شرکت تأمین سرمایه کیمیا در راه فرابورس

معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه شرکت تأمین سرمایه کیمیا به زودی وارد فرابورس می‌شود، گفت: طبق برنامه قرار است، طی ۵ تا ۶ سال آینده ۱۳ میلیارد دلار در صنایع مس ایران سرمایه‌گذاری شود.

شرکت تأمین سرمایه کیمیا در راه فرابورس

به گزارش اقتصادآنلاین، در آستانه پذیره‌نویسی سهام شرکت تأمین سرمایه کیمیا در فرابورس ایران امروز یکشنبه ۲۴ مهر ماه طی یک نشست خبری، حسین تقدسی معاون مالی اقتصادی ملی مس ایران توضیح داد: ایده تشکیل شرکت تأمین سرمایه از 6 سال قبل آغاز شده ابتدا شرکت سرمایه‌گذاری گروه کیمیا مس و سپس تأمین سرمایه کیمیا راه‌اندازی شد.

وی عنوان کرد: طی 40 سال گذشته ظرفیت تولید مس شرکت ملی صنایع مس از ۱۵۰ هزار تن به 250 هزار تن مس کاتد رسیده یعنی ظرف 40 سال فقط 100 هزار تن افزایش یافته، اما در نظر داریم ظرف 5 تا 6 سال آینده ظرفیت تولید مس ایران با سرمایه‌گذاری 13 میلیارد دلاری به یک میلیون تن در سال برسد.

تقدسی تصریح کرد: برای انجام سرمایه‌گذاری بزرگ در صنعت مس نیاز به یک شرکت تأمین سرمایه داریم در این زمینه شرکت تأمین سرمایه کیمیا با زیرمجموعه ملی مس ایران راه‌اندازی شده که این شرکت با سرمایه اولیه 2 هزار میلیارد تومان در اوایل آبان‌ماه سال جاری وارد فرابورس می‌شود که هزار و 200 میلیارد تومان به وسیله مؤسسان و ملی مس تأمین می‌شود و 800 میلیارد تومان از محل پذیره‌نویسی در بازار سرمایه تأمین خواهد شد.

معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی مس در مورد احداث نیروگاه خورشیدی در ملی مس خبر داد: در شرایطی که برق و یا گاز نداشته باشیم، توجیه فنی و اقتصادی برای احداث نیروگاه خورشیدی ملموس می‌شود. برخی از شرکت‌ها 220 هزار دلار از محل فروش از دست رفته ناشی از قطع برق از دست داده بودند، اما اگر نیروگاه خورشیدی داشتند می‌توانستند بخشی از تولید را جبران کنند.

وی افزود: ما در این شرکت منابع گازی را به قیمت فوب خلیج فارس از شرکت ملی گاز خریداری می‌کنیم و به وسیله آن نیروگاه‌های تولید برق را به کار می‌اندازیم.

در ادامه محمد علیزاده مدیرعامل گروه مالی کیمیا مس نیز عنوان کرد: سهامدار عمده تأمین سرمایه کیمیا شرکت ملی مس ایران است و ما می‌دانیم که معادن باید جایگزین نفت شود. رویکرد این شرکت تأمین سرمایه تأمین مالی برای صنعت مس است که با مشارکت 40 درصدی مردم راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: در 20 سال گذشته سهم معدن از تولید ناخالص داخلی کشور یک درصد بوده، در حالیکه این سهم در کشور شیلی که 22 درصد ذخایر معادن مس جهان را دارد و در استرالیا که 10.5 درصد و در روسیه که 7 درصد ذخایر مس دنیا را دارد، سهم معدن بالای 8 درصد از تولید ناخالص داخلی آن کشورها است.

علیزاده عنوان کرد: در حال حاضر بهای تمام شده مس کاتد 2500 دلار است اما قیمت آن در بازارهای جهانی 7500 دلار است بنابراین حاشیه سود این صنعت چشمگیر است.

مدیرعامل گروه مالی کیمیا مس گفت: ظرفیت تولید و مصرف مس در جهان 24 میلیون تن است. ظرفیت تولید مس در ایران 300 هزار تن یعنی 1.2درصد جهان یا 2.1 درصد خاورمیانه است.

به گفته وی، ظرفیت ناخالص معادن مس ایران 18 میلیارد تن بود که با معادن سونگون که یک میلیارد تن اضافه شد به 19 میلیارد تن رسید و برآورد می‌شود 50 میلیون تن مس کاتد داشته باشیم.

مؤسسه CRU در زمینه مس اعلام کرد: میزان رشد تولید مس 5 درصد پیش‌بینی شده اما در پنج سال آینده رشد مصرف مس 10 درصد خواهد بود بنابراین جایگاه مصرف مس ویژه است و حاشیه سود مس کاتد حداقل 60 درصد است.

وی در زمینه بانکداری سرمایه‌گذاری یا تأمین سرمایه‌ها در کشور ما گفت: 12 شرکت تأمین سرمایه داریم که  بورسی و پنج  مورد غیر بورسی و هفت مورد بورسی است و تأمین سرمایه کیمیا بعد از راهیابی به فرابورس پس از تأمین سرمایه ملت و لوتوس پارسیان سومین تأمین سرمایه بزرگ خواهد شد.

علیزاده تصریح کرد: صنعت بانکداری سرمایه‌ای درآمد این صنعت 9 هزار میلیارد تومان در سال گذشته بود که نسبت به 7 هزار و 800 میلیارد تومان سال 99 رشد داشته سود خالص این صنعت از 6 هزار و 700 میلیارد  تومان به 7 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است. میانگین سود حاشیه تأمین سرمایه‌ها 94 درصد و حاشیه سود خالص 88 درصد بوده است.

وی ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم نسبت قیمت به ارزش دفتری صاحبان سهام در صنعت تأمین مالی 4.5 واحد است در حالیکه در بورس و فرابورس این رقم 2.79 واحد است. شاخص قیمت به فروش در تأمین سرمایه‌ها 8.14 درصد و در صنایع بورسی 1.84 درصد است. نسبت سود تقسیمی به سود خالص شرکت‌های بورسی در کشور 65 درصد و در صنعت تأمین سرمایه 77 درصد است. از نظر بازدهی در سال منتهی به آخر شهریور در  تأمین سرمایه‌ها 32 درصد بازدهی و شاخص کل بازار سرمایه منفی 6 درصد بوده است.

مهرداد فرح‌آبادی مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا نیز در ابتدای سخنان خود عنوان کرد:‌ پذیره‌نویسی این صندوق در اوایل آبان انجام می‌شود و تا اخذ مجوزهای سازمان بورس انجام نشود، نماد باز نمی‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم به موقع اسناد و مدارک را به سازمان بورس ارائه می‌دهیم و بعد از ثبت موارد در نیمه آذر سال جاری نماد باز خواهد شد. البته باز نماد در حیطه اختیار نهاد ناظر بازار است و اما هرچه زودتر مدارک را فراهم کنیم نماد زودتر باز می‌شود.

وی افزود: تأمین سرمایه دماوند و پتروشیمی خلیج فارس هم بعد از اینکه اطلاعات قراردادها و درآمدهای‌شان ثبت شد اجازه باز شدن نماد گرفتند.

به گفته مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا، در حال حاضر 65 پروژه در صنایع ملی مس ایران در جریان است که 17 پروژه آن دست به نقد آماده بهره‌برداری است و ارزش این پروژه‌ها 13 میلیارد دلار برآورد می‌شود. برخی از این پروژه‌ها مانند انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی و تأمین انرژی و پروژه‌های تعریف شده دیگر است و متناسب با شرایط اقتصادی پروژه‌ها ابزارهای مالی آن را هم تعریف می‌کنیم.

فرح‌آبادی در مورد بانکداری سرمایه‌گذاری گفت: اولین تأمین سرمایه در سال 86 از شورای عالی بورس مجوز گرفت. در آن موقع بازار بدهی ایران کوچک بود اما حجم این بازار در سال 99 به 220 هزار میلیارد تومان و در سال گذشته به 240 هزار میلیارد تومان رسید.در حال حاضر هفت شرکت تأمین مالی حاضر در بورس  57 هزار میلیارد تومان ارزش بازاری دارند که1.1 درصد صنایع بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند و با آمدن تأمین سرمایه کیمیا که بزرگترین تأمین سرمایه می‌شود 2 هزار میلیارد تومان سرمایه آن خواهد بود که 1200 میلیارد تومان توسط ملی مس و 800 میلیارد  تومان با پذیره‌نویسی مردم و شرکت‌ها در فرابورس در اوایل آبان‌ماه انجام می‌شود.

وی همچنین سه مؤلفه برای ارزیابی شرکت‌های تأمین سرمایه عنوان کرد، از جمله اینکه با مشارکت در بورس‌های کالایی ابزارهایی مانند انتشار اوراق سلف و اوراق کالایی، همچنین استفاده از صندوق‌های کالا مانند صندوق زعفران، صندوق اجاره، صندوق زمین و مسکن و در تأمین سرمایه کیمیا صندوق فلزات به ویژه مس راه‌اندازی می‌شود. همچنین استفاده از ابزارهای رتبه‌بندی در این صندوق‌ها باعث می‌شود که بتوانند فعالیت تخصصی داشته باشند.

به گفته مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا، ظرفیت تولید مس کاتد باید ظرف 6 سال آینده به یک میلیون تن و ظرفیت کنسانتره به 4 میلیون تن برسد. در نظر داریم نیروگاه برق خورشیدی هزار مگاواتی راه‌اندازی کنیم. همچنین پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی کشور اولین‌بار با تأمین سرمایه کیمیا انجام خواهد شد.

فرح‌آبادی گفت: تأمین سرمایه کیمیا از 2 هزار میلیارد تومان طی دو سال آینده به 4 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی  اظهار داشت: صورت‌های مالی 11 شرکت تأمین سرمایه شامل دو بخش درآمدهای خدمات و درآمد سرمایه‌گذاری است و موضوع فعالیت‌های آنها پذیره‌نویسی، تعهد سرمایه‌گذاری است و خارج از این موارد نمی‌توانند سرمایه‌گذاری کنند. بخشی از درآمد آنها در صندوق‌های با درآمد ثابت قرار دارد.

فرح‌آبادی تاکید کرد: قرار است از محل خدمات بازارگردانی سالانه هشت هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنیم و متعهد پذیره‌نویسی باشیم. بخش عمده درآمدها از محل بازارگردانی اوراق بهادار است.

ارسال نظر