کد خبر 469839

با اتکا به توان داخلی انجام شد؛

راه اندازی دستگاه فرز نیمه سنگین تست باومن در آزمایشگاه فولادسازی فولادمبارکه

در شرایط تحریم، تولید انواع محصولات فولادی که زمانی از محل واردات تامین می‌شد بسیار مهم است، اما اهمیت تامین و تعمیر تجهیزات خطوط تولید این محصولات نیز کمتر از تولید محصول نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ احمد محمدی، رییس آزمایشگاه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، از تعمیر و بازسازی فرز نیمه‌سنگین آزمایشگاه باومن در مجموعه آزمایشگاه فولادسازی که به‌دلیل تحریم‌ها و عدم سرویس‌دهی از سوی شرکت سازنده از رده خارج شده بود، گفت: در آزمایشگاه فولادسازی به‌منظور پایش و بررسی عیـوب داخلی تخــتال از نظر جــدایش، ترک، آخال و... از روش‌های سولفور پریـنت (تست باومن) و ماکرو اچ استفاده می‌گردد.

به این منظور پس از برش نمونه‌ها در واحد ۲۸ فولادسازی، قطعاتی در ابعاد حدود ۲۰ در ۳۰ سانتی‌متر از کل عرض تختال تهیه و به آزمایشگاه ارسال می‌شود. در آزمایشگاه ابتدا لازم است سطح این نمونه‌ها با استفاده از دستگاه فرز نیمه‌سنگین موجود پرداخت و آماده‌سازی شود و در نهایت در فرایندهای جداگانه مورد تست باومن و یا ماکرو  اچ  قرار گیرد که انتخاب نوع تست بستگی به گرید تختال، میزان سولفور موجود در آن و همچنین درخواست مشتری دارد.

وی در خصوص نقش تست باومن در این فرایند بیان کرد: در فرایند تست باومن، پس از آماده‌سازی نمونه‌ها با استفاده از دستگاه فرز نیمه‌سنگین آزمایشگاه، صفحاتی از جنس کاغذ عکاسی سیاه‌وسفید، پس از فعال شدن در اسیدسولفوریک، به مدت چند دقیقه روی سطح پرداخت شده قرار می‌گیرد و در نهایت بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی ناشی از محل تجمع برخی ترکیبات موجود در نمونه با ترکیبات حساس موجود در کاغذ عکس‌های فعال‌شده، تصویر عیوب داخلی تختال روی این صفحات مشخص می‌شود.

در فرایند تست ماکرو اچ، پس از آماده‌سازی و پرداخت نمونه‌ها، با استفاده از دستگاه فرز نیمه‌سنگین، بر سطح این نمونه‌ها اسیدکلریدریک داغ با دمای بین ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد به نسبت یک به یک با آب، به مدت چند دقیقه پاشیده می‌شود و در نهایت عیوب داخلی تختال مشخص شده و توسط دوربین عکاسی تصویربرداری و گزارش می‌گردد.

احمد محمدی با اشاره به اهمیت انجام این تست‌ها در تولید محصولات ویژه تاکید کرد: بسیاری از محصولات مهم و استراتژیک ناحیه فولادسازی مانند تختال‌های گازترش و شیرین، اغلب تختال‌های صادراتی و گریدهای حساس لازم است پیش از ترخیص و ارسال به بیرون از شرکت، مورد فرایند تست باومن یا ماکرو  اچ قرار گیرند و فقط در صورت اطمینان از کیفیت داخلی تختال‌ها با استفاده از این دو تست، امکان ارسال تختال برای مشتری وجود دارد. بنابراین این تست‌ها یکی از ابزارهای بسیار مهم در فرایند تعیین کیفیت تختال‌های تولیدشده است.

رییس آزمایشگاه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه خاطر نشان کرد:از ابتدای راه‌اندازی شرکت فولاد مبارکه، دو دستگاه فرز نیمه‌سنگین در آزمایشگاه باومن در مجموعه آزمایشگاه فولادسازی نصب گردید که در طی این سال‌ها به دلیل استفاده زیاد از این تجهیزات، دستگاه فرز نیمه‌سنگین شماره ۲ از مدار خارج شد و نیاز به تعمیرات اساسی و راه‌اندازی مجدد داشت.

وی افزود: با توجه به رویکرد شرکت مبنی بر فروش تختال و همچنین افزایش تولیدات کیفی در ناحیه فولادسازی و موضوع صادرات تختال، عملا تست باومن در مجموعه تست‌های استراتژیک قرار گرفت و تعداد نمونه‌های ارسالی در طول یک سال تقریبا ۱۰ برابر افزایش یافت. به همین دلیل و به‌منظور اطمینان از آماده‌به‌کاری مداوم آزمایشگاه فولادسازی در پاسخ‌گویی به نیاز تولید ناحیه فولادسازی در زمینه تولید تختال‌های ویژه و همچنین روند کیفی‌سازی محصولات، از سال ۹۷ فرایند بازسازی و راه‌اندازی دستگاه فرز نیمه‌سنگین شماره ۲ آزمایشگاه آغاز گردید.

محمدی در خصوص چگونگی فرایند تعمیر و بازسازی و نتایج آن اضافه کرد: پس از آغاز مطالعات اولیه با کمک واحد مهندسی کارخانه و طی شدن روال اداری و استعلام از شرکت‌های مختلف، در نهایت با همکاری واحد امور قراردادهای خرید، قرارداد بازسازی این تجهیز  با  یک شرکت در اصفهان منعقد شد و با توجه به حساسیت این تجهیز و عدم امکان تامین بسیاری قطعات از خارج در شرایط بسیار سخت تحریم و همچنین در شرایط شیوع کرونا، از ابتدای امسال فرایند بازسازی توسط شرکت آغاز شد و خوشبختانه با همت و تلاش همه همکاران درگیر در فرایند و همچنین شرکت پیمانکار، دستگاه راه‌اندازی، بازسازی و به‌روزرسانی شد و پس از تست‌های لازم در نهایت با موفقیت در مدار قرار گرفت.

دشواری تامین تجهیز در شرایط تحریم، نبود قطعات یدکی خاص، عدم امکان اخذ سرویس‌های تجهیزات از طریق سازنده‌های خارجی و درنهایت اجرای پروژه در زمان شیوع بیماری و وضع موجود، اهمیت این کار را دوچندان کرد.

وی در پایان گفت: در اجرای این پروژه از مدیران و همکاران واحدهای آزمایشگاه‌ها و به‌ویژه آزمایشگاه فولادسازی، مهندسی کارخانه، امور قراردادهای خرید، ناحیه فولادسازی، واحد ۲۸ و شرکت پیمانکار که در این زمینه زحمات زیادی را متقبل شدند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر