کد خبر 276009

در دیدار سفیر آلمان با رییس شورای شهر تهران مطرح شد:

برشتولد: اروپا تلاش دارد خروج آمریکا از برجام را جبران کند/ آماده همکاری با تهران هستیم/هاشمی: ایران می‌تواند نقش ویژه‌ای در همکاری اقتصادی آلمان با منطقه ایفا کند

سفیر آلمان با استقبال از همکاری در حوزه های مختلف با تهران، تاکید کرد: در مجموع فرصت های همکاری زیادی با تهران وجود دارد و کاملا آمادگی داریم تا تا در زمینه‌های مختلف از جمله فناوری، آب، محیط زیست و ... تجربیاتمان را در اختیار شهر تهران قرار دهیم.

به گزارش اقتصادآنلاین، میشاییل کلور برشتولد، سفیر جمهوری فدرال آلمان با محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران دیدار و گفت و گو کرد.

میشاییل کلور برشتولد در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست گفت: روابط دو کشور ایران و آلمان همیشه مثبت ارزیابی شده است و آلمان شریک مهمی برای ایران در برجام بوده است. هر چند آلمان کشور هسته ای نیست اما در موضوع برجام، آلمان نقش متعارف سازی و متعادل سازی را ایفا کرد.

او در ادامه با بیان اعلام موضع صدر اعظم و وزیر امور خارجه آلمان در حمایت از ایران  گفت: در این راستا از تصمیم ایران برای اقدام عاقلانه عدم خروج از برجام هم نیز حمایت می کنیم.

سفیر آلمان با تاکید بر اینکه فرصت های همکاری زیادی با تهران وجود خواهد داشت ادامه داد: با توجه به فعالیت موسسات مختلف شاغل در حوزه آب و محیط زیست می توانیم همکاری های مناسبی با تهران در این حوزه ها داشته باشیم.

او ادامه داد: همچنین در حوزه معماری با توجه به ارتباطات خوبی که با دفاتر و مشاوران معماری در آلمان (GMP) داریم می توانیم از این ظرفیت در جهت افزایش همکاری با تهران استفاده کنیم؛ در گذشته هم این همکاری در طراحی مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب و پادگان قلعه مرغی به وجود آمده است.

برشتولد با بیان اینکه اروپا تلاش دارد خروج آمریکا از برجام را جبران کند گفت: وقتی این شرایط را می بینم، زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی را به خاطر می آورم؛ ایشان همواره در حوزه بین الملل تلاش داشتند که ایران با اروپا روابط خوبی برقرار کند. گرچه برخی آرمان های ایشان به بهترین شکل پیاده سازی نشد.

محسن هاشمی، رییس شورای اسلامی شهر تهران در این نشست گفت: مدیریت شهری تهران بستر های مناسبی در زمینه های گردشگری، حمل و نقل ، معماری شهری ، پسماند ، هوشمند سازی شهری و بافت فرسوده برای همکاری با کشور آلمان دارد و امیدواریم در این زمینه ها همکاری موثری شکل گیرد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ایران نیز در برجام به دقت عمل کرده و هیچ اقدام خلاف تفاهم نامه را انجام نداده است. گرچه خروج آمریکا از برجام تخلف و به نوعی دغل کاری بوده است اما امیدوار هستیم کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان این موضوع را جبران کنند.

هاشمی اضافه کرد: تهران نیز اماکن دیدنی فراوان دارد که این موضوع ظرفیت های مناسبی در امر هتل‌داری ایجاد می کند. پتانسیل این موضوع که سرمایه گذاران ایران و آلمان در اقدام مشترک بر روی موضوع برندینگ هتل فعالیت کنند وجود دارد. بنابراین با ایجاد و شروع این فعالیت می توان حضور هرچه بیشتر گردشگران اروپایی در ایران را فراهم کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه شهروندان تهران روزانه 9 تن زباله تولید می کنند، افزود: یکی از ماموریت هایی که برای حوزه پسماند در نظر گرفته ایم، ایجاد و تولید انرژی از 9 تن زباله تهرانی ها در روز است. با توجه به این ماموریت نیاز به تجهیزات جداسازی زباله، زباله سوزی و تولید برق می تواند زمینه همکاری مناسبی بین دو کشور باشد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به حضور مشاوران آلمانی در طراحی مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب و پادگان قلعه مرغی گفت: همکاری مشاوران آلمانی در شهر آفتاب و قلعه مرغی موثر بوده است.

او در ادامه با بیان اینکه در تهران 4 هزار هکتار بافت فرسوده وجود دارد گفت: با توجه به تجربه خوب همکاری با مشاوران آلمانی، می خواهیم در حوزه سامان بخشی به بافت فرسوده از این ظرفیت برای باز آفرینی استفاده کنیم.

هاشمی ادامه داد: همچنین می توانیم در زمینه تولید انرژی از خورشید و باد که شرکت های آلمانی فعالیت های مثبتی در این زمینه داشته اند، در تهران هم کمک بگیریم و در این زمینه هم همکاری هایی داشته باشیم.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: آلمان هیچ گاه سیاست های استعماری درباره ایران  نداشته و رابطه آلمان با ایران در همه سطوح برابر بوده است. ما در همه زمینه ها می توانیم همکاری داشته باشیم و اگر گشایش فاینانس ها رخ دهد، با توجه به جمعیت 500 میلیونی منطقه ای که ایران در آن واقع شده ، ایران می تواند نقش ویژه ای در همکاری اقتصادی آلمان با منطقه ایفا کند. این در حالی است که ایران و آلمان همواره در قبال سیاست های صلح طلبانه یک هدف را دنبال کرده اند.

هاشمی در ادامه به حضور برشتولد در یمن و فلسطین اشاره کرد و گفت: با توجه به این حضور و درک شرایط منطقه می دانم موضع ایران در قبال جنایت های صورت گرفته در یمن را تایید می کنید.

او در ادامه با بیان اینکه انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس کار اشتباهی بوده است تاکید کرد: این اتفاق سبب افزایش تنش ها منطقه شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر