کد خبر 432924

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد؛

تاکید بر تکمیل خطوط۶ و۷ مترو/ پیگیری نوسازی تاکسی های فرسوده

معاون جدید حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از تکمیل یکی از خطوط ۶ و ۷مترو با سرمایه گذاری بخش خصوصی، ورود ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس ونوسازی تاکسی های فرسوده به عنوان اولویت های این معاونت نام برد.

به گزارش اقتصادآنلاین، مراسم تکریم و معارفه معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری پایتخت، پیش از ظهر دوشنبه (اول اردیبهشت) با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از مدیران حوزه ترافیک در سالن کنفرانس ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد.

سید مناف هاشمی در این جلسه با اشاره به دو مقوله «کنترل ترافیک» و «کاهش آلودگی هوا» به عنوان دو مطالبه اصلی شهروندان از مجموعه مدیریت شهری که در حکم شهردار تهران هم به آن تاکید شده است، گفت: رفع این دو معضل، محور اقدامات مجموعه حمل و نقل است. به عنوان مثال؛ اکنون که در شرایط حساس کنونی و به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، طرح‌های ترافیکی اجرا نمی‌شود، به روایت پلیس راهور تهران بزرگ بیش از ۷۰ درصد بار ترافیکی سطح شهر افزایش یافته است که نشان می‌دهد باید تصمیماتی در این حوزه گرفته شود که آرامش و آسایش، امنیت و ایمنی، ارتقای کیفیت زندگی و در نهایت، کاهش آلودگی هوا و کنترل ترافیک را برای شهروندان به ارمغان آورد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه طبق قوانین بالادستی، سهم حمل و نقل عمومی در جابه‌جایی مسافر، باید به ۷۵ درصد برسد، تصریح کرد: در حال حاضر ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت اعم از تاکسیرانی، اتوبوسرانی و شبکه ریلی حدود ۵۱ درصد سهم جابه‌جایی شهروندان را پوشش می‌دهد.

هاشمی با تاکید بر اینکه لازمه رسیدن به سهم ۷۵ درصدی جابه‌جایی مسافران با حمل و نقل عمومی تأمین منابع مالی است، گفت: اینکه شهرداری تهران نتوانست توسعه ناوگان اتوبوسرانی و ناوگان ریلی را محقق کند، ریشه در کمبود منابع مالی دارد که نیازمند عزم جدی است و تنها در سایه تعامل و هماهنگی با دولت، ناجا، وزارت کشور و سایر دستگاه‌ها و تعامل داخلی در مجموعه مدیریت شهری به اهداف مورد تاکید در حوزه‌ی حمل و نقل و ترافیک دست خواهیم یافت.

معاون شهردار تهران با تاکید بر لزوم توسعه متوازن مُدهای حمل و نقلی در راستای اهداف طرح جامع، تصریح کرد: تکمیل و بهره برداری از ایستگاه‌های خطوط ۶ و ۷ مترو تهران در دستور کار مدیریت شهری است و همانطور که شهردار تهران هم تاکید دارند، تلاش خواهیم کرد تا یکی از خطوط مذکور را با روش مشارکت بخش خصوصی، تکمیل و به بهره برداری برسانیم.

وی به دغدغه شهردار تهران مبنی بر تأمین اتوبوس برای پایتخت اشاره کرد و گفت: تلاش خواهیم کرد حداقل یک هزار دستگاه اتوبوس جدید به چرخه حمل و نقل عمومی پایتخت اضافه کنیم. همچنین تأمین ۱۰۰ دستگاه اتوبوس برقی نیز در شهر تهران در دستور کار است.

معاون شهردار تهران، از تاکسیرانی به عنوان خانواده بزرگ ناوگان حمل و نقل شهری و یک سرمایه اجتماعی یاد کرد و گفت: اصلاح و نوسازی ناوگان تاکسیرانی یکی دیگر از اهداف این معاونت است.

هاشمی بر ضرورت تحقق «شهر انسان‌محور» با تاکید بر پیاده‌مداری و دوچرخه‌سواری، تاکید و اظهار کرد: نگاه انسان‌محور در این دوره از مدیریت شهری، بیش از پیش در تصمیمات حوزه‌ی حمل و نقل و ترافیک دیده می‌شود و از این رو، توسعه مسیرهای دوچرخه‌سواری و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز شهر انسان‌محور از اهم وظایف این مجموعه است.

در ادامه یوسف حجت سرپرست پیشین معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سازمان و معاونت ترافیک در زمان تصدی خود، از اختصاص ٤٠ میلیارد تومان برای بازسازی اتوبوس‌های تهران به علاوه ١٥٦ میلیارد تومان از محل صرفه‌جویی سوخت و رفع مشکل اعتبارات اوراق مشارکت نام برد و تصریح کرد: عملکرد پروژه‌های صورت گرفته در سال ٩٨ نسبت به سال ٩٧، دو برابر شده و سرفاصله ٣ دقیقه را در مترو پایتخت تجربه کردیم.

سرپرست پیشین معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه امروز به شکلی تودیع من از شهرداری تهران است و پس از ١٠ ماه مدیرعاملی سازمان حمل و نقل و ترافیک و ٤ ماه سرپرستی معاونت حمل و نقل و ترافیک از مجموعه مدیریت شهری جدا خواهم شد، گفت: امروز برای من، خاتمه ٣٠ سال خدمت است و شاید پس از این دیگر توفیق خدمت اجرایی نداشته باشم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر