کد خبر 227848

هویت باندهای تکدی‌گری مشخص شد

مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: ۹۰ درصد باندهای تکدی گری از کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان و همچنین شهرستان ها و حتی روستاهای کشور هستند.

رضا قدیمی مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران اظهار کرد: بر اساس آمارها متکدیان شهر تهران روزانه بین 400 هزار تا 4 میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند و این امر حاصل سوء استفاده متکدیان از احساسات شهروندان تهرانی برای کمک به این افراد است.

وی درباره استثمار کودکان توسط باندهای تکدی گری، افزود: گروه‌هایی که به شکل خانوادگی برای بهره کشی از کودکان تشکیل می شود را باند می‌گوییم. معمولا سرکرده این باندها هر روز صبح کودکان را برای گدایی بر سر چهارراه‌ها و معابر پایتخت رها کرده و در انتهای روز آن‌ها را جمع‌آوری می کنند.

قدیمی تصریح کرد: 90 درصد باندهای تکدی‌گری از کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان و همچنین شهرستان‌ها و حتی روستاهای کشور هستند که با انگیزه سود بیشتر به تهران آمده و با بی توجهی نسبت به آینده این کودکان، از وضعیت مالی آن‌ها و خانواده هایشان سوء استفاده می‌کنند و تنها هزینه اندکی از کار و تلاش شبانه روزی، خیابان گردی و شب گردی را به این کودکان می پردازند.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه طی این هفته 11 باند تکدی گری شناسایی شده اند و از ابتدای امسال تاکنون 4 هزار و 300 متکدی جذب و شناسایی شدند که از این تعداد، 480 کودک زیر 18 سال بوده اند، یادآور شد: آمار دقیقی از تعداد این باندها و درآمد ماهانه آن‌ها در دسترس نداریم، زیرا این افراد به صورت قانونی فعالیت نمی‌کنند. در نتیجه کسب درآمد ماهیانه آن‌ها در جایی ثبت نمی شود و این کار در حوزه اختیارات نیروی انتظامی است.

وی عنوان کرد: وظیفه شهرداری، شناسایی و جذب کودکان آسیب دیده است. همچنین سازمان بهزیستی و وزارت تعاون وظیفه توانمندسازی این افراد را بر عهده دارند و در حال حاضر 16 مرکز پرتو با ظرفیت نگهداری از 3 هزار کودک به منظور توانمندسازی این افراد در شهر تهران وجود دارد.

قدیمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر در مجموع 106 مرکز نگهداری از جمله مددسرا، مراکز پرتو، مراکز بهاران و صبح رویش اقدام به نگهداری از افراد آسیب دیده می کنند، تاکید کرد: شهروندان از کمک به متکدیان خودداری کنند، زیرا باعث افزایش تعداد و حرفه ای تر شدن آن‌ها و همچنین باندهای تکدی گری می شود و با توجه به اینکه تکدی‌گری در سر چهارراه‌ها منبع درآمدی برای این افراد به شمار می‌رود، مردم می‌توانند به جای کمک به متکدیان، به آشنایان نیازمندی که سراغ دارند و یا مراکز خیریه کمک کنند، لذا باید برای این کار فرهنگسازی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری