کد خبر 489866

عضو شورای شهر تهران مطرح کرد؛

سرپیچی خزانه‌داری شهردار از اختصاص ۶۰میلیارد تومان جرائم قطع اشجار به تملک باغات

عضو شورای شهر تهران گفت: قرار بود درآمدهای حاصل از قطع اشجار در خزانه ذخیره و برای تملک باغات صرف شود که مبلغی از آن که در حدود ۶۰ میلیارد تومان مربوط به سال گذشته است و می‌گویند دیگر نمی‌شود آنرا هزینه کرد.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛  زهرا صدر اعظم نوری در آیین افتتاح و بهره برداری از باغ وثوق الدوله در منطقه 14 گفت: خوشحالم که امروز هفدهمین باغ تملک شده در منطقه 14 در دوره شورای پنجم و مدیریت شهری افتتاح می شود و این یک اقدام بسیار خوب برای همه شهروندان در تهران است. 

او ادامه داد: شهر با توسعه نامتوازن و ساخت و سازهای گسترده ای که داشته، به این دلیل که ملاحظات و مسائل محیط زیست در آن رعایت نمی شد،  هزاران هزار اصله درخت در شهر قطع و نابود شدند. رویکردی که شورای پنجم و شهرداری تهران در پیش گرفتند، کاهش قطع اشجار و جایگزینی موثر عناصر اکولوژیک به جای درختان قطع شده است.

نوری با بیان اینکه شورای پنجم با بازنگری مجدد در کمیسیون ماده 7 و سیستمیی کردن فرایند کمیسیون در جهت حفاظت هوشمند فضای سبز ودرختان اقدام موثری انجام داد افزود: شورای شهر تلاش کرد با وضع جرائم واقعی قطع اشجار، به سمت واقعی شدن اخذ عوارض ناشی از قطع درختان و خشک شدن آنها حرکت کند. 

در این زمینه بخوانید:

تصویب اختصاص ۵هزار دستگاه اتوبوس برای شهرهای کشور در ستاد ملی کرونا/ خانه‌های سلامت شهرداری به وزارت بهداشت پیوستند

باغ وثوق الدوله افتتاح شد

 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در ادامه آماری از بررسی های صورت گرفته در کمیسیون ماده 7 ارئه کرد و گفت: در طی سال های 93 تا 96 به طور میانگین سالانه 4هزار و 500 ملک در کمیسیون ماده 7 مورد بررسی قرار می گرفت و میانگین 12 هزار اصله درخت خشکه شده ثبت می شد و از محل آن در حدود چند ه میلیارد تومان جرائم منظور که تنها 15درصد از آنها وصول می شد، اما در سال های 97 به بعد به صورت میانیگین سالانه 27 هزار پرونده در مناطق 22 گانه بررسی شد. در سال 98 ، 6 هزار و 700 اصله درخت خشک ثبت شده است که در سال 98، این رقم 4 هزار و 300 اصله بوده است که نشان می دهد سیاست کاهش قطع و خشک شدن درختان را داشتیم و جرائم و عوارض درختان قطع شده وقتی در سامانه ثبت می شود به حساب باز می گردد.

او با بیان اینکه در شورای شهر سیاستی برای وصلول جرائم در نظر گرفته شد گفت: در سال 98، مبلغ ۱۴۸ میلیارد جرائم ناشی از قطع درختان و در 7 ماهه سال 97، 201 میلیارد عوارض ثبت و وصول شده است. 

نوری با اشاره به مصوبه شورای شهر مبنی بر واریز عوارض ناشی از قطع درختان به یک حساب جدا گفت: شورای شهر مصوب کرد که هر درختی که قطع می شود عوارض آن باید در حساب مجزا نزد خزانه داری ثبت وتنها برای تملک باغات و گسترش فضای سبز و نه برای چیز دیگری استفاده شود. 

نوری با اشاره به پیگیری مستمر کمیسیون محیط زیست و دبیرخانه ماده 7، که منجر به آن شد که از محل قطع عوارض و جرائم به تملک باغات در مناطق کم برخوردار اقدام کنیم افزود: حساب مجزایی ایجاد شد و خزانه داری شهرداری همکاری کرد و با تشکیل کمیته ای تحت نظر معاونت خدمات شهری شهرداری تهران تشکیل و اولویت ها مورد بررسی و فهرست املاک باغات ارزیابی و تملک شد. 

او با بیان اینکه سیستمی شدن کامل فرایند کمیسیون ماده 7 یکی از موفقیت های این دور مدیریت شهری بوده است گفت: این اقدام  به شفافیت، سرعت بخشی و رضایت مندی شهروندان می انجامد. 

رئیس کمیسون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ادامه داد: از ابتدای دوره پنجم شورا تا کنون مدیریت شهرداری 17 باغ به مساحت 103 هزار و 505متر مربع را تملک و به یک بوستان عمومی تبدیل کرده است. در سال 99، 17 باغ دیگر در مناطق 9، 10، 11، 12، 14، 16 و 17 در دست بررسی و تملک است که انشالله با تملک آنها تا سال 1400، حدود 34 قطعه باغ و فضای سبز به عرصه عمومی اضافه می شود 

او ادامه داد: البته مشکلاتی نیز وجود دارد از جمله اینکه قرار بود درآمدها در خزانه ذخیره و برای تکلک باغات صرف شود که مبلغی از آن که در حدود 60 میلیارد تومان مربوط به سال قبل است که در حساب خزانه داری مانده و می گویند دیگر نمی شود آنرا هزینه کرد و به شهردار محترم می گویم دستور اکید بدهند تا این مشکلات سریع‌تر رفع شود و سیستم حسابداری به گونه ای عمل کند که این مبلغ در اختیار کمیسیون ماده 7 و سازمان بوستان ها قرار گیرد. 

نوری افزود: گردش کار در حوزه املاک نیز مساله دیگری است که در قیمت گذاری و تملک کندی وجود دارد که باید تسریع شود. بهترین مناطق را منطقه 7 و8 داشتند که به خوبی فرایند تملک و شناسایی را پیش بردند. در سایر مناطق کم برخوردا نیامند تاکید شهردار به شهرداران مناطق هستیم تا بتوانیم سرانه فضای سبز را بالا ببریم. 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در پایان گفت: حفظ فضای سبز و باغات و توسعه وگسترش ان به عنوان یک برگ زرین در کارنامه مدیریت شهری است و در این دوره یک تغییر ریل گذاری از تخریب فضای سبز به گسترش و حفظ فضای سبز انجامیده است و نیازمند نگاه ویژه شهردار تهران دارد که تاکنون این اتفاق رخ داده وامیدواریم در ادامه دستورات لازم را بدهند تا این کار را پیش ببریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر