کد خبر 473072

معاون تکنولوژی فولاد مبارکه مطرح کرد:

به کارگیری تکنولوژی‌های روز از اولویت‌های راهبردی فولادمبارکه

صنعت فولاد کشور صنعتی صادرات محور محسوب میشود و به همین دلیل، برنامه ریزی جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها امری کلیدی برای توسعهآن است. با توجه به اهمیت به کارگیری فناوری های به روز و پیشرفته در واحدهای فولادی کشور و همگام شدن با روند جهانی پیشرفت این صنعت، امروزه مقوله مدیریت تکنولوژی به مقوله ای اثرگذار در مدیریت صنعت فولاد بدل شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ شرکت فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین واحد فولادی کشور همواره سعی داشته تا با پیاده سازی الگوهایی مناسب در زمینه مدیریت تکنولوژی و به کارگیری فناوریهای پیشرفته در مسیر رشد تولید و افزایش کیفیت محصولات خود حرکت کند تا بتواند سهم بیشتری از بازارهای بین المللی را به خود اختصاص دهد. سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی فولاد مبارکه، به بررسی نقش و جایگاه تکنولوژی در صنعت و به‌ویژه صنعت فولاد را پرداخته است. شرح این گفت و گو در پی می‌آید؛

در دنیای صنعتی امروز، مقوله تکنولوژی به یکی از عوامل کلیدی و اثرگذار در توسعه واحدهای صنعتی تبدیل شده است. به سبب اهمیت زیاد فناوری در کسب توان رقابتی بنگاه‌های اقتصادی، مدیریت تکنولوژی هم‌اکنون یکی از شاخه‌های مهم مدیریت محسوب می‌شود. پیاده‌سازی یک نظام مدیریت تکنولوژی، با رویکرد ارتقای شرایط و مشخصات فنی تجهیزات، انتخاب، کسب، انتقال و به‌کارگیری فناوری‌های نوین در راستای تحقق استراتژی‌های تدوین‌شده سهم بسزایی در توسعه بنگاه اقتصادی خواهد داشت.

بازار فولاد جهان امروز به بازاری رقابتی بدل شده که در آن هر تولیدکننده‌ای بتواند با قیمت تمام‌شده کمتر محصولات خود را عرضه کند قطعا سهم بیشتری از بازار را کسب خواهد کرد. از این رو تولیدکنندگان فولاد در تلاش‌اند تا با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا بهره‌وری و کیفیت محصولات خود را افزایش دهند.

با توجه به ابعاد بزرگ و نقش قابل‌توجه صنعت فولاد در رشد اقتصادی کشور و نیز اثر تعیین‌کننده تکنولوژی در رشد و توسعه این صنعت، کسب و بهره‌گیری از فناوری‌های روز از اهمیت ویژه‌ای در این عرصه برخوردار است. پیاده‌سازی الگویی مناسب جهت مدیریت تکنولوژی این امکان را به واحدهای فعال در صنعت فولاد کشور خواهد داد تا با تولید محصولاتی باکیفیت به سمت رشد صادرات و ارزآوری بیشتر برای کشور حرکت کنند.

مدیریت تکنولوژی، از اولویت‌های سیاست‌گذاری فولاد مبارکه

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد فولادی کشور، با توجه به اهمیت بسیار زیاد مقوله تکنولوژی در توسعه صنعتی، همواره به‌کارگیری تکنولوژی‌های روز را یکی از اولویت‌های سیاست‌گذاری‌های خود قرار داده و در سال‌های اخیر برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را در زمینه پیاده‌سازی الگویی برای مدیریت تکنولوژی دنبال کرده است. در این شرکت، طی سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ مطالعات روند تکنولوژی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، نورد سرد و آهن‌سازی با همکاری اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان صورت پذیرفت. از سال ۱۳۸۰ با بازنگری رویکرد فوق، مطالعات روند تکنولوژی به‌صورت مجزا و برحسب نیاز و درخواست واحدها انجام می‌شد. سپس با بهره‌گیری از خدمات مشاوره اساتید دانشگاه تربیت مدرس و پس از بررسی و بهینه‌کاوی مدل‌های مدیریت تکنولوژی مطرح دنیا (مانند گریگوری و فال)، مدل مدیریت تکنولوژی فولاد مبارکه در سال ۸۹ ایجاد و همچنین سبد تکنولوژی برخی از فرایندها تعریف شد.

در سال ۱۳۹۳، رویکرد مدیریت تکنولوژی در شرکت فولاد مبارکه، با استفاده از مدل ستیندامار و همکاران، مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت. این نظام با در نظر گرفتن محرک‌های «فشار تکنولوژی» و «کشش بازار» طرح‌ریزی شده و شامل فرایندهای شناسایی، انتخاب، اکتساب تکنولوژی، بهره‌برداری و محافظت از آن است و مطابق با گردشکارهای تدوین‌شده این چرخه، مدیریت می‌شود. فرایندهای مدیریت دانش و مدیریت پروژه نیز به‌عنوان فرایندهای پشتیان برای این نظام اجرا می‌شوند.

به‌منظور برنامه‌ریزی برای توسعه محصولات جدید و اکتساب تکنولوژی موردنیاز برای تولید این محصولات، در ابتدا پورتفولیو محصولات با استفاده از مدل GE تدوین و سپس تکنولوژی‌های موردنیاز برای تولید این محصولات با استفاده از مدل T-Plan انتخاب می‌شوند.

رویکردی برای رشد بهره‌وری

در کنار کسب یا انتقال تکنولوژی، مقوله بهره‌گیری مناسب و مطلوب از فناوری‌های مورداستفاده، عاملی تعیین‌کننده در توسعه سازمان محسوب می‌شود. از این رو پایش و ارزیابی تکنولوژی‌های موجود، یکی از بخش‌های مدیریت تکنولوژی‌ها در صنایع فولادی است. در همین راستا، در شرکت فولاد مبارکه به‌منظور پایش تکنولوژی‌های کلیدی و اثرگذار در فرایندهای تولید مطابق با فرایندهای مدیریت تکنولوژی اشاره‌شده، در ابتدا با تدوین درخت تکنولوژی، تصویری تمام‌نما از موجودیت تکنولوژیک شرکت ترسیم می‌شود. تکنولوژی‌های شناسایی‌شده با بهره‌گیری از الگوی مورین در دو بعد ارزیابی می‌شوند:

 ۱- جذابیت تکنولوژی؛

 ۲- توانمندی سازمان. برای اندازه‌گیری هریک از ابعاد فوق، شاخص‌های پایش و اندازه‌گیری با بهره‌گیری از مدل دکتر ژولی تدوین شده‌اند و در طی سال‌ها ارزیابی شده‌اند و مورد بازنگری و بهبود قرارگرفته‌اند.

شرکت فولاد مبارکه همچنین در راستای بهبود و ارتقای فناوری‌های نصب‌شده موجود خود دو رویکرد کلی را لحاظ می‌کند: رویکرد فرایندمحور: مطابق با مدل تشریح‌شده، پس از ارزیابی تکنولوژی‌ها، پروژه‌های موردنیاز برای بهبود و ارتقای تکنولوژیک شامل جایگزینی تکنولوژی (طرح‌های سرمایه‌گذاری) و پروژه‌های بهبود و تحول (TQ) تدوین و پس از طی مراحل امکان‌سنجی فنی اقتصادی و اخذ بودجه، اجرا می‌شوند.رویکرد درخواست‌محور: در هر سال مطابق با درخواست نواحی تولیدی شرکت فولاد مبارکه درخواست‌های بهبود و یا جایگزینی مربوط به سایر تکنولوژی‌ها عنوان می‌گردد و پس از طی مراحل نیازسنجی، امکان‌سنجی فنی اقتصادی و اخذ بودجه، اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر