کد خبر 471420

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مطرح کرد:

مهم‌ترین پیش‌ساز آلایندگی اوزن و ذرات معلق

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: سالانه حدود ۹۱ هزار تن ترکیبات آلی فرار در پایتخت تولید می‌شود که ۷۸ درصد از آن، ناشی از فعالیت خودروها است.

به گزارش اقتصادآنلاین، حسین شهبازی درباره تولید ترکیبات آلی فرار در هوای تهران اظهارداشت: سالانه حدود ۷۲ هزار تن ترکیبات آلی فرار در اثر فعالیت خودروها در هوای تهران تولید می‌شود که خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ها به ترتیب عامل تولید ۳۱ و ۲۸ هزار تن از این مقدار هستند. 

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بیان داشت: همچنین ۷۸ درصد از این مواد آلی ناشی از فعالیت خودروها است و ۱۴ درصد آن نیز در اثر تبخیر بنزین در جایگاه‌های نگه‌داری و توزیع سوخت بنزین تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: ترکیبات آلی فرار موادی شیمیایی هستند که نه تنها تاثیری نامطلوب بر سلامت دارند بلکه یکی از مهم‌ترین پیش‌سازهای تولید آلاینده‌های ثانویه ازجمله ازن و ذرات معلق در اتمسفر هستند.

شهبازی درباره راهکارهای کاهش تولید و انتشار ترکیبات آلی فرار توضیح داد: از مهم‌ترین راهکارها در راستای کاهش تولید و انتشار این مواد شیمیایی از اگزوز خودروها، نصب و تعویض کاتالیست خودروهای گازسوز و بنزین‌سوز است. این کار می‌تواند تا بیش از ۹۰ درصد از انتشار ترکیبات آلی فرار از اگزوز خودروها را کنترل و حذف کند.

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه موتورسیکلت‌های کاربراتوری نیز به دلیل احتراق ناقص مقادیر زیادی ترکیبات آلی فرار تولید و وارد هوا می‌کنند، گفت: جایگزینی موتورسیکلت‌های کاربراتوری فرسوده موجود با موتورسیکلت‌های انژکتوری و برقی می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای در کاهش انتشار ترکیبات آلی فرار از این منبع آلاینده داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر