کد خبر 441178

تدوین طرح توجیهی افزایش سرمایه صندوق بیمه

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: یک هزار و پانصد میلیارد تومان افزایش سرمایه این صندوق تدوین می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، در جلسه پایش طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس روز جمعه «فرید دهقانی» مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: طرح توجیهی ۱۵۰۰ میلیارد تومانافزایش سرمایه این صندوق تدوین می‌شود تا روند تصویب خود را طی کند.

وی افزود: از منابع داخلی می توان سپرده گذاری کرد و از سود آن برای اکتشافات مقدماتی و تکمیلی، یارانه سود تسهیلات تخصیصدهیم.

در این نشست که باحضور رییس هیات عامل ایمیدرو، رییس خانه معدن، رئیس شورای هماهنگی طرح احیای معادن کوچک و مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برگزارشد، رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: سال گذشته طبق برنامه، احیا و فعال سازی۱۵۰ معدن پیش‌بینی شده بود که به دلیل شرایط کرونا، ۱۴۶ معدن احیا شد.

وی در ادامه اظهار کرد: سال گذشته، با توجه به اهمیت فعال سازی معادن کوچک امسال بودجه زیرساخت این گونه معادن را ازمحل منابع داخلی بیش از دو برابر افزایش دادیم.

راهکارهای جهش تولید در معادن

غریب پور با اشاره به راهکارهای جهش تولید در معادن گفت: حذف عوارض صادراتی روی سنگ های تزئینی می تواند زمینه فعالسازی بخش قابل توجهی از ۹۰۰ معدن موجود در این حوزه را فراهم کند.

وی ادامه داد: ایجاد کنسرسیوم معادن کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه و بورس نیز مطرح شده که می تواند در جهش تولید موثر باشد.

به عنوان مثال، اکنون در حال فعال کردن ۱۸ معدن هماتیت در استان فارس هستیم تا به صورت کنسرسیوم، به شرکت سهامی عام تبدیل شوند و ۱۰ تا ۲۰ درصد سهام خود را در بورس عرضه کرده و برای اقدامات توسعه ای تامین مالی  شوند.

وجود ۱۶۰۰ پروانه و گواهی کشف در حوزه فلزی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به وجود ۴۸۰۰ محدوده معدنی دارای پروانه و گواهی کشف در کشور، گفت: از این تعداد،۱۶۰۰پروانه و گواهی کشف در حوزه فلزی وجود دارد که رقم قابل توجهی است و می توانیم برای آنها سرمایه گذار جذب و آنها را فعال کنیم.

افزایش سرعت فعال‌سازی با ورود معادن به بورس

«وجیه الله جعفری» رئیس شورای هماهنگی طرح احیای معادن کوچک نیز در این جلسه گفت: طبق بررسی انجام شده (طی سال های۷۹ تا ۹۸)، حدود ۳۵۵۷ پروانه اکتشاف بلاتکلیف مانده که باید تعیین تکلیف شود. این موارد نیاز به راستی آزمایی و برخی نیز نیاز به تصمیم گیری دارد.

وی ادامه داد: تصمیم گیری برای این معادن به دلیل اینکه در اختیار سازمان هاست، آسان تر است و قرار شده در طرح احیا قرار گیرد.  

جعفری با اشاره به موضوع ورود معادن در بورس اظهار کرد: پیش نویس این موضوع در حال تهیه است و به دنبال راهکار قانونی برای عرضه معادن در بورس هستیم. در صورت نتیجه بخش بودن آن، سرعت فعال سازی معادن کوچک بالا می رود و مشارکت عمومی درتامین نقدینگی معادن افزایش می یابد.

نگاه جدید نسبت به تامین ماشین آلات

«محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن نیز گفت: احیای معادن کوچک اقدام مطلوبی است که اگر در این حوزه، بروکراسی ها را کاهش دهیم، موفق‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از این امر به متولی بخش معدن بر می‌گردد. در بخش ماشین آلات، نگاه جدیدی در صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی صورت گرفته و مسیر باز شده و امیدواریم نیاز معادن به تامین ماشین آلات را رفع کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر