کد خبر 390342

راه‌اندازی سنسورهای هشدار سریع سیل تا پایان سال

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به مشخص شدن نقاط خطر بروز سیلاب گفت: امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم ١٠ سنسور هشدار برای جلوگیری از وقوع سیل نصب و راه‌اندازی کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین، رضا کرمی محمدی  با اشاره به بارش باران در تهران و امکان وقوع سیل اظهارکرد: تغییرات اقلیمی از ابتدا روی کره‌زمین اتفاق افتاده است و ادامه‌ دارد. در حال حاضر نیز کارشناسان در دنیا معتقدند که منطقه ما به سمت تغییر اقلیم می‌رود.  

وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته آب ورودی به کانال‌های شهر تهران متعلق به برف‌های ذوب شده بود، گفت: از بهار امسال با افزایش بارندگی، آب حاصل از ذوب برف‌ها در مدت زمان نیم ساعت وارد کانال‌ها می‌شود. در واقع با ذوب شدن برف‌ها و شدت یافتن بارندگی‌ها، آب جمع شده از نوک کوه در کمتر از ۳۰ دقیقه از طریق دره‌ها به رودها وارد می‌شود و به تهران می‌رسد یعنی از زمانی که رگبار آغاز می‌شود تا رسیدن به وضعیت سیلاب در تهران ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بیشتر زمان نداریم.  

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به نقش مهم آبخیزداری در جلوگیری از بروز سیلاب توضیح داد: آبخیزداری برای این امر برنامه هایی دارد اما بودجه‌ای برای اجرا ندارد.

کرمی با اشاره به انعقاد قراردادی به منظور نصب سنسورهای هشدار برای جلوگیری از بروز سیل تصریح کرد: براساس مدل‌های هیدرولیکی که سازمان و پژوهشگاه هواشناسی برای ما تهیه کرده است مدل‌های هیدرولیکی مشخص شده و براساس مقدار بارانی که می‌بارد می‌توانیم هشدار دهیم که مثلا نیم ساعت دیگر در این نقطه سیل می‌آید تا تلفات کمتر شود.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه این برنامه تا پایان سال محقق شود، گفت: امیدواریم تا آخر سال ۱۰ سنسور هشدار را نصب کنیم اما در مورد مدل‌های هیدرولیکی نیاز به زمان داریم البته اقدام خوبی که در زمستان سال گذشته و بهار امسال انجام شد این بود که لایروبی‌های خیلی جدی صورت گرفت و باران از سطح کانال‌های ما بالاتر نیاید.  

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه لایروبی‌ها باید به‌صورت مستمر انجام شود، اظهارکرد: این کار انجام می‌شود و عمدتا این موضوع برعهده معاونت‌های فنی و عمرانی و خدمات شهری است و ما فقط بر عملکرد آن‌ها نظارت می‌کنیم و از مناطق‌ می‌خواهیم که کانال‌ها را رصد کنند.  

وی با بیان اینکه نقاط خطرآفرین کاملاً مشخص شده و نقشه‌ها موجود است، گفت: البته در این باره مشکلاتی از جمله عبور لوله های گاز از میان کانال یا ریزش سنگ‌های بزرگ از کوه‌ها به روددره‌ها وجود دارد. این سنگ‌ها پشت لوله‌ها گیر می‌کند، آب جمع و تبدیل به سیل می‌ شود. در این میان سازمان مدیریت بحران نقش هشدار دهنده دارد و وظیفه اصلی در این باره برعهده معاونت های خدمات شهری و فنی و عمرانی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر