کد خبر 465574

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور؛

۷۰۰کیلومتر خط ریلی تا پایان دولت دوازدهم احداث می‌شود/ تحریم را به تمسخر گرفتیم

«محمدباقر نوبخت» آینه کلنگ زنی خط ۳مترو تهران با اشاره به دلیل حضور خود در بین آیین گفت: تکمیل توسعه خط هفت مترو و آغاز خط ۱۰با طول ۴۳کیلومتری، می ارزید که از سوی دولت برای تشکر از اینکه به مردم خوب و بزرگ تهران خدمت ارایه می شود، کسی حضور داشته باشد .

به گزارش اقتصادآنلاین، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: حضور من به عنوان عامل مشارکت در فعالیت قطار شهری تهران و مترو هست .

نوبخت افزود: دولت خود را موظف می داند برای رفاه حال مردم شهرها به ویژه در حمل و نقل برون شهری از طریق ریل و‌ خطوط مترو مشارکت داشته باشد .

وی گفت: خاطرم هست که سال گذشته درخواست این بود که ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان از سوی دولت از  طریق اوراق مشارکت،  تسهیل صورت گیرد که با همه مشکلاتی که دولت از نظر مالی داشت به تعهد خود عمل کرده ایم.

وی افزود: اعلام کردیم که از محل تبصره ۱۸ هم آمادگی داریم که شهرداری تهران برخوردار شود، سهم خود را عمل کردیم و‌باز هم آمادگی داریم.

وی با بیان اینکه دلسوزی و دغدغه رییس شورا را برای خدمت بیشتر مردم تحسین می کنم ، گفت: با استعاره از مولانا باید بگویم، «چون که گل رفت و گلستان شد خراب بودی کل را از که جوییم از گلاب». 

وی خطاب به محسن هاشمی ادامه داد: هر چند نماد سازندگی کشور حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی از جمع ما رفتند اما آرمان، اراده و نگاه بلند وی، به توسعه کشور هست و خوشحالم که شما این مسیر را ادامه می دهید و ما باید این مسیر را دنبال کنیم .

نوبخت در ادامه سخنان خود با بیان اینکه وظیفه دولت فقط تهران به عنوان مرکز تردد نیست،  اظهارداشت: در شهرهای دیگر مثل تبریز، مشهد، شیراز و اصفهان و البرز هم مشارکت را ادامه می دهیم و تا آخرین ریال تعهد خود را تا کنون انجام دادیم و باز هم انجام می دهیم.

معاون رییس جمهوری افزود: برای سال ۹۹ مبلغ هشت هزار و پانصد میلیارد تومان دولت برای مترو به شهرداری ها اختصاص داده و سهم تهران متناسب با برنامه ای است که شهرداری خواهد آورد .

وی در ادامه با اشاره به بازدید از مترو تبریز گفت: وقتی تبریز را بازدید می کردم، احساس می کردم شهری دیگری زیر تبریز قرار دارد و سایر استانها هم به همین وضع است .

وی افزود: دولت آقای روحانی به عنوان دولت ریل نامیده شد، این نامی نیست که دولت انتخاب کرده باشد بلکه این می تواند صفتی باشد برای دولت .

نوبخت در ادامه تاکید کرد: باید بگویم دولت مرکز استان همدان، و کرمانشاه، مرکز آذربایجان غربی و سپس رشت  را به شبکه سراسری وصل کرد .

وی در ادامه با اشاره به اقدامات دولت در حوزه حمل و نقل ریلی  گفت:  بین میانه تا بستان آباد ۱۳۲ کیلومتر دوخطه شد و اکنون بستان آباد به تبریز و قزوین به زنجان و امسال کردستان هم به شبکه سراسری وصل می شود .

وی افزود: مثلث کردشگری اصفهان، شیراز و یزد ، هم از مسیر خط اقلید به یزد کامل می شود .

وی با بیان اینکه ۷۰۰ کیلومتر خط ریلی  تا پایان دولت اجرا می شود، افزود: با ریل گذاری از چابهار به خاش، چابهار به عنوان بندر اقیانوسی غیر تحریمی به زاهدان وصل می شود .

وی گفت: این اقدامات گوشه ای از دولت ریلی است و‌ حداقل ۱۹۰۰ کیلومتر انجام شده که فقط بیست درصد حمل و نقل ریلی را امسال تحویل می دهیم .

نوبخت افزود: افتخار خود را خدمتگزاری به مردم می دانیم،  همه نیک می دانید که در عرصه تحریم هستیم و تحریم را به تمسخر گرفته ایم و امیدوارم به سمت سازندکی پیش رویم .

وی ادامه داد: برای اعتبار در خط هفت و‌ ده  اعلام کنید تا از ۸۵۰۰ میلیارد تومان، با اولویت دو پروژه شما تخصیص می دهیم .

وی درباره فعالیت کارخانه واگن سازی هم افزود: برای واگن سازی هم اگر سفارشی باید بدهیم آمادگی داریم که در راستای جهش تولید، از همه ظرفیت دولت استفاده کنیم .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر