کد خبر 475359

عضو شورای شهر تهران:

حل معضل تاریخی شن چاله‌های منطقه۱۸؛ به زودی

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از اجرای ۱۳ پروژه برای ایمن سازی رودخانه کن و شن چاله ها خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مجید فراهانی با اشاره به بازدیدش از شن چاله های منطقه ۱۸ گفت: یکی از بزرگترین شن چاله ها در منطقه ۱۸ حدفاصل بزرگراه فتح و آزادگان و در حریم رودخانه کن است.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین کانال های آبی و مسیر شاهراه تهران رودخانه کن است، افزود: آب رودخانه کن در منطقه ۱۸ از سرچشمه های البرز و از بالای منطقه ۵ جمع آوری می شود و از منطقه ۱۸ عبور کرده که در نهایت از تهران خارج می شود و این در حالی است که رودخانه کن یکی از پر طغیان ترین رودخانه های سیلابی تهران است که در تاریخچه اش هم طغیان های عجیبی داشته است. همه تخریب پل کن را در چند سال پیش به یاد داریم که یکی از وحشتناک ترین طغیان ها بود.

عضو شورای شهر تهران گفت: مسیل این رودخانه قدیمی است ولی خطر اصلی مسئله همجواری رودخانه کن در منطقه ۱۸ با شن چاله بزرگی است که بخش خصوصی دو سه دهه پیش از این مجموعه برای تولید سیمان برداشت کرده است اما متاسفانه دلسوزی چندانی وجود نداشته و این شن چاله ها تا نزدیکی حریم رودخانه جلو آمده اند تا جایی که فاصله میان شن چاله ها و بستر رودخانه کم و در برخی فضاها تا ۱۰ متر می رسد.

فراهانی ادامه داد: با توجه به حجم آب این رودخانه به خصوص در روزهای بارندگی، این خطر وجود دارد که حریم تخریب شود و آب در شن چاله ها بیفتد. آن طرف شن چاله ها انبوه سازی انجام شده و اگر آب در این شن چاله ها بیفتد اولین جایی که تخریب می شود مجموعه سازه های اطراف است که پروژه بزرگی برای بحث ایمن سازی رودخانه کن تعریف شد که از بزرگراه فتح تا آزادگان مجموعا ۱۳ پروژه مشخص شده است.

به گفته فراهانی، برای ایمن سازی این مجموعه آرام سازی سیلاب، جداره سازی، ایجاد لوله و ایجاد برخی سازه های بتنی تعریف شده است.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه در کنار شن چاله ها، یکی از مشکلات منطقه ۱۸ فرونشست آب است و نباید به گونه ای باشد که جداره ها و کف بتنی برای ایمن سازی کار شود، گفت: تاثیر این کالبد بتنی را در مجموعه پارک نهج البلاغه دیدیم و بر این اساس باید به گونه ای ایمن شود تا آب نفوذ کند.

وی  با اشاره به چالش های دیگر این منطقه گفت: مشکل دیگری که منطقه ۱۸ و حاشیه پایتخت دارد بحث فرونشست یا زلزله خاموش است، در عین حال که آب نباید تخریب کند، باید در زمین هم فرو رود و با مطالعات متعددی که در دنیا صورت گرفته پیش بینی شده، دیواره ها با گیاهی به نام وتیور پوشانده شود. این گیاه اجازه تخریب جداره را نمی دهد و کف هم می تواند آب را نفوذ دهد و مشکل فرونشست رفع می شود.

فراهانی با اشاره به هزینه ی پروژه های در دست اجرا اذعان کرد: پیش بینی ما این است که مجموعه ۱۳ پروژه ای که انجام می شود حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و ما در شورای پنجم ایمنی مردم را در اولویت خود قرار دادیم و تسریع کردیم تا این پروژه ها به جای ۳۳ ماه در مدت ۲۰ انجام شود. بنابراین مشکل فرونشست منطقه ۱۸، مسئله شن چاله ها و تخریب آن و طغیان از دیگر چالش ها است اما به جای اینکه آب را به عنوان مزاحم بخواهیم دفع کنیم در پی مدیریتش هستیم تا با همین آب مشکلات خود را حل کنیم و راه حل انجام این امر هم عنوان شد.

فراهانی با بیان اینکه  طی صحبتی که با شرکت خاکریز آب داشتیم، پیش بینی شده حدود ۸۰ درصد این پروژه با بودجه غیر نقد و ۲۰ درصد با بودجه نقد انجام می شود تا مشکل تاریخی شن چاله ها رفع شود، گفت: شن چاله ها در چهار دهه وجود داشته و منطقه در معرض خطر جدی است که در پی مدیریت آن هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر