کد خبر 409345

ساخت یک قطار با ۸واگن چقدر آب می خورد؟

مدیرعامل شرکت مترو تهران با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای توسعه خط ۱۰ مترو گفت:۴ دهه فعالیت شرکت مترو منجر به ساخت ۲۲۰ کیلومتر خط مترو با ۱۲۵ ایستگاه شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،‌ علی امام،‌ مدیرعامل شرکت مترو تهران در جلسه بررسی فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه خط ۱۰ مترو تهران اظهارداشت: ۴ دهه فعالیت شرکت مترو منجر به ساخت 220 کیلومتر خط مترو با ۱۲۵ ایستگاه شده است همچنین بر اساس بازنگری صورت گرفته در طرح جامع حمل و نقل ریلی در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ مقرر شد ۴ خط جدید شامل خطوط ۸ تا ۱۱ در شهر تهران طراحی و ساخته شود به صورتی که شهروندان تهرانی بتوانند با طی مسافت ۸۰۰ متر از منزل خود به یکی از مدهای حمل و نقل عمومی به ویژه مترو دست پیدا کنند.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به اینکه الگوی تامین مالی برای شرکت مترو در4 دهه گذشته به گونه ای بوده است که مترو جهت تامین منابع مالی به دولت متکی نباشد، تاکید کرد: حتی در سال ۱۳۶۵ با قید این شرط مترو راه اندازی شد.

امام عنوان کرد: از سال ۸۵ تاکنون مصوبه های بالادستی خوبی به عنوان پشتوانه قانونی تامین منابع مالی برای توسعه مترو به تصویب رسیده است.در صورتی که دولت ها به این مجموعه قوانین پایبند می‌بودند امروز مترو کلانشهرها در وضعیت بسیار بهتری قرار داشت. متاسفانه از سال های گذشته تاکنون فشار تامین منابع مالی برای توسعه مترو بیشتر بر دوش شهرداری بوده و دولت هادر این میان نقش کمتری داشته اند.

وی با تاکید بر این که شرایط فعلی کشور و نیز شهرداری، الزامی مبنی بر تغییر دیدگاه در تامین منابع مالی را ایجاب می کند، عنوان کرد: حتی دولت نیز برای توسعه پروژه های عمرانی خود به این نتیجه رسیده است. در این میان مترو با هزینه های بسیار بالایی که برای ساخت و توسعه دارد و همچنین دیر بازده بودن موضوع نیازمند این تغییر دیدگاه است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با اشاره به اینکه اولین قدم اجرایی به سمت عملی کردن الگوی مناسب تامین منابع مالی از سوی شرکت مترو در خط ۱۰ به ویژه بخش غربی آن آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: در بخش غربی خط ۱۰ مجموعه های تجاری بسیار مناسبی قرار دارند که می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار حضور داشته باشند. با توجه به این که بخشی از خط 10 از نزدیکی نمایشگاه بین المللی عبور می کند، تفاهم نامه ای با نمایشگاه بین المللی به امضا رسیده است تا با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای نمایشگاه بین المللی ایستگاه مترو ساخته شود.

امام با بیان اینکه در نظر داریم بخش غربی خط ۱۰ را تحت عنوان فاز یک این خط تعریف کنیم، خاطر نشان کرد: در صورت وجود منابع مالی این امکان را داریم که از اسفند ماه مقدمات توسعه خط ۱۰ را کلید بزنیم زیرا به لحاظ توان فنی و نیروی انسانی در آمادگی کامل به سر می بریم.

وی در ارتباط با منابع مالی مورد نیاز برای ساخت خط 10 متروی تهران عنوان کرد : بخش تجهیزات ثابت و متحرک این خط در مجموع ۲۸ میلیون یورو و بخش ساختمانی که بیشتر به منابع داخلی متکی است ۲۲۸ میلیارد تومان برای یک کیلومتر تونل و ایستگاه با تجهیزات هزینه در بر دارد. این در حالی است هر واگن به طور متوسط یک میلیون یورو هزینه در بر دارد؛ بدین معنی که باید برای یک قطار با 8 واگن 8 میلیون یور هزینه کرد.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به اینکه این برآورد هزینه ها بدون در نظر گرفتن هزینه های تملک برای قسمت هایی همانند هواکش ها و پله های خروج اضطراری که به فضای باز نیاز دارند است، گفت: در صورتی که سرمایه گذاران اقدام به سرمایه گذاری برای ساخت و توسعه خط ۱۰ کنند، می توانند از زمین هایی که در اختیار خودشان است به عنوان آورده بدین منظور استفاده کنند تاهزینه های تملک به این صورت حذف شود.

در ادامه سعید نایب مدیر سرمایه گذاری شرکت مترو به تشریح فرصت های سرمایه گذاری بخش خصوصی با محوریت خط ۱۰ پرداخت و یکی از مهم ترین این روشها را روش مشارکت بخش خصوصی و عمومی با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران خرد و کلان عنوان کرد.

در پایان این جلسه پرسش و پاسخ بین سرمایه گذاران و مدیران ارشد شرکت مترو صورت گرفت و مقرر شد سرمایه‌گذاران داوطلب برای مشارکت در ساخت خط ۱۰ مترو تهران، نمایندگان خود را به شرکت مترو به منظور ادامه همکاری معرفی کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری