کد خبر 273417

وزیر صنعت: اجازه دهید تولید در کشور نفس بکشد

وزیر صنعت، معدن و تجارت «یک عامل درون‌زای سیاسی» را علت برهم زدن بازار ارز برشمرد و گفت: «حیات کشور تولید است؛ اجازه دهید تولید در کشور نفس بکشد؛ باید برای صادرات تولید کرد و مسیر رونق آن برای صادرات با دلار درمانی میسر است.»

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمد شریعتمداری دوشنبه شب در نخستین نشست «هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی» در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما به رونق تولید در کشور اشاره کرد و افزود: ابتدای پیروزی انقلاب 854 واحد صنعتی در کشور فعال بود که اکنون این رقم به 84 هزار و 287 واحد کوچک و بزرگ افزایش یافته است.

وی گفت: در بخش معدن 95 واحد معدنی فعال بود که اکنون بیش از 6 هزار و 400 واحد معدنی در بخش کانی غیرفلزی فعالیت می کنند.

شریعتمداری ادامه داد: تولید 67 میلیون تن کالا در حوزه پتروشیمی، افزایش تولید لوازم برقی از جمله بیش از 6 میلیون دستگاه یخچال فریزر، بیش از 6 میلیون دستگاه تلویزیون و افزون بر سه میلیون دستگاه لباسشویی در سال گذشته، افزایش چرخه تولید در کشور را نشان می دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به افزایش 22 درصدی صدور مجوز تاسیس واحدهای تولیدی و صدور بیش از 20 هزار مجوز در سال گذشته اشاره کرد و گفت: مجموعه تولیدی کشور، پویا و در حال حرکت است.

شریعتمداری افزود: ممکن است برخی واحدهای تولیدی دچار مشکل باشند اما تعمیم به همه مجموعه تولید درست نیست؛ به جای اینگونه داوری ها باید موانع رونق تولید از جمله بستن مرزهای کشور به ورود کالای قاچاق انجام شود.

وی گفت: از سویی براساس اعلام رسمی گمرک، 82 درصد از واردات کشور، مواد اولیه و بقیه کالای مصرفی است؛ امروز در کشور 60 میلیون دلار واردات پوشاک داریم که قابل پیشگیری است.

نخستین نشست هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی برای حمایت از تولید ملی و کالاهای ساخت داخل با حضور نمایندگانی از هیات دولت، شماری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان اتاق اصناف و بازرگانی، دست اندرکاران حوزه تولید و صنعت و کارشناسان حوزه اقتصاد برگزار و «راهکارهای توسعه صنایع اقتصادی و تولیدی کشور و موانع و مشکلات پیش روی این حوزه» بحث و بررسی شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری