کد خبر 242928

رییس شورای شهر تهران:

۱۰۰هزار خودرو مجوز ورود به طرح ترافیک تهران را دارند/ طرح ترافیک تا پایان فروردین ادامه می‌یابد

رییس شورای شهر تهران تاکید کرد که ۱۰۰ هزار خودرو مجوز ورود به طرح ترافیک را دارند و به همین دلیل آلودگی هوا کاهش نمی‌یابد.

اقتصاد آنلاین - فائزه مومنی؛ محسن هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بیش از 20 سال از طرح ترافیک فعلی می‌گذرد و در ابتدا تنها 20 هزار خودرو اجازه ورود به طرح ترافیک را داشتند و 4 هزار خودرو نیز می‌توانستند به صورت روزانه این طرح را خریداری کنند، ولی در حال حاضر برای ورود به محدوده طرح ترافیک بیش از 100 هزار خودرو مجوز دارند و به همین دلیل، آلودگی هوای تهران کاهش نمی‌یابد و عملاً انگار طرح ترافیکی اجرایی نمی‌شود و به همه کارت ورود به محدوده را داده‌ایم. از سوی دیگر،‌ درآمدی هم نصیب شهرداری تهران نمی‌شود، چون تورم زیاد است.

وی ادامه داد: طرح ترافیک جاری تا پایان فروردین سال 97 ادامه می‌یابد‌.

هاشمی افزود: در حال حاضر با در نظر گرفتن خودروهایی که به صورت غیرقانونی وارد محدوده طرح می‌شوند، می‌توان تعداد آنها را 200 هزار خودرو اعلام کرد و ما سعی می‌کنیم در طرح جدید ترافیک، ورودی‌ها به محدوده را کم کنیم.

وی درباره ممنوعیت طرح‌های شناور نیز اظهار داشت: کارت‌های شناور اقدام مناسبی بود ولی به صورت مناسب از آن استفاده نمی‌شد.

رئیس شورای شهر تهران  ادامه داد: کارت‌های شناور به صورت غیرقانونی در اختیار افرادی قرار گرفته بود که مجوز آن لغو شد و 500 تا 600 کارت به صورت غیرقانونی در اختیار بعضی از افراد قرار داشت.

هنوز اعلام رسمی درباره طرح ترافیک نشده است و معاون شهردار تلاش می‌کند ایده‌هایی که در این باره وجود دارد را مطرح کند و مصوبات آن را بگیرد.

وی بیان داشت: هنگامی که شروع به فعالیت در مورد طرحی می‌شود، طبیعی است که پرسش و پاسخ‌های آن نیز آغاز می‌شود و در مورد طرح، مسائل دیگری را مطرح می‌کنند.

هاشمی افزود: آنچه که ما در حال حاضر اطلاع داریم، طرحی درباره ترافیک تهران تهیه شده و به شورای عالی ترافیک تهران نیز الصاق شده است و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تلاش می‌کند که این طرح به تصویب برسد، ولی هنوز مسیرهای قانونی خود را طی نکرده است.

وی افزود: طرح جدید ترافیک باید در شورای شهر و شورای عالی ترافیک به تصویب برسد و سپس درباره جزئیات آن توضیحات لازم ارائه شود.

رئیس شورای شهر تهران گفت: امروز نیز معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران در جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا توضیحاتی را درباره این طرح ارائه داد که به نظر می‌رسد کلیات طرح مورد تأیید است، ولی در جزئیات باید مواردی بیشتر باید مورد بحث قرار بگیرد.

هاشمی درباره تصویب طرح دو فوریتی مبنی بر الزام شهرداری تهران به ارائه برنامه عملیاتی ساماندهی فضای پارک حاشیه‌ای معابر اصلی و فرعی سطح شهر تهران اظهار داشت: این طرح با 15 رأی موافق به تصویب رسید.

وی ادامه داد: پارک‌های حاشیه‌ای در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته، ساماندهی دقیقی دارد و الان وضعیت پارک حاشیه‌ای در تهران کاملاً نامناسب است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: افرادی ساعت‌ها ماشین را در حاشیه خیابان پارک می‌کنند و عصرها خودروی خود را می‌برند بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: ساماندهی پارک‌های حاشیه‌ای می‌تواند باعث کاهش آلودگی هوای شهر شود و موضوع بسیار مهمی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر