کد خبر 503915

معاون عمرانی وزیر کشور خبر داد؛

اضافه شدن ۱۹شهر جدید به شهرهای کشور در سال جاری

معاون عمرانی وزیر کشور از اضافه شدن ۱۹ شهر جدید به شهرهای کشور در سال جاری خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، «مهدی جمالی‌نژاد» معاون عمرانی وزیر کشور در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: ۷۴ درصد جمعیت کشور در شهرها و مابقی در روستاها ساکن هستند.

وی ادامه داد: ۹۰ هزار سکونتگاه روستایی داریم که بیش از ۶۲ هزار سکنه دارند. همچنین در کشور ۱۳۴۸ شهرداری و ۳۷۱۱۹ دهیاری داریم.

وی ادامه داد: در سال جاری ۱۹ شهر نیز به جمع شهرهای کشور اضافه شده است. بودجه شهرداری‌ها ۹۶ هزار میلیارد تومان و بودجه دهیاری‌ها نیز ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است که در مجموع بودجه دهیاری ها و شهرداری‌ها ۱۹ درصد از بودجه عمرانی کشور بیشتر است.

او درباره هوشمندسازی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ادامه داد: سیاستهای راهبردی برای سال ۱۴۰۰ اعلام شده است که یکی از اهداف اصلی ما در این سیاست‌های راهبردی هوشمند سازی شهرها و روستاها است.

وی با اشاره به سامانه های راه اندازی شده ادامه داد: در این دولت برای اولین بار ۱۸ سامانه و ‌۳۴ بانک اطلاعاتی در حوزه شهری و روستایی راه اندازی شده است.

جمالی نژاد درباره نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: نقش تاثیرگذار شهرداری‌ها در حوزه کرونا مهم بوده، اما آنچنان که باید به نقش آنها اشاره نشده است و این در حالی است که تامین نیازهای شهروندان توسط شهرداری ها و دهیاری ها انجام شد.حمایت دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل بسیار زیاد بود و علیرغم همه محدودیت ها اقدامات خوبی انجام شد.

وی ادامه داد: مترو یک حمل و نقل عمومی ارزشمند انبوه بر است اما هزینه زیادی نیاز دارد و ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در نظر گرفته شده است.

او با اشاره به اینکه ۵۴ درصد کل ایستگاههای مترو در همین دولت بهره برداری شده است، تصریح کرد: نوسازی ناوگان تاکسیرانی با ۷۳ هزار دستگاه صورت گرفته است و در بحث تامین اتوبوس هم با توجه به محدودیت های ستاد ملی کرونا ۵ هزار دستگاه مصوب شد و برای ۳ هزار دستگاه تفاهم نامه منعقد شده است.

وی درباره زباله سوزها گفت: حدود دو ماه پیش زباله سوز نوشهر افتتاح شده است. برای اولین بار اطلس پسماند کشور را تهیه کردیم و برای شهرهای مختلف اقدامات مختلف را انجام خواهیم کرد. زباله سوز رشت نیز پیشرفت هایی داشته و اقدامات آن در حال انجام است.

جمالی نژاد درباره دهیاری‌ها برای روستاهای بیش از ۲۰ خانوار گفت: با اولویت روستاهای مرزی برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار دهیاری ایجاد شود که باعث توزیع متوازن خدمات می شود و به عنوان پدافند غیرعامل می تواند در کنترل و نگهداشت جمعیت کمک کند. گسترش خدمات روستایی که در قالب دهیاری ها ارایه می شود نیز به این روستاها ارایه می شود.

معاون عمرانی وزیر کشور درباره بودجه دهیاری ها گفت: بودجه دهیاری ها اندک است اما با همین بودجه اندک اقدامات خوبی انجام می دهند و ۵۸۱۱ پروژه با همین بودجه اندک در حال افتتاح است. نظارت تاکنون به صورت استانی بوده اما با ایجاد یک سامانه جامع نظارت به صورت کشوری و متمرکز خواهد شد و ۳۴۵۲۰ روستا به این سامانه وصل شده اند و از طریق این سامانه به صورت متمرکز نظارت می شوند.

وی ادامه داد: لوایحی که تنظیم شده و به دولت ارائه شده و به مجلس می رود اقدامات خوبی در دهیاری ها رقم خواهد زد. ایجاد دهیاری ها در روستاهای ۲۰ خانوار نیز می تواند خدمات قابل توجهی را به این روستاها ببرد. ابلاغ ساختار سازمانی و تشکیلات دهیاری ها و اصلاح حقوق و مزایای دهیاران از دیگر اقدامات انجام شده بود که باعث می شود دهیاران در روستاها ماندگار شوند.

او درباره اصلاحات اساسی در ساختار اداری و منابع انسانی شهرداری ها گفت: ما نمی خواهیم شهرداری‌ها چاق و چاق تر شوند و این تشکیلات حجیم شود و بنا نداریم این دستگاه چابک به یک دستگاه ایستا تبدیل شود و برنامه های که برای این خصوص در نظر گرفته ایم از جمله برنامه هایی است که باعث عدالت استخدامی شود.

جمالی‌نژاد درباره تاکسی های اینترنتی گفت: این تاکسی‌ها سال های سال است که در کشور فعالیت می کنند ما نباید جلوی خدمات نوین را بگیریم و باید آن را در بخش های دیگری نیز تسری دهیم به طور مثال در حوزه پسماند نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. دستورالعملی تهیه شده تا مشکلات موجود را کاهش دهیم.

وی درباره دهیاری پیشوا با توجه به دستگیری تعدادی از دهیاران داد: یک جامعه آمار بزرگی از شهرداران و دهیاران اعضای شورای شهر و شورای دهیاران داریم و تعداد کمی از آنها دستگیر شده اند و مدیران بازرسی استانداری و حراست بر عملکرد آنها نظارت می کنند اگر عضوی از اعضای شورا یا دهیاری دستگیر می شود اعضای علی البدل جای آنها اقدامات لازم را انجام می دهند.  

جمالی‌نژاد درباره دهیاران زن گفت: خوشبختانه زنان در حوزه دهیاری بسیار خوب عمل کرده اند و مدیران روستایی زن عملکرد بسیار خوبی دارند.

وی تأکید کرد: خوشبختانه در سطح مدیریت شهرها نیز رویکرد بهره گیری از سامانه های هوشمند تسری پیدا کرده و شهرها به ویژه کلان شهرها در این حوزه پیش قدم شده اند و برای تدوین طرح های جامع هوشمند اقدامات موثری را انجام داده اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر