کد خبر 453709

در صحن شورا مطرح شد؛

پاسخ محسن هاشمی به ادعای منتفی شدن توافق پادگان۰۶

رییس شورای شهر تهران گفت:مذاکرات برسر پادگان۰۶ میان شهرداری و ارتش به مشکل برخورده است.

 اقتصاد آنلاین- فائزه مومنی، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر در تهران در پایان جلسه امروز، یکشنبه ۲۹ تیر، گفت: امروز تلاش کردیم صحن را با حال و هوای کرونا اداره کنیم و از مدعوین خواهش کردیم که کمتر حاضر شوند و خبرنگاران هم به صورت مجازی صحن را دیدند. جلسه با تعداد کمتر و امن تر برگزار شد.

هاشمی به طرح تفصیلی منطقه ۲۲ که سال هاست در وزارت شهرسازی و شهرداری تهران مطرح است، اشاره کرد و گفت: امروز طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ تهران در شورا به تصویب رسید و بسیاری از مشکلات منطقه با این لایحه شهرداری و مصوبه امروز بر طرف می شود و شهرداری منطقه ۲۲ می تواند به راحتی مجوزهای لازم را در اختیار مردم بگذارد تا فعالیت کنند.

تصویب بلیت رایگان برای گروه های تحت پوشش نهادهای حمایتی

هاشمی گفت: بحث دیگر بلیت الکترونیک برای حمل و نقل عمومی بود که یک لایحه قدیمی و مربوط به سال ۹۲ یا ۹۳ است که در شورا به تصویب رسیده و هر سال اصلاحاتی در آن انجام شده و بحث امروز مربوط به تخفیف های اقشار آسیب پذبر جامعه بود که مباحث قدری تند هم شد و در مجموع این بحث مطرح بود که تخفیف های اهدایی شهرداری از کجا باید تأمین شود، چه تفاهم نامه هایی باید امضا شود و چه درصدی داشته باشد. اعضای شورا پیشنهادها را مطرح کردند و در نهایت تصویب شد.

او در پاسخ به سوالی درباره تخفیف کامل به بهزیستی و کمیته امداد گفت: در گذشته این طور بود که تنها ۵۰ درصد تخفیف شامل این گروه می شد، پیشنهاد اعضا این بود که ۹۰ درصد باشد که در نهایت به این نتیجه رسیدند که کامل رایگان باشد. تفاهم نامه ای بین کمیته امداد و بهزیستی، شهرداری تهران و بنیاد شهید بسته می شود و به افراد کارت اعتباری دریافت می کنند که دارای سقف است.

هاشمی درباره تعطیلی کارخانه  واگن سازی تهران و اوراق مشارکت مترو گفت: بحث تعطیلی مطرح نیست. کارخانه واگن سازی تهران دو مسئولیت دارد. یک مسئولیت نگهداری واگن های موجود است که تقریبا دو هزار واگن توسط واگن سازی تهران نگهداری و نوسازی می شود که از ۵۰۰ نیرویی که نوسازی تهران وجود دارند، نیمی از آنها به نگهداری این واگن ها به صورت جاری و بر اساس برنامه می پردازند. برخی از واگن ها در حال حاضر بیش از یک و نیم کیلومتر حرکت کردند و باید دوباره بازسازی شوند.

او ادامه داد: این کارخانه از سال ۸۴ فعال شده است و در این مدت ۱۵ سال تقریبا سالیانه ۱۰۰ واگن در خدمت شرکت بهره برداری مترو قرار داده است که آخرین قرارداد مربوط به ۱۱ قطار بود که قطار آخر را هم تحویل داده شد و در نتیجه واگن سازی تهران قرارداد فعالی با شرکت مترو و شهرداری تهران ندارد.

هاشمی گفت: شهرداری تهران در انتظار قراردادهای بزرگ نباشد. در حال حاضر یک قرار ۶۰۰ واگن و یک ۲۱۰ واگن داریم که آقای شهردار گفتند ۱۰۵ واگن را هم به فوریت می خواهند از واگن سازی بگیرند. هدف من از صحبت های صبح امروز این بود که این قراردادها هر چه سریعتر بسته شود و منتظر تأمین اعتبار و تجهیزات خارجی نباشند. در حال حاضر واگن سازی تهران می تواند بدنه و دکوراسیون داخلی بسازد و واگن ملی در واگن سازی تهران فعال شود و کم کم از طرف دولت و شهرداری پول تزریق شود که ۲۵۰ نفر دیگر هم در واگن سازی فعال باشند و تعداد واگن ها در مترو کم نشود.

هاشمی گفت: در حال حاضر ۸۰ کیلومتر به مترو اضافه شده ولی واگن افزوده نشده است و ضریب واگن به ۸ دهم رسیده است و نسبت به گذشته ۳۰ درصد کاهش واگن داریم. در ایران ۴ کارخانه واگن سازی و ۱۰ کارخانه اتوبوس سازی داریم و همه اینها اکنون باید فعال باشند چون نیاز کشور است. در نتیجه باید با روش های مختلف اعتبار به این کارخانه برسد که از کار نیافتند.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره اوراق مشارکت مترو و مشکل بانک مرکزی گفت: مشکل اوراق مشارکت دو موضوع است. یکی اینکه به دلیل بدهکاری شهرداری تهران اکثر بانک ها از انتشار اوراق طفره می روند. یکی از بانک ها (بانک رفاه) قبول کرده بود که این اوراق را برای شهرداری منتشر کند. بحث پیش آمده این بود که گفتند مجوز بانک رفاه در این حد نیست. بعد معلوم شد سقف افزایش پیدا کرده و بانک مرکزی متوجه این موضوع شده و تنها مشکل مصوبه مجمع بوده است که امیدوارم تا به حال مصوبه را داده باشند.

او ادامه داد: نکته بعدی نامه ای بود که شهرداری در گذشته در اختیار بانک ها قرار می داد که در صورت پرداخت نکردن اقساط آنها قادر باشند از هر حساب شهرداری مبلغ را کسر کنند. این نامه مورد قبول بانک ها بود و من از بانک ها خواهش می کنم که با این نامه به دنبال وثیقه های ملکی نباشند. بعضی از املاک شهرداری تهران چون مشکلاتی دارد مورد قبول واقع نمی شود و این زمان بر است. امیدوارم به دلیل کمبود وقت تا ۳۱ تیر این کار زودتر انجام شود.

او درباره پادگان ۰۶ و تناقض سخنانش با شهردار تهران گفت: من نگفتم متوقف شده است گفتم مذاکرات به مشکل خورده است. جملات من خیلی دقیق بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری