کد خبر 216441

عضو هیات مدیره میدکو:

حقوق دولتی معادن زغال سنگ و سنگ آهن حذف شود

یک عضو هیات مدیره میدکو با بیان اینکه پیشنهاد می‌کنیم حقوق دولتی معادن زغال سنگ و سنگ آهن حذف و دولت به آنها یارانه بدهد،گفت: اکتشاف معادن باید دغدغه اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، علی پالیزدار در نشستی خبری که به منظور بررسی وضعیت فولاد و سنگ آهن برگزار شده بود، اظهارداشت:  براساس برآوردهای انجام شده میزان ذخایر قطعی سنگ آهن در سال 1404 به 2 میلیارد و 700 میلیون تن در مناطق گل گهر، ایران مرکزی و سنگان و ذخایر احتمالی در کل کشور نیز به 4 میلیارد و 600 میلیون تن می رسد.

وی افزود: با توجه به مصرف کشور این ذخایر تا 20 سال آینده به اتمام می رسد از دولت دوازدهم و وزارت صنعت، معدن و تجارت می خواهد اکتشاف زغال سنگ و سنگ آهن را به عنوان دغدغه اصلی خود در نظر بگیرد.

پالیزدار تاکید کرد: به عنوان فعال بخش خصوصی از دولت دوازدهم می خواهیم حق انتفاع معادن در بخش اکتشاف هزینه و از محل آن یک میلیون متر در سال برای حفاری برنامه ریزی شود.

وی با بیان اینکه از صد سال پیش در کشور تنها چهار میلیون متر حفاری شده است، گفت: این در حالی است که در کشورهایی همچون برزیل، استرالیا و کانادا سالیانه چهار میلیون متر حفاری انجام می شود و در نتیجه باید اکتشاف معادن در کشور به صورت جدی پیگیری شود و به 10 برابر وضعیت موجود برسد.

هیات مدیره میدکو با اشاره به نامگذاری سال اقتصادی مقاومتی؛ تولید و اشتغال تاکید کرد: در صنایعی مثل فولاد هر اشتغال مستقیم 10 تا 20 اشتغال غیر مستقیم ایجاد می کند و با توجه به اینکه 40 درصد انرژی دنیا از زغال است، اگر زغال سنگ در سبد انرژی کشور گنجانده و اکتشاف معادن زغال سنگ و سنگ آهن سه برابر شود، شاهد ایجاد 40 تا 50 هزار شغل در کشور خواهیم بود.

وی در ادامه به وزارت صنعت، معدن وتجارت پیشنهاد داد حقوق دولتی معادن زغال سنگ و سنگ آهن حذف و دولت به آنها یارانه بدهد.

عضو هیات مدیره میدکو ضمن ارایه گزارشی از عملکرد این شرکت ، گفت: شرکت توسعه معادن و صنایع معادن خاص (میدکو) از شهریورماه 1388 با 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری فعالیت خود را آغاز کرد و تا کنون حدود 13 هزار میلیارد تومان از این سرمایه گذاری محقق شده و 35 پروژه در اختیار این شرکت است.

وی با بیان اینکه 90 درصد پروژه های این شرکت در شهر کرمان وجود دارد، گفت: براساس آمار اعلام شده ظرفیت تولید فولاد کشور در سال گذشته 25 میلیون تن و برای امسال 37 میلیون تن اعلام شده که سهم این میدکو از این میزان 11.4 است و همچنین ظرفیت کنسانتره زغال سنگ سه میلیون تن اعلام شده که یک میلیون و 50 هزار تن آن و به عبارتی 33 درصد از این ظرفیت مربوط به شرکت میدکو است.

این عضو هیات مدیره میدکو اظهارداشت: نخستین پروژه شرکت میدکو در سال 1390 راه اندازی شد و در آن دوره کنسانتره 1 و 2 زرند با زمان اجرای 2.5 سال با رکورد اروپایی و چینی برابری می کند. زمان اجرای احیای مستقیم گندله در کشور سه تا پنج سال است اما این زمان در شرکت میدکو 2 سال است.

عضو هیات مدیره میدکو با بیان اینکه این شرکت 10 محدوده پهنه اکتشافی دارد، افزود: نخستین پهنه اکتشافی آن سبلان ـ قره سو در مشکین شهر استان اردبیل با یک هزار و 696 کیلومترمربع مس و پلی متان است که هزینه در این منطقه ریسک زیادی دارد و پهنه دوم، پهنه طارم ـ سفلی در استان قزوین است که دارای 2 هزار و 876 کیلومتر مربع آلونیک است و در مجموع مساحت اکتشافی در این 10 پهنه هشت هزار کیلومترمربع است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر