کد خبر 237698

هاشمی مطرح کرد: عدم تغییر جدی در وضعیت فعلی تهران از سوی شهرداری

رئیس شورای شهر تهران، ری تجریش گفت: به رغم سابقه نسبتا طولانی در برنامه‌ریزی کشور اما هنوز شهرداری تهران نتوانسته است تغییر جدی در وضعیت فعلی شهر ایجاد کند.

اقتصاد آنلاین - فائزه مومنی ؛ محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، ری و تجریش در همایش در همایش چشم انداز شهر تهران در افق برنامه پنج ساله که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد بیان داشت: بحرانی‌ بودن وضعیت شهر مانند وضعیت ترافیک، آلودگی هوا و آسیب‌های اجتماعی، ایمنی و تاب‌آوری، ادامه فعالیت چرخه‌های مخرب و تشدید کننده ناپایداری و شروع بحران‌های از چالش‌های فعلی شهر تهران است.

وی افزود: شهرداری تهران یک سازمان عظیم الجثه و پرهزینه است عدم موفقیت در مشارکت و بهره‌گیری از بخش خصوصی، باعث گران اداره شدن شهر تهران نمی‌شود بلکه در اداره آن فساد و رانت وجود دارد.

هاشمی در ادامه گفت: بدهی‌های شهرداری بسیار زیاد است و توجه به قوانین موضوعه و اسناد فرادستی توجه به پایتخت بودن و تمرکز فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، ایجاد زمینه هم‌افزایی و ارائه راهکار برای حل تعارضات با دستگاه‌ها، حرکت در جهت مدیریت هماهنگ و واحد شهری و توجه به لوایح و طرح‌ های مرتبط و موثر در مدیریت الزامات برنامه جدید است.

هاشمی در ادامه گفت: شهر یک موجود زنده و پویا است. توجه به پیچیده‌گی و روابط در هم تنیده عوامل مختلف و توجه به پیامدهای تصمیمات و احکام برنامه ون همچنین ایجاد تعادل پایدار بین منافع شهروندان و ذینفعان مختلف در شهر حائز اهمیت است. حفاظت از منافع عمومی شهر و نگاه واقع‌بینانه و توجه به چالش‌ها و فرصت‌های شهر توجه به نظر شهروندان و استفاده حداکثری از دانش و نهادینه کردن نظام برنامه‌ریزی در شهرداری نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

هاشمی در ادامه گفت: مشارکت حداکثری بدنه شهرداری در تدوین این برنامه، نگاه واقع‌بینانه و توجه به ظرفیت‌های سازمانی شهرداری، توجه به توانمند‌سازی و حرکت ان در جهت سازمان یاد گیرنده چابک و بدون فساد، توجه به نقش‌های حاکمیتی شهرداری از دیگر الزامات برنامه جدید است.

رئیس شورای شهر تهران، ری و تجریش در رابطه با چشم انداز برنامه سوم بیان داشت: جایگاه شهرداری در نظام سیاست گذاری ملی برای تهران باید در حد مطلوبی ارتقا یافته باشد. بخش قابل توجهی از وظایف و خدمات دستگاه‌های محلی واگذار شده باشد و مدیریت هماهنگ شهری محقق شده و تعارضات با دستگاه‌های دولتی به حداقل رسیده باشد.

وی افزود: در این چشم انداز تهران باید در تمامی حوزه‌ها از بحران خارج شده باشد. چرخه‌های مطلوب و توسعه دهنده نظیر چرخه‌های اقتصاد، دانش بنیان در تهران به صورت پایدار فعال شده باشد و تهران باید هوشمندترین شهر خاورمیانه شده باشد.

هاشمی افزود: در این چشم انداز مردم باید به مدیریت شهری اعتماد داشته و مشارکت معنادار و و اقعی در اداره شهر داشته باشند. همچنین سرمایه‌گذاری‌های کلان و بین المللی در تهران صورت گرفته باشد.

رئیس شورای شهر تهران، ری و تجریش در پایان گفت: بر اساس چشم انداز برنامه سوم فساد شبکه‌ای و سیستماتیک در شهرداری باید از بین رفته باشد شهرداری تبدیل به یک سازمان شیشه‌ای با منابع انسانی توانمند ساختار چابک و به صورت کاملا هماهنگ و بر اساس برنامه اداره شود و بخش عمده‌‌ای از بدهی‌های معوقه خود را پرداخت کند.

هاشمی ادامه داد: باید موضوعات شهر را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد. براساس گزارش‌های اعلام شده امروز صحبت از این است که 700 مدرسه در تهران با طوفان شدید تخریب می‌شوند،‌ چه برسد زلزله که جای خود دارد. در مسیر فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تا شهر تهران که از منظر مردم مشکلاتی همچون بوی نامطبوع وجود دارد و موجب نارضایتی شهروندان از مدیریت شهری شده است،‌ در حالی اتفاق می‌افتد که مجموعه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و یا آموزش و پرورش در اختیار مدیریت شهری نیست، لذا همین موارد لزوم توجه به ضلع سوم یعنی حاکمیت را به روشنی نشان می‌دهد.

رییس شورای شهر تهران تاکید کرد: در موضوع وقوع بلایای طبیعی همچون زلزله و ایجاد بحران و برنامه ریزی در این خصوص 86 ارگان در شهر تهران دخیل هستند. در مورد برق اضطراری،‌ بهداشت و درمان، ایستایی بیمارستان‌ها در بحران‌ها باید اقدامات جدی صورت بگیرد ولی آیا شهرداری تهران نسبت به این پدیده‌ها جز تذکر و نامه‌نگاری کار دیگری می‌تواند انجام دهد؟ باید در برنامه پنج ساله سوم برای مسائل شهری در قالب هماهنگی دولت مشکلات تهران را حل کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر