کد خبر 468098

معاون بهره برداری شرکت فولاد مبارکه تاکید کرد:

تامین مواد اولیه بزرگترین چالش فولادسازان برای جهش تولید

درحالی که سایه شدیدترین تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سایه افکنده، جهش تولید، به عنوان استراتژی اصلی پیش روی اقتصاد کشور قرار گرفته و بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی به خوبی به این نکته پی برده اند که نه تنها نباید متوقف شوند، بلکه باید مسیری رو به توسعه را طی کنند. نباید این واقعیت را نیز از ذهن دور داشت که وضعیت کنونی با نقطه مطلوب فاصله دارد؛ چراکه طی سه سال گذشته، رشد بخش واقعی اقتصاد کشور منفی بوده و صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده این روند تا پایان سال ۹۹ در اقتصاد ایران ادامه یابد و رشد اقتصادی به منفی ۵ درصد برسد؛ البته نباید شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا را نیز در این زمینه از یاد برد.

به گزارش اقتصادآنلاین، نکته حائز اهمیت آن است که از منظر علمی، اقتصاد ایران در دوره رکود تورمی قرار گرفته و آنچه در این دوره زمانی نیاز کشور است سرمایه‌گذاری‌های جدید و توسعه صنایع مولد و بالادستی است. این وضعیت نشان می‌دهد صنعت کشور، باوجود پتانسیل‌های قابل‌توجه، نیاز به حمایت‌های جدی و اساسی دارد؛ به‌خصوص صنایع باوجود تحریم‌ها و فشارهای مالی طی دو سال گذشته ایستادگی کرده‌اند و اجازه نداده‌اند وضعیت اشتغال کشور با بحران مواجه شود و همچنان نیز می‌توان به افق‌های جدید امیدوار بود.

در این میان، جهش تولید در برخی از بخش‌های معدن و صنایع معدنی، به‌ ویژه فولاد کشور، نظیر فولاد مبارکه، محقق شده است.

مختار بخشیان، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه، اعلام کرد: در شرایط کنونی با بهره‌برداری از پروژه گاززدایی در فولاد مبارکه تا پایان سال جاری، ظرفیت گریدهای ویژه از 700 هزار تن به یک‌میلیون و 200 هزار تن خواهد رسید.

وی افزود: البته بخشی از اسلب تولیدشده را به ورق تبدیل می‌کنیم، ولی بخشی را هم نمی‌توانیم؛ چراکه امکان تولید در خط نورد فعلی وجود ندارد و نیاز به همت والا دارد که بتوان این مرحله از ایجاد ارزش‌افزوده را نیز سپری کرد؛ اما قابلیت صادرات فراهم خواهد شد.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه ایستگاه گاززدایی پروژه بزرگی است، اما نورد گرم شماره 2 ابَرپروژه ملی است، تصریح کرد: در منطقه، پروژه‌ای به این بزرگی وجود ندارد؛ ازاین‌رو نیاز به حمایت همه‌جانبه کشوری دارد و همه ارکان کشور باید کمک کنند تا این پروژه به سرانجام برسد؛ زیرا نیاز کشور را به‌صورت کامل پاسخ می‌دهد و پس از اجرای آن میزان عرضه از تقاضا پیشی خواهد گرفت.

وی در مورد موانع و مشکلات تولید در سال جهش تولید خاطرنشان کرد: تحقق اهداف سال جهش تولید نیاز به فراهم شدن شرایطی دارد. در این زمینه اولین موضوع، تامین مواد اولیه است که برای تولیدکنندگان بسیار حائز اهمیت است.

بخشیان تاکید کرد: چنانچه تولیدکنندگان چشم‌انداز روشنی از وضعیت تامین مواد اولیه موردنیاز خود داشته باشند، به‌طورقطع برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای تولید خواهند داشت.

وی همچنین به قوانین و مقررات دست‌وپاگیر گمرکی اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون این موانع در حوزه تامین قطعات و تجهیزات یدکی وارداتی پیش پای تولیدکنندگان قرار گرفته است که باید خطوط تولید خود را تغذیه کنند.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه تاکید کرد: البته در این میان دشواری‌های انتقال ارز را هم نمی‌توان نادیده گرفت؛ اگرچه دولت در این خصوص چندان مقصر نیست.

وی مسائل تامین مالی و بانکی را ازجمله موانع و مشکلات دیگر تولیدکنندگان برشمرد و گفت: این موضوع در شرایطی مطرح است که تحریم‌ها نیز معضلی است که باید راه‌هایی برای کاهش آثار آن یافت.

بخشیان در مورد طرح و برنامه‌های فولاد مبارکه برای تحقق جهش تولید تصریح کرد: یکی از مواردی که انتظار می‌رود برای تحقق اهداف جهش تولید از آن حمایت شود، پروژه نورد گرم شماره 2 است که به‌عنوان یک پروژه ملی باید مورد حمایت همه ارکان کشور باشد، زیرا اگر این پروژه اجرایی شود، به‌راحتی فولاد مبارکه می‌تواند نیاز بخش‌های مختلف کشور را تامین کند.

وی در مورد تحقق جهش تولید در سال جاری در فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: واقعیت آن است که تولید فولاد در ماه‌های ابتدایی امسال، خلاف این را ثابت کرده است؛ چراکه ما فناوری فولاد و دانش تولید فولاد را در کشور داریم و زیرساخت‌های آن وجود دارد. مشکل ما با خارج مرتبط نیست و با داخل ارتباط دارد.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه تاکید کرد: موضوعاتی نظیر تامین مواد اولیه، سیاست‌های ارزی و نوسان در سیاست‌های دولتی است که ممکن است تأثیرات منفی بر اجرای پروژه‌های شرکت بگذارد.

بخشیان درباره حمایت‌های لازم برای رفع موانع پیش پای تولید تصریح کرد: مهم‌ترین نکته در حمایت از تحقق اهداف جهش تولید، تامین مواد اولیه گروه فولاد مبارکه است. چنانچه سنگ‌آهن و گندله موردنیاز تامین شود، می‌توانیم کار را پیش ببریم. به‌هرحال، عملکرد کارکنان فولاد مبارکه در چهار ماه اول سال خلاف این ادعا بوده که جهش تولید امکان‌پذیر نیست.

به گفته وی، فولاد مبارکه پیش‌ازاین مواد اولیه لازم برای 6 ماه را ذخیره داشت، اما هم‌اکنون این امر میسر نیست و این شرکت با کمبود مواد اولیه مواجه است. در زمینه تولید، مهم‌ترین مسئله تامین مواد اولیه است و باید سیاست‌گذاران در این زمینه کمک کنند.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه تکمیل زنجیره تامین می‌تواند در تحقق اهداف تولید مؤثر واقع شود، خاطرنشان کرد: زنجیره تامین نقش کلیدی و محوری در ثبات و تداوم تولید دارد. هم‌اکنون فولاد مبارکه بخشی از زنجیره تامین خود را تکمیل کرده است؛ البته تامین مواد اولیه به دلیل سیاست‌گذاری دولتی، فولاد مبارکه را با مشکل مواجه کرده بود.

به گفته وی، فولاد مبارکه بر بخش معدن تمرکز  نداشت، ولی معدنی‌ها فولادساز شدند و ضعف مجموعه ما این بود که در تامین مواد اولیه خود مستقیما وارد نشده بودیم. البته قرار هم بر این نبود و فولاد مبارکه درست حرکت کرده بود. قرار بود گروهی در حوزه معدن، کشف و استخراج  فعالیت کنند و عده‌ای نیز کار تولید فولاد و محصول را پیش ببرند. همه جای دنیا به همین ترتیب عمل می‌کنند.

بخشیان خاطرنشان کرد: تعادل میان تامین مواد اولیه و تولید در سال‌های اخیر به ‌هم‌ خورده و تأثیر خود را در زنجیره تامین گذاشته است.

تامین مواد اولیه فولادسازان

بیشتر بخوانید
ارسال نظر