کد خبر 450861

در صحن شورا مطرح شد؛

تکذیب دریافت استعلام شهرداری در باب ایمنی سینا اطهر از سوی وزارت کار

دویست و بیست و چهارمین جلسه شورای شهر تهران به بررسی ابعاد حادثه آتش سوزی در کلینیک سینای اطهر اختصاص یافت.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ پس از ارائه گزارش  کمیته ویژه شورای شهر، شهردار تهران و مدیرعامل سازمان آتش نشانی درخصوص این حادثه،‌ نماینده وزارت کار نیز مطالبی را ارائه کرد.

جباری رئیس اداره بازرسی وزارت کار درباره این حادثه گفت: این حادثه یک زنگ خطر برای همه ما است تا نگاهمان به حضور ایمنی و سلامتی بیشتر شود.

او با بیان اینکه اقدامات همه دستگاه ها در زمان حادثه در حیطه وظایفی که دارند است گفت: اما زنجیره اقدامات کامل نیست که شاید دلیل آن خلا قوانین باشد.

جباری با بیان اینکه در سال 98؛ 250 هزار نفر ساعت آموزش برای کارگران و کارفرمایان انجام شد افزود: چرا که معتقدیم آموزش یکی از مهمترین نکات جهت ارتقاء ایمنی است. کارفرمایان و کارگرانی که آموزش داده می شوند یاد می گیرند که چه نکاتی را رعایت کنند.

رئیس اداره بازرسی وزارت کار افزود: علت وقوع حادثه در دو عامل خلاصه می شود که یا شرایط ناایمن است و یا اقدام ناایمن است.

جباری با بیان اینکه علت 88 درصد حوادث به وقوع پیوسته اقدام ناایمن است افزود: 10 درصد نیز شرایط ناایمن است و تلاش ما برای حذف این شرایط و ارتقا ایمنی است.

او با بیان اینکه در یک حادثه آنچجه که اهمیت پیدا می کند زنجیره علل وقوع حادثه است گفت: زنجیره‌ای از عوامل منجر به وقوع حادثه می‌شود.

او ادامه داد: بخشی از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی قبل از اعطای مجوز استعالامات را رسما از وزارت کار به عمل می آورند و وزارت کار مکلف است تا حداکثر یک ماه پاسخ را اعلام کند. دستگاه هایی نظیر وزرات فرهنگ و ارشاد،‌صمت،‌ وزارت جهاد کشاورزی قبل از اعطای مجوز برای پروانه بهره برداری مکاتبه رسمی را از ما به عمل می آورند ون طی بازرسی‌هایی که انجام می‌دهیم موارد ایمنی را مدنظر قرار می‌دهیم.

رئیس اداره بازرسی وزارت کار گفت: همکاران ما در وزارت کار از هیچ یک از آیتم های ایمنی در کارگاه‌ها کوتاه نمی آیند.

جباری با تاکید بر اینکه  سیاست وزارت کار رفتن به سمت استفاده از بازرسان درون کارگاهی با استفاده از کارشناسان درون کارگاه است گفت: در طی یک سال چند کارگاه را می توان به صورت مستمر بازدید کرد؟

او افزود: بیش از 500 اقدام  قضائی در راستای ایمن سازی کارگاه‌های پرخطر در سال گذشته رخ داده ام منجر به تعطیلی مراکز پرخطر نشده است.

رئیس اداره بازرسی وزارت کار  درخصوص اخذ استعلام از کلینیک سینا مهر تصریح کرد: درخصوص این کلینیک هیچ دستگاهی اعلام وضعیت پرخطر برای این ساختمان به ما اعلام نکرده است. درخصوص ساختمان های پرخطر در سال گذشته بیش از هزار ساختمان را بازدید و بیش از 100 واحد را به مراجع قضائی معرفی کردیم، اما هیچکدام از آنها منجر به تعطیلی نشدند.

جباری گفت: درخصوص این ساختمان استعلامی از وزارت کار به عمل نیامده است و قطعا اگر نامه‌ای را دریافت می‌کردیم در کمتر از یک هفته از مجموعه بازدید می‌کردیم  اقدامات بعدی را انجام می‌دادیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری