گلایه فعالان اقتصادی از تکرار بخشنامه های خلق الساعه؛

دولت خرید و فروش توافقی حواله را هم آزاد کند

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران از دولت درخواست کرد تا همزمان با آزادسازی خرید و فروش توافقی اسکناس ارز صادراتی، خرید و فروش حواله را هم آزاد کند.

دولت خرید و فروش توافقی حواله را هم آزاد کند

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، محمد لاهوتی رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: دولت در یک اقدام مثبت، خرید و فروش توافقی اسکناس ارز به نرخ توافقی را آزاد کرد و اکنون به نظر می رسد باید خرید و فروش توافقی حواله را هم آزاد کند؛ چراکه صادرات ۴۰ میلیارد دلاری برمبنای اسکناس صورت نمی گیرد و باید زمینه را برای تبادلات توافقی حواله هم فراهم کرد.

وی افزود: اگرچه سازمان توسعه تجارت ایران تمام تلاش خود را در راستای حمایت از صادرات به کار بسته اما عدم همراهی سایر دستگاه منجر به کم اثر کردن این تصمیمات شده است و در اجرای برخی تصمیمات خوب با تاخیر مواجه هستیم که این امر منجر به بروز برخی مشکلات شده است.

به گفته لاهوتی، در این میان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گمرک ایران و وزارت جهاد کشاورزی باید همراهی بیشتری را با سازمان توسعه تجارت ایران در راستای به ثمر رسیدن تلاش های سازمان توسعه تجارت ایران در حوزه حمایت از صادرات داشته باشند.

وی اظهار داشت: عدم ثبات در قوانین و مقررات منجر به سلب قدرت تصمیم گیری از فعالان اقتصادی شده است و اجازه نمی دهد یک فعال اقتصادی حتی برای یک دوره شش ماهه نسبت به برنامه ریزی برای کسب و کار خود اقدام کند. 

لاهوتی گفت: امیدواری ما این‌بود که دولت سیزدهم وارد اتخاذ تصمیمات خلق الساعه نشده و عدم ثبات در قوانین را تکرار نکند؛ این در حالی است که باید به هشدارهای بخش خصوصی توجه کرد و نسبت به اجرای آنها اهتمام ورزید.

وی افزود: نمونه بی توجهی به هشدارهای بخش خصوصی را در حوزه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و عدم اصلاح پایه های وارداتی گمرکی می توان دید؛ به نحوی که بخش خصوصی دی ماه سال گذشته نسبت به ضرورت همزمانی تغییر پایه های گمرکی با حرف ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکید کرده بود تا دغدغه تورمی دولت هم برطرف شود؛ اما پس از گذشت ۴ ماه این اتفاق رخ نداد و اکنون دولت به دنبال ارسال لایحه به مجلس است. 

لاهوتی گفت: در چنین فضایی که به دلیل تحریم ها، فعالان اقتصادی تجارت نصفه و نیمه با دنیا را تجربه می کنند، چرا باید از داخل هم با چنین شرایطی مواجه باشند.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: نرخگذاری کالای صادراتی هم اکنون در گمرکات به یک معضل تبدیل شده و تا زمانی که ارز چند نرخی مبنا قرار می گیرد این معضلات پابرجاست. چراکه هم اکنون نرخ ارز نیمایی، توافقی و آزاد در کشور ملاک عمل است.

وی افزود: دولت باید شرایط اقتصادی را بپذیرد و از نرخگذاری دستوری ارز پا پس کشد.

لاهوتی گفت؛ استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حوزه نمایشگاهی اقدام مثبت دولت بود که امیدواریم تعمیم یابد که نمونه بارز آن هم برگزاری نمایشگاه مبلمان بود که ظرف روزهای گذشته آغاز به کار کرده است.

۱وی تصریح کرد: سقف و سابقه به یک معضل تبدیل شده و اگرچه به ظاهر سقف و سابقه حذف شده ولی با توجه به رتبه بندی های صورت گرفته مجدد اعمال می شود در حالیکه ممکن است برای کارت اولی ها اقدام خوبی باشد ولی اعمال آن برای افرادی که سالها به تجارت مشغول هستند محدودکننده است این در حالی است که دولت ابزار ثبت سفارش را دارد و می تواند واردات را مدیریت کند.

۱۱- دولت باید یکبار برای همیشه پرونده ورود موقت را ببندد و این فرصت را در اختیار واحدهای تولیدی که با ظرفیت خالی کار می کنند قرار دهد تا بتوانند از این فرصت استفاده کنند؛ البته موضوع رفع تعهد ارزی این دسته از فعالان اقتصادی هم همچنان حل نشده است.

ارسال نظر

آخرین خبر ها