کد خبر 500249

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی؛

با همکاری فولاد مبارکه به دنبال اکتشافات عمقی در ایران مرکزی هستیم

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: مرکز ایران ازلحاظ زمین‌شناسی، خاستگاه بسیاری از انواع مواد معدنی و برای اکتشاف بسیار مناسب است و رویکرد ما در همکاری با واحدهای فولادی، به‌ویژه فولاد مبارکه، در کنار اکتشافات سطحی، توجه جدی به اکتشافات عمقی در این منطقه است.

به گزارش اقتصادآنلاین ؛ رضا جدیدی افزود: اکتشاف سنگ‌آهن توسط سازمان زمین‌شناسی برای رفع نیاز و تأمین مواد اولیه فولاد مبارکه در قالب یک طرح و قرارداد مشارکتی با این شرکت در حال اجراست. از گستره معدنی به وسعت ۱۵۰ هزار کیلومترمربع در ایران مرکزی، حدود ۱۱۰ هزار کیلومترمربع آن متعلق به فولاد مبارکه جهت تأمین سنگ‌آهن این کارخانه است.

وی ادامه داد: در ابتدای سال جاری تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان زمین‌شناسی‌ و اکتشافات معدنی کشور و فولاد مبارکه در زمینه اکتشاف، مشارکت در ژئوفیزیک هوایی و پایگاه داده‌های علوم زمین به سفارش این شرکت و طبق داده‌های آن منعقد شد که خوشبختانه در مطالعات اولیه درباره این گستره‌ها به نتایج خوبی رسیده‌ایم و امید است دستاوردهای آن تا پایان سال ارائه شود.

جدیدی ضمن اشاره به پتانسیل زمین‌شناسی منطقه ایران مرکزی افزود: مرکز ایران ازلحاظ زمین‌شناسی، خاستگاه بسیاری از انواع مواد معدنی و برای اکتشاف بسیار مناسب است. مطلب مهم این است که عمق اکتشافات در کشور ما کمتر از 2 متر است. درحالی‌که میانگین جهانی عمق اکتشافات نزدیک به 7 متر است. این امر نشان می‌دهد ما برای کشف ذخایر بزرگ و به‌صرفه‌تر اقتصادی باید به اکتشافات عمقی بپردازیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: منطقه ایران مرکزی هم جزو مناطق برخوردار در این زمینه است و رویکرد ما نیز در همکاری با واحدهای فولادی به‌ویژه فولاد مبارکه در کنار اکتشافات سطحی، توجه جدی به اکتشافات عمقی بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین‌شناسی با اشاره به نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم افزود: تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم برای اولین بار به‌صورت آزمایشی در کویر لوت انجام شد. در آنجا برای مساحتی حدود 30 هزار کیلومترمربع این نقشه‌ها تهیه شد که چه در حوزه زمین‌شناسی و چه در حوزه داده‌های زیرساختی علوم زمین و اکتشاف، جواب‌های خوبی به دست آوردیم.

وی در ادامه گفت: بعد از این آزمایش و برطرف شدن خطاهای آن، پیشنهاد دادیم که تهیه این نقشه‌ها به‌صورت پایلوت برای اولین بار در کشور در استان اصفهان انجام بگیرد.

جدیدی خاطرنشان کرد: نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم ازلحاظ روش برداشت، روش آنالیز نمونه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی و روش پردازش و تفسیر و تحلیل داده‌ها تقریبا شباهتی به نقشه‌های نسل اول ندارد و این روش نوینی است که در کشورهای پیشرفته اروپایی از آن استفاده می‌شود. همچنین این نقشه‌ها ازلحاظ دقت و بازدهی بسیار از نقشه‌های نسل اول بهترند و هزینه کمتری هم نسبت‌به تهیه نقشه‌های کلاسیک دارند. ضمن اینکه مبتنی بر داده‌های دیجیتال و داده‌های اطلاعاتی هستند، یعنی نقشه‌ها همواره به‌روز خواهند بود.

وی در خاتمه گفت: اگر فولاد مبارکه در بخش هزینه‌ها مشارکت کند، ما می‌توانیم بخشی از آن 110 هزار کیلومترمربع را مورد پایش قرار دهیم و نقشه‌های نسل دوم را برای آن تهیه کنیم. داده‌های اکتشافی حاصل از نقشه‌های نسل دوم و سیستماتیک فقط در حوزه سنگ‌آهن نیست و تمام اکتشافات فلزی، غیرفلزی، کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر استراتژیک را در برمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر