کد خبر 465582

شهرداری تهران؛

اداره کلانشهر تهران به تنهایی امکان‌پذیر نیست/ استفاده از همه ظرفیت‌های شبکه ریلی برای ایجاد تعادل و توسعه و تولید ثروت

شهردار تهران گفت: اداره کلانشهر تهران به عنوان پایتخت به تنهایی توسط مسئولین محلی امکانپذیر نیست. این مسئله ای حاکمیتی است و حل معضلاتی همچون آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل ریلی باید با کمک مجموعه دولت انجام شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، عملیات اجرائی احداث خط ۱۰ و توسعه شمالی خط هفت مترو با حضور محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، پیروز حناچی شهردار تهران، محسنی بندپی، استاندار تهران، سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا و جمعی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر تهران برگزار شد‌.

پیروز حناچی، شهردار تهران در این مراسم گفت: اصلی ترین معضل کلانشهر تهران امروز جمعیت و فعالیت است که مشکل مابه تنهایی نیست و اکثر کلانشهرهای جهان با آن مواجه هستند.

او با بیان اینکه راه حل استقرار جمعیت و فعالیت در مساحت بیشتر است گفت: در همین رابطه حمل و نقل ریلی اصلی ترین راه حل است. 

حناچی با اشاره به اتصال هشتگرد و متروی پرند و در آینده متروی پردیس گفت:حدوو ۲۴۰ کیلیومتر خط قابل بهره برداری ایجاد و به همین میزان نیز در دستور کار قرار دارد که حدود ۴۰ کیلومتر آن امروز در جریان اجرا قرار می گیرد. این خط بخشی از سیاه چاله های تهران را هدف قرار داده است که از ویژگی های آن است. 

شهردار تهران تاکید کرد: تعادلی در محدوده حمل و نقل میان حمل و نقل شخصی و حمل و نقل ریلی ایجاد خواهیم کرد. همچنین در این خط ایستگاه های میانی با اتصال به سایر خطوط موجب افزایش بهره وری حمل و نقل ریلی خواهد شد. فرصت های زیادی در زمانی که پول داشتیم از دست دادیم و امروز در شرایط سختی هستیم لذا باید مکانیزم های دیگری برای تامین مالی مترو ایجاد کنیم.

او ادامه داد: مترو موضوعی حاکمیتی است و حمل و نقل و آلودگی هوا مشکلاتی هستند که به عنوان دو خواست مردم تهران باید نسبت به حل و فصل آن اقدام کنیم. حمل و نقل و شهرسازی دو بال یک مجموعه هستند که به یکدیگر کمک می کنند. ما در محدوده منطقه ۲۲ بارگذاری ۴۵۰ هزار نفری را در برنامه داریم، اما برنامه ای برای حمل و نقل ریلی آن نداشته ایم که با اجرای این پروژه این امر محقق خواهد شد.

حناچی با تاکید بر اینکه از همه ظرفیت های شبکه ریلی برای ایجاد تعادل و توسعه و تولید ثروت استفاده می کنیم، افزود: اداره کلانشهر تهران به عنوان پایتخت به تنهایی توسط مسئولین محلی امکانپذیر نیست. این مسئله ای حاکمیتی است و حل معضلاتی همچون آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل ریلی باید با کمک مجموعه دولت انجام شود. در همین راستا برنامه ای برای برقی کردن و هیبریدی کردن تاکسی ها و اتوبوس های شهری داریم و برنامه ای هم برای موتورسیکلت ها با همکاری دولت در حال پیگیری است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر