کد خبر 410737

به گزارش اقتصادآنلاین ؛ اعضای شورای شهر تهران لایحه متمم بودجه سال 98 را در جلسه امروز شورای شهر مورد بررسی قرار دادند.

برخی از اعضای شورا معتقد بودند چون این لایحه در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار نگرفته باید از دستور کار شورا خارج شده و پیشنهادات کمیسیون های دیگر نیز در آن لحاظ شود. اما رئیس شورای شهر پیشنهاد کرد اعضا در جریان بررسی درآمدها، پیشنهادات خودرا نیز مطرح کنند. سرانجام با وجود مخالفت رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا و دفاع تمامی اعضا کمیسیون برنامه و بودجه با وجود آنکه لایحه متمم در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار نگرفته بود در صحن به رای گذاشته شد و اعضا با کلیت آن موافقت کرد.

محمود میرلوحی در جریان بررسی متمم بودجه با بیان اینکه بحث های مختلفی مطرح بود از جمله اینکه اصلاحیه بودجه ارائه شود یا متمم، گفت: اصلاحیه تغییرات محدودی بین ردیف ها را در بر می گرفت اما با توجه به تصویب برنامه سوم و شاخص هایی که در برنامه وجود داشت پیش بینی شد  متمم بودجه به شورا ارائه شود و به پیشواز این مصوبه در سال آتی رفتیم.

وی گفت: در متمم بودجه به توسعه حمل و نقل عمومی توجه شده است و تلاش شده پروژه های توسعه ای مانند زیرگذر گیشا، برج طغرل و بزرگراه شهید رستگار و ... اعتبارات لازم پیش بینی شود.

کمیسیون معماری و شهرسازی را دور زدند/ تحقق درآمدها از محل شهرفروشی

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در مخالفت با بررسی لایحه متمم بودجه گفت: آنچه میرلوحی اشاره کرد در متمم بودجه وجود ندارد. من در جلسه هم اندیشی نیز به فرایند بررسی متمم بودجه اعتراض کرده و اعلام کردم نظرات کمیسیون های تخصصی در متمم بودجه پیش بینی نشده و باید این موارد در تلفیق مورد بررسی قرار می گرفت. ورود به منابع اشتباه است زیرا در متمم نیمی از منابع از محل شهرسازی پیش بینی شده و اعلام شده این درآمدها صرف  پروژه های حمل و نقلی و عمرانی می‌شود اما خودمان را گول نزنیم. در متمم بودجه تنها 700 تا 800 میلیارد تومان برای پروژه ها در نظر گرفته شده است.

وی گفت: بیشتر متمم بودجه در بخش هزینه ها و پرداخت بدهی ها، حقوق و مزایا و نگهداشت شهر اختصاص دارد. صادق باشیم. تنها 700 میلیارد مازاد درآمد صرف پروژه ها می‌شود و ممکن است همین میزان نیز بعضا از سوی شهرداری فاکتورهایی آورده شود و اعلام شود هزینه هایی بیش از این انجام شود.

وی تاکید کرد: بدون راستی آزمایی این فاکتورها نباید به متمم بودجه رای داد زیرا ما به این هزینه کردها مشروعیت می دهیم.

در ادامه این جلسه مجید فراهانی با اشاره به زمان اندکی که تا پایان سال باقی مانده گفت: باید زمان لازم برای تحقق منابع را به شهرداری بدهیم.

حجت نظری نیز با بیان اینکه در یکی از کد پروژه های متمم بودجه برای جبران هزینه های شرکت ها و سازمانها 118 میلیارد تومان برای جبران هزینه های شرکت ها و سازمان در دفتر شهردار پیش بینی شده است. چرا این هزینه ها مستقیما به سازمانها و شرکت هایی که مشکل دارند اختصاص داده نمی شود؟

نظری تاکید کرد: در حال حاضر نیز شهرداری با سلیقه خودش اعتبارات را اختصاص می دهد. بنابراین تعجیل در تصمیم متمم تفاوتی برای شهرداری نمی کند و ما می توانیم با بررسی دقیق تر از اقداماتی که شفاف نیست جلوگیری کنیم.

حسن رسولی یکی دیگر از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه بر اساس بودجه سال 98 به شهرداری اجازه داده 10 درصد بودجه را جابجا کند که رقمی معادل 1800 میلیارد تومان است گفت: این عدد در برابر کد پروژه ای که آقای نظری می گویند رقمی نیست و این موارد برای افزایش اختیارات نهاد اجرایی طبیعی است.

در ادامه 5 نفر از اعضای شورا پیشنهاد کردند لایحه متمم بودجه به کمیسیون ها بازگردد و پس از بررسی در کمیسیون تلفیق دوباره در صحن قرار گیرد که در نهایت الویری در مخالفت با این موضوع گفت: شهرداری بسیار علاقه مند است که این اتفاق بیافتد و رای گیری انجام نشود. درآمدهای خود را در بخش هایی که دوست دارد هزینه کنند و در پایان اصلاحیه خود را متمم بیاورد اما ما با بررسی متمم در صحن اولویت های خودمان را به شهرداری اعلام می کنیم.

سالاری در ادامه در مخالفت با سهم 3 هزار میلیاردی تامین منابع متمم از محل شهرداری گفت: به اعتقاد من این منابع تامین نمی شود بجز آنکه ما به سمت شهرفروشی برویم و از محل تثبیت ها این منابع را تامین کنیم.

هاشمی پیشنهاد داد انتقادات سالاری در زمان بررسی منابع از سوی وی مطرح شود .

هاشمی اضافه کرد: من نیز برای افزایش 3 هزار میلیاردی منابع پیشنهاداتی دارم.

خبر خوش هاشمی برای ناوگان فرسوده اتوبوس ها

رئیس شورای شهر در ادامه با اشاره به مذاکراتی که با رئیس بانک مرکزی در جریان نماز جمعه این هفته داشت، گفت: در جریان نماز جمعه این هفته مذاکراتی با رئیس بانک مرکزی داشتم و قرار بر این شد که اعتباراتی که برای توسعه مترو و خرید اتوبوس  پیش بینی شده از یورو به ریال تبدیل شود که سالاری به شوخی خطاب به وی گفت شما که در جلسه در کنار آقای احمدی نژاد نشسته بودید.

هاشمی ادامه داد: در صورت تبدیل یورو به ریال شهرداری می تواند تا پایان سال 3 هزار میلیارد برای توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تامنی کند.

حامد مظاهریان معاون شهردار تهران نیز تاکید کرد: این موضوع به جای بازگشت به کمیسیون تلفیق برای نظارت بهتر بر مصارف و منابع در جلسه امروز تعیین تکلیف شود.

نظری با بیان اینکه شهرداری موافق این موضوع است گفت:  پس مخالفت الویری در خصوص اینکه به نفع شهرداری است که این موضوع تصویب نشود، درست نیست.

هاشمی به شوخی گفت: شورای ما شورای 22 نفره است و شهردار از خود ما است و همه ما با هم هستیم.

سالاری نیز در پایان مخالفت های خود گفت: در خصوص لایحه متمم کمیسیون شهرداری دور زده شده است و به نظر می آید برخی از منابع پیش بینی شده به نوعی شهرفروشی برای اختصاص به یک سری کارها است.

در نهایت پیشنهاد بازگشت کمیسیون به تلفیق رای نیاورد و اعضا با کلیت متمم بودجه موافقت کردند.

هاشمی در ابتدا پیشنهاد 3 هزار میلیارد ی خود برای تامین اتوبوس و مترو ارائه کرد که در نهایت یکی از تبصره های متمم بودجه شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر