرانی ارز مربوط به اقدام خود دولت برای جبران کسری بودجه است، نظر شما چیست؟ و تصمیم دولت در این زمینه چیست؟" گفت: همانطور که در سوال شما و پاسخ من وجود دارد این است که نرخ ارز امروز متعادل نیست و باید به تعادل برسد.اگر امروز قیمت دلار بالاتر از هفته‌های گذشته است، قطعا نباید دلایل تجاری و اقتصادی داشته باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امسال یکی از سال‌های خوب ما است، تصریح کرد: در سال‌های قبل ما همیشه در ماه‌های دی و بهمن در مشکلاتی بودیم برای تامین نیازهای‌مان اما امسال این چنین نیست.

وی با بیان اینکه قطعا افزایش قیمت دلار  دلایل روانی و تبلیغاتی دارد، گفت: نگاهی که ما به آینده داریم این است که در آینده ارزی ما نسبت به امروز قطعا بهتر خواهد بود.  توصیه ما به مردم این است که در این مسیر پرریسک برای منافع خود هم که شده، قدم برندارند. مسیر خیلی بهتری از ارز هم برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌توانند از آن استفاده کند. این مسیر مسیر باثباتی نیست. از مردم می‌خواهیم به راهنمایی‌ها و توصیه‌های مسئولان و بانک مرکزی توجه کنند؛ قطعا با این کار ضرر نخواهند کرد.

* هشدار سازمان مالیاتی به خریداران و فروشندگان ارز

هیاهوی ایجاد شده در بازار ارز کار را به جایی رساند که سازمان مالیاتی هم وارد عمل شد و  به کلیه فعالان بازار ارز هشدار دارد که اطلاعات کلیه اشخاصی که اقدام به خرید و فروش انواع ارز می نمایند در اختیار سازمان مالیاتی کشور قرار گرفته و حسب قوانین موضوعه نسبت به مطالبه مالیات بر درآمد متعلقه اقدام خواهد شد. 

از این رو به کلیه خریداران و فروشندگان انواع ارز توصیه می شود ضمن دریافت و کنترل مستندات معاملات خود (صورتحساب خرید و فروش) با صرافان، اسناد و مدارک مربوط به معامله را برای ارائه به اداره امور مالیاتی، نزد خود محفوظ دارند.

شاید طرف اصلی این اطلاعیه سازمان مالیاتی افرادی باشند که به راحتی و تنها در ازای مبالغ اندک برای دلال ها و صراف های بزرگ با مدارک شخصی خود دلار می خرند و تحویلشان می دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر