کد خبر 309215

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ در حاشیه امروز جلسه شورای شهر تهران جمعی از رانندگان مینی‌بوس دارای پلاک عمومی در اعتراض به جریمه‌های طرح ترافیک مقابل شورای شهر تجمع کردند.

همچنین در ادامه محسن هاشمی،رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه اگر می‌خواهیم تحول در مدیریت شهری را ایجاد کنیم، باید فراتر از شعار و تبلیغات، عمل کنیم،گفت: ابتدا استاندارد سازی را از ساختار و عملکرد مدیریت شهری آغاز کنیم، سازمانی فربه، ناکارامد، آلوده به رانت و مملو از موازی کاری نمی تواند خدمتی مناسب را به شهروندان ارائه کند.

وی ادامه داد: ما در سه سال باقیمانده از مسئولیت شورای پنجم نمی توانیم همه مشکلات  مسایل تهران را حل کنیم اما می توانیم وضعیت معضلات ومسایل اولویت دار شهر را بهبود ببخشیم البته شرط این اقدام عبور از شعارگرایی و عملکرد تبلیغاتی و تحمل برخی هزینه هاست.

به گفته هاشمی؛ اگر امروز سنگ بنای اصلاح مدیریت شهری با شجاعت و جسارت در برنامه سوم توسعه شهر تهران بنا گذاشته نشود، انتظار گزافی خواهد بود که به عملکرد چندان متفاوتی منجر شود.

۷۰۰میلیارد تومان بودجه تکمیل خط ۷در بانک شهر مانده/مهلت دوروزه به بانک شهر برای واریز پول

همچنین مرتضی الویری،رییس کمیسیون برنامه و‌بودجه شورای شهر تهران نیز با اشاره به دپوی ٧٠٠میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش اوراق مشارکت شهرداری تهران در بانک شهر گفت۷۰۰میلیارد تومان پولی که حاصل فروش اوراق مشارکت بوده در بانک شهر مانده و هنوز به حساب شهرداری تهران واریز نشده است.

وی ادامه داد:فقط دو‌ روز مانده که بانک شهر این پول را به حساب شهرداری واریز کند،اگرنه پول از دست می‌رود

الویری همچنین اظهار کرد: در بودجه سنواتی دولت (۹۶)۴هزار میلیارد تومان برای تامین منابع مالی توسعه حمل و‌نقل ریلی در نظر گرفته شده که اجازه فروش ۲هزار میلیارد تومان آن صادر شد اما شهرداری تهران تاکنون توانسته ۷۰۰میلیارد تومان آن را محقق کند.

او گفت: از شهرداری تهران می‌خواهم ضمن پیگیری تحقق مابقی ۲هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت که فرصت فروش ۱۳۰۰میلیارد تومان آن تا آخر شهریور بود و‌از دست رفت،تکلیف ۲هزار میلیارد تومان مابقی ۴هزار میلیارد تومان را روشن کند.

ایرادات برنامه سوم زیاد است/ بهتر است شهرداری آن را پس بگیرد

همچنین حجت نظری در تذکر پیش از دستور خود با انتقاد از ضعف برنامه پنج‌ساله سوم گفت:ما در بررسی برنامه سوم زمان کم داریم.برنامه سوم ایرادات زیادی دارد و بهتر است شهردای این را پس بگیرد، یااعضای شورا رای ندهند.

وی ادامه داد:پیشنهاد میشود تدوین برنامه را دو تا سه ماه به تعویق بیاندازیم تا بررسی‌ها دقیق‌تر باشد.برنامه دوم را می‌توانیم یکسال دیگر تمدید کنیم.

تصویب جزئیات طرح الزام شهرداری به انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی

همچنین در این جلسه طرح الزام شهرداری تهران به انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی، پس از حک و اصلاحات لازم در صحن شورای شهر تهران تصویب شد.

 عدم بازگشت طرح به کمیسیون

یکی از موضوعاتی که در این جلسه مورد پیشنهاد چند عضو شورای شهر تهران قرار گرفت، بازگشت این دستور جلسه به کمیسیون تلفیق بود که محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران با ابراز موافقت با این پیشنهاد به 15 پیشنهاد وارده برای اصلاح این دستور جلسه اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از این پیشنهادات توسط اعضایی ارسال شده است که عضو کمیسیون تلفیق بوده اند و با توجه به اینکه حساسیت اعضا نسبت به این موضوع بالا است پیشنهاد می شود که برای انجام اصلاحات لازم به کمیسیون تلفیق بازگردد.

سید محمود میرلوحی نیز در تائید این پیشنهاد گفت: استرداد به کمیسیون برای زمانی پیش بینی شده است که تعداد اصلاحات زیاد بوده و اعمال آنها در صحن می تواند روح طرح را بر هم بریزد از این روی بازگشت طرح به کمیسیون تلفیق هیچ ضرری نداشته و این کمیسیون تا هفته آتی هم می تواند به صحن بیاید.

اما این پیشنهاد با عدم کسب آرا لازم به تصویب نرسید و اعضا به بررسی این طرح ادامه دادند.

انتشار محدوده توده گذاری در قالب طرح

یکی دیگر از پیشنهادات این دستور جلسه تغییر عنوان کروکی های معماری به توده گذاری بود که در طرح به تعیین محل مورد نظر می پراخت.

علی اعطا، رئیس کمیته معماری شورای شهر تهران خواستار این تغییر بود که در این باره گفت: واژه کروکی های معماری در اصطلاح تخصصی دارای بار معنایی خاصی است که استفاده از آن شهرداری را ملزم به اقداماتی می کند که منظور نظر این طرح نیست از این روی خوب است که به جای آن از واژه محدوده توده گذاری با ابعاد دقیق استفاده شود.

این پیشنهاد با 17 رای موافق از 18 عضو حاضر در شورای شهر تهران به تصویب رسید.

انتشار اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی مسئول در طرح

دیگر پیشنهاد علی اعطا به تغییر بندی بود که به انتشار اسامی اشخاص مسئول در طرح می پرداخت که با رای اعضای شورای شهر تهران مقرر شد تا اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی در مقام طراح، ناظر و مجری ذیصلاح در قالب این طرح انتشار یابد.

الزام شهرداری به انتشار اطلاعات فنی و ملکی

افشین حبیب زاده دیگر پیشنهاد دهنده این طرح نیز خواستار انتشار شناسنامه فنی و ملکی در قالب این طرح شد و گفت: بسیاری از اطلاعاتی که امروز به دنبال آن هستیم موضوعاتی است که در قالب اطلاعات شناسنامه فنی و ملکی تصویب شده اما اجرایی نشده است می توان یافت و تهیه آن از ضروریات است.

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران اما اظهار داشت که این اطلاعات زیادی را طلب می کند و ممکن است کار را با مشکل مواجه کند.

حبیب زاده در عین حال گفت: شهرداری با تهیه این شناسنامه مشکلی ندارد و دلیل توقف آن را عدم اجرای طرح مجری ذیصلاح دانست.

علی اعطا در موافقت با این پیشنهاد گفت: شناسنامه فنی و ملکی پس از ساخت و ساز به انتشار اطلاعاتی می پردازد که بر ضوابط شهرسازی دلالت دارد که با وجود الزام آن هنوز اجرایی نشده است.

در نهایت این موضوع نیز با 18  رای اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

شیوه نامه رسیدگی به اعتراضات توسط شهرداری تدوین می شود

چهار پیشنهاد دیگر در قالب این طرح به نحوه رسیدگی به شکایات اختصاص داشت که مورد نقد و نظر اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

ابتدا محمد علیخانی خواستار تهیه شیوه نامه ای توسط کمیسیون معماری و شهرسازی برای رسیدگی به اعتراضات در قالب این طرح شد تا بر اساس آن ظرف مدت سه ماه از زمان تصویب این طرح تهیه و ابلاغ شود.

سید حسن رسولی با بیان موضوعی قانونی اظهار داشت که تهیه این شیوه نامه کاری اجرایی است و شورا نباید این شیوه نامه را تهیه کند و بر همین اساس می توان به معاونت معماری و شهرسازی این ماموریت ابلاغ شود.

احمد مسجد جامعی نیز در رابطه با همین بحث به موضوع شکایت افرادی که اطلاعاتشان به اشتباه منتشر شده اشاره کرد و گفت: این حق این افراد است که نسبت به اصلاح اطلاعات منتشر شده در شناسنامه فنی و ملکی اقدامات لازم را انجام دهند و باید شیوه ای برای این موضوع دیده شود.

ناهید خداکرمی همچنین خواستار انتشار اطلاعات مربوط به پروژه های شهری شد.

در پایان بررسی پیشنهادات  از سوی چند تن از اعضا پیشنهاد اضافه شدن ماده ای  جهت عملی شدن نظارت مردمی و سازو کار نظارت و تخلف برای کلیه پروژه های عمومی و خصوصی  و ارایه شیوه نامه اعلام تخلف 2 ماه بعد از مصوبه از سوی شهرداری مطرح شد که این مهم نیز با اجماع اعضا به تصویب رسید. ‫ ‬

اعلام اطلاعات وضع موجود ملک پیش از ساخت در صورت وجود اطلاعات در شهرداری

دیگرموضوع مورد بحث در این جلسه به انتشار اطلاعات وضع موجود ملک پیش از ساخت بنا اختصاص داشت که علی اعطا خواستار اصلاح آن شد و گفت: اگر این مورد اصلاح نشود در نتیجه نیروهای شهرداری برای تکمیل اطلاعات ملزم به ورود به داخل املاک هستند که باید مورد اصلاح قرار گیرد.

سید محمود میرلوحی نیز در همین بحث انتشار اطلاعات را مفید ارزیابی کرد و گفت: امروز بیشتر فسادهایی که در حوزه شهرسازی دیده می شود ناشی از عدم اطلاع مردم از حقوقشان و ظرفیت هایی است که ملکشان دارد از این روی انتشار این اطلاعات می تواند بسیاری از مراجعات بی دلیل را کاهش دهد.

در نهایت این پیشنهاد با 13 رای موافق به تصویب رسید.

افزوده شدن لایه پهنه های فرهنگی و تاریخی میراثی در طرح تفصیلی

در ابتدای بررسی  این دستور جلسه احمد مسجد جامعی پیشنهاد کرد اطلاعات  بناهای میراثی و فرهنگی در نقشه مکانی شهر تهران گنجانده شود و ذیل ماده 1 که مربوط به فضاهای سبز است آورده شود.

وی تصریح کرد: تهیه چنین لایه ای همچون موضوع باغات و فضای سبز می تواند همه مردم را در جریان تخریب بناهای ارزشمند و تاریخی شهر تهران قرار داده و عزمی عمومی را برای جلوگیری از این اقدام پدیدار سازد.

علی اعطا اما در همین خصوص اظهار داشت: ماده 1 مربوط به پرونده هایی است که از ابتدای سال 97 اقدام به اخذ پروانه کرده اند و اگر پرونده ای میراثی باشد پروانه برای آن بلا موضوع است بنابراین اطلاعات میراثی در دل این ماده نمی گنجد.

بهاره آروین نیز افزود: این موضوع دارای اهمیت است اما به جای ماده 1 باید در ماده 3 گنجانده شود.

که در نهایت این مهم با رای تمامی اعضای شورای شهر تهران با جانمایی در ماده 3 به تصویب اعضا رسید.

انتشار اطلاعات پروژه های سرمایه گذاری قبل و بعد از انعقاد قرار داد

محمد سالاری، خواستار انتشار اطلاعات پروژه های سرمایه گذاری شهرداری قبل و بعد از انعقاد قرارداد با شهرداری شد و گفت: اصل این موضوع مورد مطالبه همه اعضای شورا است و آن این است که اگر اطلاعات افراد منتشر می شود باید اطلاعات شهرداری نیز در قرارداد با اشخاص حقیق و حقوقی برای شفاف سازی، مشخص شود.

سید حسن رسولی در همین خصوص خواستار رفع ابهام در خصوص پروژه های سرمایه گذاری شد.

سالاری تصریح کرد: این موضوع تنها پروژه های مشارکتی را شامل نمی شود و هدف از آن اینست زمانی که می گوییم کوچکترین خطا باید مشخص شود نباید از پروژه های بزرگ حرفی زده نشود.

شهربانو امانی نیز در همین راستا عنوان کرد: پروژه های بزرگ مقیاس مهم است و زمانی که در خصوص تخلفات یک شهروند حساس هستیم نباید پروژه های بزرگ شهر را در نظر نگیریم.

نماینده شهرداری نیز اعلام موافقت کامل شهرداری با این پیشنهاد را اعلام کرد.

بهاره آروین، مخبر کمیسیون تلفیق نیز به پیشنهاد مشابه مجید فراهانی اشاره کرد و موافقت خود را با آن اعلام کرد.

در نهایت این پیشنهاد نیز با رای اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

در ادامه بررسی این طرح علی اعطا پیشنهاد حذف لغت کاربری و اضافه کردن زیر پهنه را داد و گفت: در طرح جامع و تفصیلی نرم تعریف شده ای به نام کاربری نداریم و جایگزین آن  پهنه و زیر پهنه است.

وی ادامه داد نظام پهنه بندی توضیح می دهد در هر پهنه عملکرد های مختلف با فرمول های مجاز چگونه باید باشد و لذا کلمه کاربری که یک لغت صلب بوده باید حذف شود.

بهاره آروین نیز در ادامه گفت:  با حذف کلمه کاربری مخالفم چون اطلاعات برای مردم قابل فهم نخواهد بود.

در نهایت این پیشنهاد نیز با موافقت اعضا به تصویب رسید.

سرمایه های سبز در لایه های طرح تفصیلی قرار می گیرد

در ادامه زهرا صدر اعظم نوری رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست پیشنهاد داد باغات شناسایی شده در لایه ی عرصه های مشجر به عنوان سرمایه های سبز شهر در طرح گنجانده شود که این پیشنهاد نیز مورد موافقت اعضا واقع شد.

عدم انتشار نام مالکان در انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی

در ادامه حسن خلیل آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری نیز پیشنهاد ممنوعیت انتشار اطلاعات فردی مالکان در جهت حفظ حریم خصوصی را مطرح کرد و گفت: ما می خواهیم فرایند را شفاف کنیم و کاری به اشخاص نداریم و نباید اسامی مطرح شود.

سید محمود میر لوحی گفت: در بند 10 ماده 1 نام مهندسین مرتبط داریم اگر بیایم این موضوع را مطرح کنیم باید اطلاعات دیگر ازقبیل مهندسین ناظر را هم پنهان کنیم.

حجت نظری نظری گفت: این موضوع کاملا بحث حریم خصوصی مالک را مدنظر دارد  و باید تلاشمان بر این باشد ابهامات را از بین ببریم که در این صورت  اتفاق بهتری خواهد افتاد.  در نهایت این پیشنهاد نیز مورد موافقت اعضا واقع شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر