کد خبر 397205

۸۶۹مطالعه در سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر شد

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران گفت: ۸۶۹ مطالعه و پژوهشی که درخصوص پایتخت انجام شده در سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر شد.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ محمدحسین بوچانی روز دوشنبه در نشست خبری یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری توضیح داد: این مطالعات همراه با قرارداد در سامانه شفافیت بارگذاری شد.

وی ادامه داد: مطالعات از منابع عمومی است و باید در اختیار عموم قرار گیرد.

بوچانی گفت: ریشه مبارزه با ابهامات انتشار و شفافیت است تمام مطالعات شهرداری با قراردادها منتشر می شود و قراردادها به صورت ترک تشریفات نخواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، هم اکنون هیچ پروژه مطالعاتی بالای ۳۰ میلیون تومان با ترک تشریفات نبوده است.

بوچانی همچنین گفت: نظام نامه پژوهش شهرداری ابلاغ شده و بنا است از موازی کاری در ۱۳ مرکز مطالعاتی شهرداری جلوگیری شود.

یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با تاکید بر پژوهش و نوآوری در یازدهمین جشنواره «جایزه تهران» گفت: این جشنواره در مدیریت شهری با رویکرد نوآوری‌های شهری در راستای تحقق «تهران شهری برای همه» ۲۳ آذرماه جاری در برج میلاد برگزار می‌شود.

بوچانی به محورهای برجسته در دوره‌های گذشته و دستاوردهای آن به تشریح وجه تمایز این دوره پرداخت و افزود: تفاوت این دوره با دوره‌های قبل در بحث فناوری و نوآوری مدیریت شهری است.

وی ادامه داد: از محورهایی که نظیر سال‌های گذشته در این جشنواره طراحی شده است، می‌توان به «معماری و شهرسازی»، «خدمات شهری، محیط زیست» «مالی و اقتصاد شهری»، «حمل و نقل و ترافیک»، «زیرساخت‌های مدیریتی و توسعه شهری»، «اجتماعی و فرهنگی»، «ایمنی و بحران»، «فنی و عمرانی» و «میراث طبیعی تهران» اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای مدیریت شهری جدید نیز رویکردی که در جشنواره لحاظ شده بر این مبناست که از پژوهش‌های تازه و از اقدامات گذشته در مدیریت اجرایی بهره ببریم تا به خروجی ختم شود.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با تاکید بر وجه اجرای پروژه‌ها اضافه کرد: تا درباره‌ این پژوهش‌ها اعلام نیاز نشود و تقاضایی وجود نداشته باشد، پژوهش‌ها انجام نخواهد شد، در بحث جشنواره نیز به یک یا دو مورد از این پروژه‌ها با نظر به کاربست آن‌ها جایزه‌ای با عنوان «جایزه تهران» اهدا می‌شود.

بوچانی «نوآوری» را اساسی‌ترین وجه تمایز این جشنواره‌ی نسبت به سال‌های گذشته برشمرد و افزود: رویکرد ما در تمام این محورها نوآوری است، مجموعه‌ مدیریت شهری، مناطق ۲۲ گانه‌ شهرداری تهران،  سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه در این جشنواره شرکت می‌کنند و  علاوه بر این با هشت کلان‌شهر مذاکره شد تا در این جشنواره حضور داشته باشند.

وی گفت: شهرهای دیگر نیز می‌توانند در جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری (جایزه‌ تهران) حضور داشته باشند و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در خصوص جوانب بین‌المللی این جشنواره که با همکاری مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری برگزار می‌شود، گفت: این جشنواره در بخش بین‌الملل نیز فعالیت دارد و این موضوع در کلان‌شهرهای آسیایی و شهرهایی که تهران با آن‌ها تعهد خواهرخواندگی بسته است، در جریان خواهد بود. بخش بین‌الملل امسال پررنگ‌تر شده است و امیدواریم آثار بسیاری در این باره اخذ شود.

به گفته وی، تا کنون ۳ هزار و هشتصد و ۷ اثر به دست دبیرخانه رسیده و ۲۸۰ اثر تا این لحظه در حوزه های مختلف به مرحله نهایی راه یافته است.

بوچانی ادامه داد:  این جشنواره را با ششمین جشنواره پژوهش و اموزش در مدیریت شهری و روستایی ادغام کردیم تا از موازی کاری جلوگیری شود و نهایتا بیش از ۸۰ داور آثار را رصد و انتخاب می کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مهمترین خروجی جشنواره ها مدیریت دانش است.

ساخت پروژه های شهری نیازمند پژوهش و علم است

بوچانی همچنین گفت که ریشه های کژکارکردی شهرداری این است که به مطالعات در اجرای پروژه های شهری کم توجهی شده است و امروز با صرف هزینه هنگفت هم نمی توان تهران را به شهری پایدار تبدیل کرد.

وی افزود: تمام پروژه های شهری باید منبعث از مطالعات شود؛ بر این اساس درک روشنی از مطالبات مردم وجود ندارد و با وجود فعالیت های شبانه روزی مسیری که طی می شود با تاخیر است چرا که اطلاعی از مطالبات وجود ندارد. 

بوچانی اضافه کرد: در شرایط سخت اجتماعی اقتصادی کشور باید باور کنیم که لازم است همه پروژه های شهری درک شود.

به گفته این مقام مسئول،  پژوهش انتخاب بین بد و خوب نیست‌ بلکه انتخاب بهترین از بهترین ها است.

رئیس مرکز مطالعات شهر تهران اظهار کرد: به عنوان مثال گذاشتن سطل زباله در خیابان ها تصمیمات جلسه ای است نه مطالعاتی.

وی ادامه داد: مرکز مطالعات شهر تهران در سال ۵۲ تاسیس شد و صرفا برای شهرداری نبوده است بلکه نباید بخشی نگری صورت می گرفت.

بوچانی با بیان اینکه لازم است در اداره شهر یکپارچه سازی صورت بگیرد گفت: سعی می کنیم پروژه های درون شهرداری را یکپارچه کنیم‌.

وی افزود:  در این راستا ۷ رویکرد برای تدوین برنامه سال ۹۸ مورد نظر بود که یکی از آن ها این است که پروژه ها باید کاربردی باشد و بهره بردار در فرآیند آن نقش داشته باشد.  

بوچانی تصریح کرد: نظام نامه پژوهشی در این ساختار سازمان یافت و در ۲۲ منطقه شورای پژوهش را راه اندازی کردیم.

وی افزود: بخش عمده ای از نیروهای شهرداری تحصیلکرده هستند بر همین اساس شورای پژوهش در هر منطقه شکل گرفت و کانون های کوچک اما اثر بخش در حال شکل گیری است که این مهم سبب می شود مناطق حرف های جدی تری داشته باشند و دستور از بالا به پایین نخواهد بود.

بوچانی با اشاره به برخی مشکلات شهری عنوان کرد: طرح جامع مدیریت پسماند با پیشرفت ۴۰ درصدی آغاز شده است تا بتوانیم با استفاده از تجربیات جهانی این مشکل چندین دهه را پایان بدهیم. 

رئیس مرکز مطالعات شهرداری اظهار کرد: ایجاد مرکز نوآوری از دیگر مواردی است که سعی داریم از آن طریق با استارتاپ ارتباط بر قرار کنیم. 

وی از اهمیت نظرسنجی در شهرداری خبر داد و گفت: سعی داریم با هزینه های کم نظرسنجی برای حل مشکلات شهری انجام دهیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر