کد خبر 249747

ظرفیت تولید فولاد به ۵۵میلیون تن افزایش می‌یابد

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: امروز ظرفیت تولید در بخش فولاد به ۳۱.۶میلیون تن رسیده و بالغ بر ۲۳.۴ میلیون تن نیز در دست اجرا قرار دارد که به این ترتیب به ۵۵میلیون تن می رسد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، منصور یزدی زاده روز شنبه در نشست تخصصی مدیریت ارتباط انرژی، محیط زیست و آب در صنعت فولاد در محل پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف اظهار داشت: انتظار می رود در افق 1404 به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد دست یابیم و سرانه مصرف نیز به بیش از 350 کیلوگرم برسد.

وی پیرامون کمبود های زنجیره تولید فولاد در افق چشم انداز افزود: سنگ آهن 24 میلیون تن، کنسانتره 13.7 میلیون تن و گندله 1.8 میلیون تن کمبود وجود دارد.

به گفته یزدی زاده براساس ذخایر شناسایی شده اکنون 3.1 میلیارد تن ذخیره سنگ آهن در کشور وجود دارد که این مواد معدنی هم در سطح و نیز در عمق زمین واقع شده و بتازگی ذخایر جدیدی کشف شده است .

وی ایجاد 2 واحد هریک به ظرفیت 10 میلیون تن فولاد در کنار آبهای جنوب را به عنوان گام های توسعه ای در این بخش معرفی کرد، که علاوه بر پوشش مصرف داخلی، قابلیت صدور به بازار های صادراتی خواهند داشت.

یزدی زاده گفت: جمهوری اسلامی ظرف 12 سال گذشته از یک کشور 100 درصد وارد کننده فولاد به صادر کننده تبدیل شده، افزود: اکنون ایران بعد از ترکیه، دومین صادرکننده فولاد در منطقه محسوب می شود .

انتظار میرود میزان صادرات فولاد کشور تا پایان 96 به حدود هشت میلیون تن برسد و در افق چشم انداز 1404 بالغ بر 20 میلیون تن صادرات خواهیم داشت.

وی یادآور شد: تراز تجاری فولاد در مدت 10 سال گذشته به میزان 12 میلییون تن منفی بود و این درحالی است که امسال به مثبت پنج میلیون تن خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران ضمن یاداوری اجرای برنامه اکتشاف مواد معدنی در گستره ای به وسعت 250 هزار کیلومتر مربع در شرق کشور از سوی سازمان های ایمیدرو و زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: این برنامه از استان سیستان وبلوچستان تا منطقه سنگان در استان خراسان رضوی گسترش یافته است.

وی شکل گیری ستاد زنجیره فولاد در دولت دوازدهم را یک اقدام ارزشمند دانست که در کنترل و هدفمند سازی مجوزهای صادره نقش اساسی ایفا خواهد کرد و از روند افسار گسیخته گذشته جلوگیری به عمل می آورد.

یزدی زاده گفت: هدفمند سازی سرمایه گذاری در بخش فولاد، رعایت الزامات زیست محیطی و ساماندهی وضعیت اکتشاف از ویژگی فعالیت ستاد زنجیره فولاد محسوب می شود.

این نشست تخصصی با همکاری سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) تا 18 بهمن در محل پژوهشکده مزبور ادامه دارد.

ایران براساس آمار انجمن جهانی فولاد در سال 2017 به جایگاه سیزدهمین فولاد ساز جهان دست یافت و در افق چشم انداز دستیابی به جایگاه هفتم دنیا مورد انتظار است .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر