کد خبر 458874
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران:

بیش از ۲۰درصد نباید از ظرفیت انبارها استفاده شود

رضا کرمی محمدی گفت: باید مسئولان انبار نفت توضیح دهند که در این مکان‌ها اقدام به ذخیره‌سازی می‌شود و یا برای سوخت‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، بعد از انفجار بیروت رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با انتشار توئیتی به وجود انبارهای شیمیایی در بافت‌های مسکونی اشاره کرد و با توجه به استقرار انبار نفت شهران در داخل بافت مسکونی تهران به وقوع حادثه ای مشابه انفجار بیروت در تهران هشدار داد. 

در این زمینه بخوانید

فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از بیروت در کمین تهران

انبار نفت شهران ایمن است؛ نیازی به جابجایی آن نیست

اما و اگرها درباره مخازن شهران

پس از آن مدیرعامل شرکت ملی پخش نسبت به ایمنی کامل این انبار واکنش نشان داد و گفت: انبار ایمن است، نیازی به جابجایی نیست. 

این در حالی بود که فراهانی به شناسایی نقاط پرخطر در تهران و برنامه ریزی برای خروج آنها در شهر تاکید داشت. او در ادامه خبر از برگزاری جلسه ای با وزارت نفت و شورای عالی شهرسازی بمنظور بررسی وضعیت انتقال انبار نفت و ایمنی انتقال خبر داد. 

به گفته مسئولان شهری، انبار نفت شهران در سال ۱۳۵۳ و زمانی که این منطقه جزو بافت مسکونی تهران نبود ساخته شده است و به مرور با گسترش شهرنشینی و رشد بی حساب و کتاب شهرسازی اکنون بخشی از بافت مسکونی منطقه ۵ است. 

وجود انباری از مواد آتش زا در اطراف یک منطقه مسکونی همواره با نگرانی هایی برای ساکنان محدوده همراه بوده، ضمن اینکه مسیر انتقال تانکرهای نفت به این انبار هم کم خطر نبوده است؛  برای مثال در سال ۸۷، تانکری با ۳۰ هزار لیتر بنزین در بلوار شهران واژگون شد که سوخت آن در حوالی منازل مسکونی تخلیه شد. در آبان سال ۹۳ نیز تانکر ۳۲ هزار لیتری دیگری از بنزین در بزرگراه شهید باکری واژگون شد. 

گفته می شود، روزانه ۸۰ تا ۹۰ کامیون برای جابجایی سوخت مناطق غرب تهران تنها در این محدوده تردد دارند. تذکر به خطرآفرین بودن انبار نفت شهران به این روزها بر نمی گردد. در دوره چهارم و سوم شورای شهر نیز نسبت به آن موضع گیری هایی شده است، اما با همه این آمارها و تذکرها، هنوز مسئولان می گویند یا نیازی به جابجایی نیست و یا باید جابجایی آن مورد بررسی قرار گیرد.

شکاف در برنامه ریزی‌ها با تغییر قانون مدیریت بحران

"رضا کرمی محمدی" رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در خصوص برنامه‌ریزی برای این قبیل مکان های پرخطر در تهران گفت: برنامه ریزی برای تهران از قبل بوده است اما با قانون جدید شورای هماهنگی عملا تعطیل شد تا اینکه شهردار تهران طی دو ماه اخیر با حکم وزیر کشور به عنوان فرمانده عمیلات شهر تهران انتخاب شد و از آن توانستیم استفاده کنیم و یک جلسه تشکیل دهیم و با حمایت سازمان مدیریت بحران کشور بتوانیم این هماهنگی ها را پایه گذاری کنیم و آن را ادامه دهیم. 

او با بیان اینکه اتفاقات و پیگیری ها در حال انجام بود به ابلاغ قانون جدید مدیریت بحران اشاره کرد که باعث تعطیلی هماهنگی ها شد و افزود: در گذشته متولی شهرداری بود و همه همکاری می کردند، اما صدور حکم جدید در حدود ۱۰ ماه زمان برد و اکنون امیدواریم براساس حکم جدید سازمان های مختلف به همان شدت حضور یابند و همکاری لازم را داشته باشند. 

کرمی محمدی با اشاره به وجود انبار نفت شهران در بافت مسکونی درخصوص پیشنهاد جابجایی آن گفت: شهرداری تهران شهر بزرگی است و ۸ میلیون نفر جمعیت دارد. مخازن زمانی خارج از شهر تهران بودند و به محوطه شهری نزدیک شدند، اما مخاطراتی دارد و نمی شود به صورت کلی جواب داد و باید بررسی های کارشناسی بیشتری صورت گیرد. 

او در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهاد جابجایی انبار نفت شهران به صورت کارشناسی ارائه شده است یا خیر گفت: اینجا در ابتدا به عنوان مکانی برای ذخیره سازی سوخت استفاده شده و ذخیره گاه استراتژیک بوده است، اما اکنون عمدتا برای سوخت رسانی به مناطق شمال غرب تهران مورد استفاده قرار می گیرد و تانکرها از این محل سوخت دریافت و به مناطق دیگر توزیع می کنند. 

نباید بیش از  ۲۰ درصد از ظرفیت انبارهای نفت استفاده شود

کرمی محمدی با بیان اینکه در تهران برای سوخت رسانی به چنین مکان هایی نیاز است، با اشاره به اینکه سه نقطه تهران برای این منظور وجود دارند، گفت: در مدارک سال ۹۴ و یا ۹۵ وزیر کشور به وزارت نفت توصیه کرد که این انبارها را از حالت ذخیره سازی به سوخت رسانی تبدیل کنند و بیش از ۲۰ درصد از ظرفیت این انبارها را استفاده نکنند. اگر این توصیه اجرا شده باشد، از خطرات آن کم شود. 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران تاکید کرد: استفاده از ظرفیت کامل انبار نفت برای تهران خیلی بیشتر است. البته بر روی مخازن سیستم های آتش نشانی نصب شده که اقدام خوبی است، اما مناطق مسکونی در کنار این محل قرار دارند و با توجه به توسعه منطقه باید هر چند سال یکبار درخصوص این مکان مطالعه و دوباره بررسی صورت گیرد. 

مسئولان انبار نفت شهران درباره کاربری ذخیره‌سازی یا سوخت رسانی توضیح دهند

او اظهار داشت: باید مسئولان انبار نفت توضیح دهند که این مکان اکنون به ذخیره سازی اقدام می کند و یا برای سوخت رسانی استفاده می شود. 

کرمی محمدی در پاسخ به این سوال که آیا ماندن انبار در این مکان خطرآفرین هست و باید جابجایی آن پیگیری شود، گفت: بله خطر آفرین است. البته جابجایی این انبار اگر به عنوان محل ذخیره سازی سوخت استفاده شود باید پیگیری شود اما اگر به عنوان سوخت رسانی با ظرفیت کم استفاده شود نیازی نیست. چرا که برای این مکان هزینه هنگفتی شده است و زیرساخت و لوله کشی هایی دارد  که بار مالی زیادی داشته است و جابجایی آن در این شرایط اقتصادی کشور هزینه های زیادی تحمیل می کند. اما استفاده به عنوان سوخت رسانی با ظرفیت کم تا حد زیادی تضمین می کند که مخاطراتی شهر را تهدید نمی کند. 

او با بیان اینکه اما همه این موارد نیازمند مطالعه و بررسی های دقیق و کارشناسی است، افزود: چرا که این مکان در نزدیکی یک گسل نیز هست و زلزله می تواند روی آن تاثیر بگذارد و باید مطالعات دقیقی روی آن انجام شود.

نبود پیش بینی از میزان خسارات احتمالی در صورت وقوع حادثه

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که آیا پیش بینی از میزان خسارت احتمالی و شدت وقوع حادثه احتمالی نیز برای این قبیل نقاط پرخطر تهران وجود دارد یا نه گفت: این قبیل پیش بینی ها وجود ندارد و باید آنها را مطالعه کرد و همینطور نمی شود حدس زد. 

او در پاسخ به این سوال که در نتیجه تهران در پیش بینی شدت و میزان وقوع خطر و تخریب و خسارات خیلی عقب است، گفت: بله، درست است. البته نه تهران، بلکه همه شهرهای بزرگ اینگونه هستند. پس از توسعه چشم شهرها باز شده است که با این توسعه چقدر مخاطرات ایجاد کرده اند و همه به این سمت رفته اند که مخاطرات را کارشناسی کنند. 

کرمی محمدی تاکید کرد: ما نباید از دنیا عقب باشیم و باید این کارشناسی ها را شروع کنیم، اما خیالتان راحت باشد که دنیا خیلی جلوتر از ما نیست. 

جای خلوتی برای جابجایی انبارهای نفت تهران نداریم

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که اگر قرار بر جابجایی این انبارها است، نیازمند چه اقداماتی است و اگر نیازی به جابجایی نباشد در مناطقی که اکنون جزوی از بافت مسکونی هستند چه اقدامی برای ارتقا امنیت باید صورت گیرد؟ گفت: مساله ای که اکنون مطرح است این است که در تمام اطراف تهران تا شعاع چندده کیلومتری ساخت و ساز داریم و جای خلوتی پیدا نمی کنیم. یا باید استانداردسازی شود که نیازمند مطالعه مجدد است و چه بسا مقاوم سازی کنند و خطرات آن را مهار کنند. 

او در پاسخ به این سوال که با توجه به وجود سه انبار نفت در تهران کدامیک خطر بیشتری دارند؟ گفت: باید برای هر یک از این انبارها مطالعات جداگانه ای صورت گیرد چرا که طبیعت خاص خود را دارند اما انبار نفت شهران با توجه به اینکه در بالا قرار دارد و ممکن است مایع به سمت پایین سرایت کند شرایط خاص خود را دارد و باید مطالعه شود.البته با توجه به تخصصی بودن کار، مطالعات آن برعهده وزارت نفت است.

ارسال نظر