{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 209533

مدیرکل سواحل، بنادر و سازه های دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طرح تدقیق مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان های شمالی کشور با هدف اجرای مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی (ICZM) در سطح ملی، امسال آغاز می شود.

«محمدرضا اله یار» افزود: نخستین تجربه در برقراری نظام مدیریت یکپارچه سواحل در استان های بوشهر و هرمزگان توسط سازمان بنادر و دریانوردی کلید خورد و کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل در این استانها به ریاست استاندار و دبیری مدیرکل بنادر و دریانوردی استان به استناد مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی کار خود را آغاز کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی یادآورشد: پیش از این نگاه ما به سواحل کشور از خشکی به ساحل بود، اما با اجرای مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی اکنون نگاه ما از دریا به ساحل است، زیرا اولین نقطه کشور سواحل هستند که باید پایداری آن همه جانبه باشد.

وی گفت: ظرفیت های دریا تنها به مربوط به حمل و نقل دریایی نیست، بلکه دریا ظرفیت های زیادی دارد و استفاده از منابع زنده، غیرزنده و گردشگری دریایی نمونه هایی از آن است.

مدیرکل سواحل، بنادر و سازه های دریایی سازمان بنادر و دریانوردی یادآورشد: در مطالعات خود 58 نوار ساحلی کشور شناسایی و کاربری های متناسب با ظرفیت های آن مشخص شده، تا در برنامه ریزی ها برای توسعه نوار ساحلی مورد توجه تصمیم گیرندگان قرار گیرد.

اله یار اظهارداشت: اکنون طرح مناطق گردشگری دریایی با اولویت بندی سواحل کشور تهیه شده و در استان هرمزگان به صورت دقیق ظرفیت های توسعه دریایی این استان مشخص شده است.

وی با بیان این که قانون دریا بر سواحل حاکم است و باید در تمام سواحل کشور به آن توجه شود، گفت: بدون شک در طرح توسعه سواحل مکران نیز نقشه راه توسعه سواحل مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی که پیش از این ابلاغ شده است، مورد توجه قرار می گیرد.

مدیرکل سواحل، بنادر وسازه های دریایی سازمان بنادر و دریانورد ، ساماندهی اسلکه ها، مراکز تفریحی، فعالیت های دریایی و گردشگری، ساخت و سازها و حفظ تالاب ها را از مزیت های اجرای این سند و مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی (ICZM) در سطح ملی اعلام کرد.

طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی (ICZM) در سطح ملی و تصویب آن در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، به منظور دستیابی به نتایج مورد انتظار مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی و آماده کردن شرایط لازم جهت تحقق و اجرایی شدن نتایج این مطالعه، اقداماتی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در دستور کار قرار گرفت.

در این راستا و با توجه به تقسیمات سیاسی کشور، طرح پیشاهنگ (پایلوت) اجرایی کردن این طرح در مناطق ساحلی کشور برای اولین بار در استان هزمرگان با توجه به وجود سواحل طولانی و نیز اهمیت استراتژیکی آن در دهانه تنگه هرمز مطرح شد.

هدف از این کار به روز رسانی اطلاعات مربوط به سواحل کشور در زمینه های مدلسازی امواج دریا، مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور برای بهره برداری بهینه از امکانات ساخلی و فراساحلی و شناسایی و ارائه راه حل برای رفع مشکلات موجود در منطقه است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری