{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 246420

اقتصاد آنلاین بررسی می‌کند؛

مشکل اساسی گروه سیمان بالا بودن نسبت تولید به فروش آن است به‌طوری‌که تولید آن ۱۰۰ میلیون تن و فروش آن ۶۰ میلیون تن است و همچنین به علت بالا بودن هزینه‌های تولید سیمان در صورتی که در ظرفیت کامل تولید نشود و تولید به‌طور کامل به فروش نرسد زیان‌ده می‌شود.

اقتصادآنلاین - محمد حسینی ؛ ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه درباره عدم توفیقات این روزهای گروه سیمان و عقب افتادن این صنعت از رشد قیمتی سایر گروه‌های بورسی در گفت و گو با خبرنگار بورس اقتصادآنلاین گفت: دلیل اصلی توقف صادرات سیمان به عراق، راه اندازی کارخانه های تولیدی این محصول در این کشور می باشد.

وی ادامه داد: سیاست های عراق نسبت به واردات سیمان عوض شده و با توجه به متوقف شدن صادرات ایران به عراق و تولید سیمان توسط کشور عراق آینده ای برای صادرات سیمان به عراق دیده نمی‌شود و در دنیا هم واردات سیمان متدوال نیست و کشور ها بیشتر به دنبال تولید سیمان می باشند.

هلالات در ادامه گفت: کیفیت سیمان ایران در منطقه مطلوب است و مشکل صادرات ما از کیفیت نیست و سیمان ما شامل مدل های مختلف نیز می باشد. به سیمان نباید به دید صادراتی نگاه کرد و باید به این نکته توجه داشت که قیمت سیمان بسیار منطقه ای است. به طور مثال قیمت سیمان در ایران ۳۰ دلار است و در آفریقا ۱۰۰ دلار است. اما به علت شرایط سیمان، امکان صادرات از ایران به آفریقا وجود ندارد و به همین دلیل است که حجم تقاضا بالایی وجود دارد اما فروش ندارد.

وی در ادامه به این نکته اشاره کرد: اگر روزی تقاضا برای سیمان افزایش پیدا کند و شرایط صادرات محیا باشد می‌توان به آینده سیمان امیدوار بود.

این کارشناس بازار سرمایه  در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصاد آنلاین مبنی بر چشم انداز سیمان گفت :چشم انداز بلند مدتی برای سیمان ندارم چون همانطور که گفتم به علت تولید بالا و تقاضای کم؛ هر مقطعی که سیمان رشد داشته باشد این رشد عملی نیست و شرایط بازار باعث به وجود آمدن رقابت منفی می‌شود اگر روشی مانند  فیرز نفتی اوپک، برای سیمان هم اجرا شود می‌تواند عامل تحولی در صنعت سیمان باشد.

از سویی دیگر عبدالرضا شیخان دبیر انجمن سیمان در خصوص صادرات سیمان ایران به عراق گفت: دولت عراق خود در حال تولید سیمان است و هنوز به این جمع بندی نرسیده است که احتیاج به واردات دارد و اگر به این جمع بندی برسد گزینه واردات آنها قطعا ایران است. وی در ادامه افزود: ما صادرات زیادی  به کشورهایی مانند افغانستان و بنگلادش و آفریقا داریم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری