{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 269924

رییس اتحادیه آهن فروشان در گفت‌و گو با اقتصاد آنلاین:

رییس اتحادیه آهن فروشان از افزایش صادرات آهن آلات در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته مجموعا حدود ۹ میلیون تن آهن آلات از کشور صادر شد که پیش بینی می‌شود امسال تا سطح ۱۲ میلیون تن افزایش یابد.

اقتصاد آنلاین - صدف امیرحسینی ؛ محمد آزاد در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با تاکید بر این‌که افزایش قیمت آهن آلات در سال گذشته ناشی از جهش نرخ دلار نبوده است اظهار کرد: با توجه به تنزل قیمت آهن آلات در سال 95 و همچنین کاهش قیمت کالا در فروردین سال 96، در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر به دلیل بالا رفتن قیمت‌های جهانی، شاهد افزایش قیمت آهن آلات تا حدود 70 درصد بودیم.

او به ثبات قیمت‌های جهانی آهن آلات در سال جاری اشاره کرد و گفت: از فروردین امسال به دلیل افزایش نرخ ارز و پایین آمدن ارزش پول ملی، قیمت آهن آلات در هر کیلو 600 تومان گران شده است.

رییس اتحادیه آهن فروشان ادامه داد: حتی بعد از اعلام دلار 4200 تومانی توسط دولت، آن مبلغی که به آهن آلات اضافه شده بود تعدیل نشد.

آزاد به نگرانی آهن فروشان از نوسانات بازار ارز اشاره کرد و گفت: خرید و فروش داخلی تا حدی متوقف شده و مردم فقط به اندازه نیاز ضروری آهن الات می‌خرند اما آهن فروشان به دلیل پر بودن موجودی انبارها و همچنین نگرانی از نوسانات ارز آهن نمی‌خرند.

او درباره وضعیت صادرات آهن توضیح داد: علی رغم رکود بازار داخلی، صادرات در وضعیت خوبی قرار دارد چرا که در مقابل صادرات ارزهای خارجی دریافت می‌شود و مجموعا حدود 9 میلیون تن آهن آلات از کشور صادر شده که امسال پیش بینی می‌شود تا سطح 12 میلیون تن افزایش یابد.

آزاد اضافه کرد: کشورهای همسایه اولین مقصد ما برای صادرات است اما به کشورهایی همچون اندونزی، تایلند و برخی کشورهای اروپایی نیز صادرات داشته‌ایم.

رییس اتحادیه آهن فروشان با اشاره به این‌که 95 درصد محصولات و مواد اولیه تولیدات داخلی است خاطرنشان کرد: فقط 5 درصد نیاز به واردات برخی از اقلام مانند الکترود گرافیکی داریم که این‌ تا حدودی باعث افزایش قیمت می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که "آیا در نوسانات قیمت بازار آهن دست‌های پشت پرده‌ای دخیل هستند یا خیر؟" اظهار کرد: هیچ عواملی در افزایش قیمت دخیل نبوده مگر تفاوت قیمت‌های جهانی که در ابتدای سال 95 حدود 450 دلار بود و در اواخر سال به 310 دلار کاهش یافت و مجددا از فروردین تا مرداد ماه سال گذشته به 500 دلار رسید.

رییس اتحادیه آهن فروشان با تاکید بر این‌که بازار آهن به دنبال سود عادله و منصفانه است گفت: قیمت‌های داخلی ما با قیمت‌های جهانی همسویی داشته و در نوسانات قیمت، بازار آهن بیشترین مقاومت را انجام می‌دهد.

آزاد در پایان با تاکید بر این‌که تداوم افزایش قیمت دلار آینده بازار آهن را با ابهام مواجه کرده است، تصریح کرد: نگرانی ما از عدم ثبات ارزش پول ملی است؛ اگر قیمت پول ملی حفظ شود بازار به هیچ وجه روبه گرانی نمی‌رود حتی در این صورت شاهد کاهش قیمت هم خواهیم بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری