اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

فاصله گرفتن طلا از کانال ۱۷۰۰دلاری/ تاثیر پیش‌بینی‌های اقتصادی بر افزایش قیمت فلزات گرانبها

قیمت‌های آتی طلا و نقره در آغاز معاملات روز گذشته در ایالات متحده روند افزایشی در پیش گرفت. برخی از پوشش‌های کوتاه مدت در بازارهای آتی و انجام معاملات قابل قبول در بازارهای نقدی، موجب شد تا قیمت آتی طلا از کف پنج و نیم ماه گذشته به کف قیمت پنج ماه گذشته برسد، نقره اما در کف قیمتی ۹ هفته گذشته باقی ماند.

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ معاملات آتی طلای فوریه با آغاز یک روند افزایشی نسبت به روز دوشنبه به قیمت 1815.40 دلار و نقره آتی مارس به قیمت 24.08 دلار در اونس در بازار کومکس نیویورک معامله شد.

بازارهای جهانی سهام در طول روز گذشته عمدتا روند صعودی داشتند، سه شاخص اصلی سهام در بازارهای ایالات متحده نیز روز معاملاتی را افزایشی به پایان رساندند. در میانه اخبار منتشر شده در طول روز گذشته، بر اساس پیش‌بینی‌های سال 2021 اندیشکده OECD مستقر در پاریس میزان رشد اقتصادی جهان به 4.2 درصد خواهد رسید، این در حالی است که این اندیشکده پیشتر رشد اقتصادی 5 درصدی پیش‌بینی می‌کرد. این موسسه همچنین رشد اقتصادی ایالات متحده را در سال 2021 از پیش بینی قبلی خود که 4 درصد بود به 3.2 درصد و رشد منطق یورو را از 5.1 به 3.6 درصد کاهش داده است. در همین حال شاخص قیمت مصرف کننده منطقه یورو در ماه نوامبر نسبت به اکتبر کاهش 0.3 درصدی داشت که البته مطابق با انتظارات بازار بود.

یکی از ویژگی‌های بازارهای مالی در روزهای اخیر افزایش قیمت قابل توجه بیت‌کوین است که در هفته جاری به مرز 20 هزار دلار هم نزدیک شد. برخی از معامله گران بر این باورند که بیت‌کوین را باید طلای جدید نام گذاشت. عنوانی که طرفداران و مخالفانی به همراه داشته است. به طور کلی تاریخچه بازارها بیانگر آن است که حرکت شدید روزانه قیمت بیت‌کوین دستیابی به یک قله جدید و ثبت رکوردهای تازه را نوید می‌دهد.

شاخص دلار آمریکا در طول دیروز در پایین‌ترین سطح دو سال و نیم گذشته باقی ماند. در بازارهای مهم خارجی روز گذشته قیمت نفت خام آتی ژانویه به 45.25 دلار در هر بشکه رسید. جلسه‌ای که قرار است در اوپک تشکیل شود، حفظ سطح تولید فعلی را به بحث و مشارکت خواهد گذاشت. بازده معاملات آتی اوراق قرضه ده ساله خزانه داری آمریکا نیز در محدوده 0.85 درصدی معامله شد.

1

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، روند صعودی معاملات آتی طلا همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت فنی 1860 دلار در اونس در معاملات آتی فوریه است در حالی که هدف بعدی نزولی قیمت‌ها بازگشتن به کمتر از سطح پشتیبانی کامل 1700 دلار در هر اونس است. بر اساس معاملات اخیر، سطح مقاومت نخست طلا 1822.60 و سطح مقاومت دوم 1850 دلار در هر اونس عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست 1777 دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم 1760.20 دلار در هر اونس مشاهده شده است.

2

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت نقره)

معاملات آتی نقره در ماه مارس به یک سطح کلی و فنی دست یافته اما قیمت‌ها همچنان در روند نزولی قرار دارند. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت فنی 25 دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها بازگشتن به سطح حمایت کامل 21.93 دلار در هر اونس است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر