کد خبر 497198

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست:

واحدهای صنعتی تهران مازوت نمی‌سوزانند

سعید محمودی استقرار نامطلوب صنایع، تردد خودروهای فرسوده، دیزلی و موتورسیکلت‌ها را از مهمترین دلایل آلودگی هوای پایتخت ذکر کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، سعید محمودی در حاشیه گشت و پایش شبانه محیط زیست استان تهران از صنایع و واحدهای دارای پتانسیل آلوده کردن هوا که همزمان با افزایش غلظت آلاینده‌های هوا و پایداری جوی در تهران عصر روز گذشته انجام شد، با اشاره به اینکه در فصول سرد سال که سطح زمین سرد می‌شود و شرایط وارونگی دما اتفاق می‌افتد، گفت: در این شرایط شاهد انباشت آلاینده‌ها به دلیل عدم حرکات عمودی هوا هستیم و حدود ۲۰ روزی است که شرایط پایداری هوا حاکم شده است و شاهد انباشت آلاینده ها در اکثر شهر های صنعتی بویژه تهران هستیم و بر همین اساس برنامه گشت و پایش شبانه‌روزی صنایع استان در دستور کار محیط زیست استان قرار گرفت.

وی ادامه داد: در پایش‌های صورت گرفته در سطح شهر تهران خوشبختانه مازوت‌سوزی در هیچ یک از واحدهای صنعتی نداشته‌ایم و کارگاه‌هایی مانند شن و ماسه و بتن که مربوط به ذرات گرد و غبار هستند نیزدر این مدت تعطیل بوده‌اند.

محمودی با اشاره به بازدید و پایش کارخانه سیمان تهران در جنوب پایتخت گفت: در بازدید و بررسی صورت گرفته از این واحد مخازن سوخت مازوت پلمب بوده و یک خط این واحد فعال بوده و سوخت گاز مصرف می‌کرده و خروجی نرمال نیز داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در پایش‌های انجام شده از نیروگاه برق بعثت هم مخازن مازوت پلمب بود، اظهارکرد: در این واحد نیز سوخت تمام بخش های فعال گاز و خروجی گازها نرمال بود.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه صنایع بسیار زیادی در اطراف شهر تهران مستقر هستند و به فرض رعایت همه مسائل مربوط به خروجی نرمال در این واحد ها باز هم اثرات آلودگی این واحدها به دلیل استقرار نامطلوب آن‌ها در سال‌های گذشته وجود دارد، تصریح کرد: به علاوه این که خودروهای فرسوده و دیزلی و موتور سیکلت‌ها نیز در سطح شهر تهران تردد دارند و همه این‌ها عواملی هستند که در چنین شرایطی باعث افزایش آلودگی هوای تهران می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان با تاکید بر اینکه گشت و پایش شبانه‌روزی صنایع بزرگ و کوچک در تهران ادامه دارد و با واحدهای آلاینده و متخلف برابر قانون برخورد می‌شود، از شهروندان خواست با توجه به اینکه شرایط آلودگی هوا تا پایان هفته ادامه خواهد داشت از تردد غیرضروری پرهیز و از انجام فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی در فضای باز جدا خودداری کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر