کد خبر 429859

در برنامه تهران بیست:

شهردار تهران: هر چقدر بدهی می‌دهیم تمام نمی‌شود/ واکنش به درخواست یک بانک برای تامین وثیقه اوراق مشارکت

شهردار تهران گفت: ما در شهرداری تهران با ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی انباشته مواجهیم که هر چقدر هم این بدهی را پرداخت می کنیم گویا سود و بهره آن است و تسویه نمی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، پیروز حناچی شهردار تهران با حضور در برنامه تهران بیست در پاسخ به این سوال که درباره حمل و نقل عمومی در ایام شیوع کرونا حرف و حدیث‌هایی است و با اجرای مجدد طرح ترافیک نگرانی‌هایی به وجود می‌آید گفت: قبل از شرایط کرونا روزانه بیش از 2 میلیون سفر داشتیم که طبیعتا در شرایط کرونا این به روزی 80 هزار سفر کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: تقریبا مترو تعطیل به حساب می‌آمد زیرا وقتی این جمعیت را به تعداد ایستگاه‌ها و قطارها تقسیم کنیم می‌بینیم عملا تعطیل بوده است.

شهردار تهران افزود: بعد از تعطیلات یعنی در روز 16 فروردین 40 ردصد نسبت به هفته اول فروردین افزایش بار داشتیم اما همان روز نسبت به روز مشابه سال قبل 15 درصد فقط سفر داشتیم.

حناچی گفت: ما سرویس‌ها و تقاضای سفر را جواب می‌دهیم اما اقداماتی هم کرده‌ایم تا با آموزش و علامت گذاری مردم را هدایت کنیم به اینکه باید برای پیشگیری یک سری موضوعات را رعایت کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما کسی را اجبار نمی کنیم که سوار قطار بشود اما این دست مردم است که سوار قطار یا اتوبوس بشوند یا خیر. این در حالی است که برخی از مسؤولان می‌گویند ما باید جلوی مردم را هم بگیریم که سوار قطار و اتوبوس نشوند.

شهردار تهران ادامه داد: ما امروز در تاکسیرانی تصمیم گرفتیم تا در ردیف عقب به جای سه نفر تنها دو نفر بنشینند تا بتوانیم یک فاصله ای میان مسافران ایجاد کنیم.

حناچی افزود: اگر قرار باشد فاصله اجتماعی آنگونه که مد نظر است درست اجرا شود باید حداقل 3 برابر فضای فعلی در حمل و نقل فضا در اختیار داشته باشیم.

وی گفت: در حوزه پسماند تلفات نداشیتم و در بچه‌های اداری سازمانشان مبتلا داشته‌ایم اما آنهایی که در جمع آوری پسماند فعالیت می‌کنند هیچ ابتلا و تلفاتی نداشته ایم.

شهردار تهران ادامه داد: در حوزه پزشکی حتی ما یک مورد شهید داشتیم اما جالب است حتی در گرمخانه‌های ما هم که پر ازدحام هستند و مشکلات اجتماعی هم آنجا داریم حتی یک مورد ابتلا مشاهده نکردیم.

حناچی گفت: با شیوع کرونا اقدامات فرهنگی بسیار زیادی را آغاز کردیم و تلاش کردیم با همه امکانات مان در حوزه افزایش آگاهی مردم قدم برداریم.

وی گفت: این هفته طرح ترافیک اجرا نشد تا بار از روی حمل و نقل عمومی برداشته شود اما هفته بعد اجرا می‌شود و این را با ساعت برقراری ادارات اجرا خواهیم کرد و بین ساعت 14 تا 16 را هم تعطیل اعلام کردیم.

شهردار تهران افزود: جهت گیری عمومی این سات که فعالیت‌ها کاهش پیدا کند. ما ناچاریم با کرونا زندگی کنیم اما باید پروتکل‌های این حوره را هم رعایت کنیم و یادمان باید باشد که اگر طرح ترافیک اجرا نشود حتما تبعاتی به همراه خواهد داشت.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود به ماجرای فروش اوراق سرمایه گذاری توسط شهرداری تهران و با عاملیت یک بانک خصوصی اشاره کرد و گفت: ما 910 میلیارد تومان اوراق فروخته‌ایم اما این بانک خصوصی پول فروش اوراق را نمی دهد.

حناچی افزود: ما ده‌ها ملک و پروژه به این بانک خصوصی معرفی کرده‌ایم اما این بانک زیر بار نرفته و از هر ملکی یک ایرادی می‌گیرد.

مجری خطاب به حناچی گفت: شاید شما ملک ارزنده و بی دغدغه ای را به بانک خصوصی معرفی نمی کنید.

حناچی پاسخ داد: اینگونه نیست. مجموعه پارکینگ بیهقی ما بزرگترین ملک ما است ما همین را به این بانک خصوصی پیشنهاد کردیم اما آنها قبول نمی کنند.

شهردار تهران افزود: وقتی من ملکی با ارزش 910 میلیارد تومان در اختیار ندارم مجبور هستم که چند ملک را به او معرفی کنم که جمع آنها بشود 910 میلیارد تومان.

وی ادامه داد: این در حالی است که بانک خصوصی از ما حدود 1300 میلیارد تومان وثیقه می‌خواهد و از طرف دیگر همه این هفت ماه گذشته هم پول در حساب شان است و احتمالا از سود آن هم استفاده می‌کنند.

مجری خطاب به حناچی گفت: به نظر می‌رسد شما خیلی پول دارید اما کار زیادی انجام نمی شود.

حناچی گفت: ما بیشتر از آنکه پول داشته باشیم وعده پرداخت پول داریم اما تحقق نیافته است.

مجری خطاب به شهردار تهران گفت: قبول دارید که مدیر موفق مدیری است که با شرایط موجود بتواند جایی که تحت مدیریت وی است را متحول کند؟

حناچی گفت: اینگونه نیست. وقتی به شما وعده‌هایی داده می‌شود اما عمل نمی شود مدیر دستش بسته است.

وی خطاب به مجری برنامه گفت: یعنی شما نمی دانید ما در شهرداری تهران با چه مشکلاتی مواجه هستیم؟

مجری گفت: می‌دانم چه مشکلاتی دارید.

حناچی ادامه داد: ما در شهردار یتهران با 50 هزار میلیارد تومان بدهی انباشته مواجهیم که هر چقدر هم این بدهی را پرداخت می‌کنیم گویا سود و بهره آن است و تسویه نمی شود.

وی افزود: ما این بدهی را تا پرداخت نکنیم نمی توانیم اعتبار جدیدی بگیریم.

شهردار تهران در خاتمه سخنان خود گفت: ما در دو ماه گذشته همه تلاش مان این بوده است که کاری کنیم مردم غیر از نگرانی از بیماری نگرانی دیگری نداشته باشند و بتوانند اوقات خوبی بگذرانند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر