کد خبر 343836

وزیر صنعت معدن و تجارت؛

هیچ کارشکنی در برابر تحقق شعار امسال پذیرفتنی نیست/ تامین مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز تولیدکنندگان

وزیر صنعت گفت: مقام معظم رهبری شعار امسال را رونق تولید قرار داده اند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در مقابل هر شخصی، در هر جایگاهی که خلاف این شعار عمل کند ، می ایستد، چراکه جدی نبودن در اجرای برنامه های رونق تولید، آسیب جدی به کشور وارد می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، رضا رحمانی در نخستین جلسه شورای معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 98 با اشاره به اهمیت تامین مالی پروژه های تولیدی و صنعتی، گفت: گرچه این بخش به طور مستقیم با وزارت صنعت مرتبط نیست، اما باید موضوع را از طریق ارتباط با بانک ها و بانک مرکزی پیگیری کنیم و از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق شعار امسال تا اواسط هفته آینده به دولت تحویل داده خواهد شد، گفت:‌ رهبر معظم انقلاب شعار امسال را رونق تولید گذاشته اند و وزارت صنعت، معدن به جد این موضوع را پیگیری می کند.

رحمانی با بیان اینکه نظام با حفظ تولید، در سال 97 بر تحریم کنندگان پیروز شد، اظهار کرد: سال 98 را نیز با توجه به شرایط تحریم و وضعیت فعلی پیش می بریم و دولت و مجلس را هم باید برای اجرای برنامه های خود همراه کنیم.

تشکیل تیم های کارشناسی

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشکیل تیم هایی از معاونین این وزارتخانه برای سفر به استان ها خبر داد و گفت: این تیم های کارشناسی در قالب گروه هایی، ذیل معاونت امور صنایع، باید به استان ها رفته و با بررسی وضعیت تولید در مناطق مختلف کشور، ضمن توجیه تولیدکنندگان و مسئولان استان ها درباره برنامه ها و اقدامات وزارتخانه برای رونق تولید، جمع بندی کارشناسی خود را از وضعیت صنعت، معدن و تجارت استان ها در قالب گزارشی ارائه کنند.

به گفته ی رحمانی، این اقدام با توجه به تجربه مثبت سفرهای استانی سال گذشته صورت می گیرد که بسیاری از مشکلات و سردرگمی های مسئولان استانی و تولیدکنندگان با ارائه توضیحات در این سفرها برطرف شد.

وی افزود: همچنین در این بازدیدها باید مطمئن شویم که مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز تولیدکنندگان که هر کدام از طریقی باید پیگیری شود، تامین خواهد شد.

رحمانی همچنین بر اجرای کامل مصوبه واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت صادرات کالای ایرانی در سال 98 ، گفت: امسال شاه بیت کار ما، رونق تولید و در نتیجه افزایش صادرات است که ستاد تسهیل و رونق تولید از لحاظ میدانی باید در خط مقدم این جبهه باشد، هر چند در حال حاضر ساختارش به طور کامل مناسب این ماموریت نیست، اما برای اصلاح این ساختار باید اقدامات لازم را انجام دهیم.

تاکید بر بهبود فضای کسب و کار

وی با تاکید بر اینکه تولید مولد در صنعت، معدن و کشاورزی بوده که دو مورد آن در حیطه مسوولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: باید اطلاعات و آمار وزارتخانه درباره وضعیت تولید و نیازهای واحد ها را به روز کرده و برای تامین این نیازها برنامه ریزی کنیم.

در ادامه، وزیر صنعت، معدن و تجارت بر بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد و افزود: بهبود فضای کسب و کار تنها با اراده و تغییر پارادیم های ذهنی مسوولان دست یافتنی است، با این حال 10 آیتم برای سنجش وضعیت فضای کسب و کار وجود دارد که در حال حاضر با توجه به این آیتم ها در وضعیت خوبی قرار نداریم.

رحمانی با بیان اینکه باید نواقص و مشکلات در بهبود فضای کسب و کار را استخراج کرده و آن را حل کنیم، گفت: مجموعه ما باید به گونه ای عمل کند که اگر صنعتگری از وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شد، به این نتیجه برسد که مسوولان، کارشناسان و... وزارتخانه هر آنچه از دستشان بر می آمده برای او انجام داده اند و رسیدن به این هدف هم نیاز به برنامه ریزی و... ندارد، بلکه نیازمند یک اجماع در وزارتخانه است.

افزایش تولید ساخت داخل

وی همچنین ضمن تاکید بر ضرورت افزایش تولید ساخت داخل اظهار کرد: اجرای پروژه توسعه تولید پوشاک و نساجی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، چراکه سالانه حجم بسیاری پوشاک وارد می شود و این حوزه 12 درصد اشتغال کشور را دارد، همچنین گسترش آن نیازمند سرمایه گذاری پایینی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از مهمترین برنامه های وزارتخانه را توسعه بخش معدن عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته و با توجه به ظرفیت های این بخش، سال جاری ، سال توجه بیشتر به معدن خواهد بود.

رحمانی با اشاره به ضرورت توسعه صادرات، افزود: در این حوزه، بسته حمایت از صادرات را داریم که کامل است و در صورت اجرای آن، مشکلات این حوزه حل خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای کشورهای همسایه، عراق، سوریه و لبنان پکیجی را تهیه کردیم و این کار برای روسیه و کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورها هم می تواند انجام شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری و اجرای مشوق ها برای واحدهای خوش حساب را از دیگر برنامه های این وزارتخانه عنوان کرد و با اشاره به لزوم ایجاد همدلی و همسویی میان تولیدکنندگان، دولت و مردم، بر افزایش نقش آفرینی تشکل های خصوصی و اطلاع رسانی اقدامات وزارتخانه برای آنها و مردم تاکید کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • حمید
    ۲ ۰

    جناب وزیر بهتر است کار را از زیر مجموعه خودتان شرکت تهیه وتولید شروع کنید .سال 97 سهمیه ای که با نرخ روز به شرکت ها فروحتند در انتهای سال با توجه به رکود صادرات مجددا درخواست ما به التفاوت کردند اخیرا هم به این مابه التفاوت جریمه هم قایل شده اندکه سال قبل 18درصد وامسال نرخ جریمه 22%کرده اندفروش را که از چندین ماه است قطع وگشایش اعتبار ها هم باطل کرده و فروش را منوط به تسویه جریمه کرده اندکه جناب معاون ضد تولید شما اقای سرقینی که ابتدا ایشان اتش تهیه را تدارک دیدند وبا رفتاری دوگانه وناپخته اظهار میدارند که در صدد رفع ان هستیم .قدری از شعار زدگی خارج وواقعا به تولید بیانشید.ما که وزارت صمت خسته شدیم. از نام گذاری سال رونق تولید مقام معظم رهبری بهره برداری نفرمایید.ایشان هم روی سخنش باشما مدیران اقتصادی است