عضو مجلس خبرگان رهبری: برخی از روحانیت عربی ۲۰۰ میلیون یورو به رونالدو را حلال اما کمک به ملت مسلمان سوریه را حرام می دانند

خطیب جمعه اردبیل گفت: جای تعجب است که در نظر آنها ۳۰۰ میلیون یورو به مسی و ۲۰۰ میلیون یورو به رونالدو حلال است اما اما مساعدت به مسلمانانی که هیچ نقشی در منازعات سیاسی ندارند حرام می گردد.

عضو مجلس خبرگان رهبری: برخی از روحانیت عربی ۲۰۰ میلیون یورو به رونالدو را حلال اما کمک به ملت مسلمان سوریه را حرام می دانند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در محل مصلی اردبیل برگزار شد، با اشاره به وقوع زلزله در ترکیه و سوریه و تبیین رفتار اروپا و غرب در مواجهه با زلزله در این دو کشور اظهار کرد: حادثه زلزله در سوریه و ترکیه، فاجعه بسیار بزرگی است؛ خانواده‌ها زیر آوار هستند و از شدت فاجعه، امدادگران قادر به نجات محبوسین زیر آوار نیستند. ما از دولت تشکر می‌کنیم که هواپیماهای کمک‌رسان ایرانی در اولین فرصت در ترکیه و سوریه بر زمین نشست، صندوق‌های امدادرسانی در شهرها نصب شده و شایسته است ملت بزرگ ما مثل همیشه با مساعدت خود در کاهش درد و رنج زلزله‌زدگان سهیم باشند.

وی افزود: ایران با اینکه خود در محاصره است ولی سخاوتمندانه سفره خود را برای گرفتاران در این گونه حوادث باز می‌کند، همچنان که آن زمان که مرز آذربایجان باز بود و ایران سفره خود را باز کرده بود به خاطر پایین بودن قیمت در ایران، روزانه سه هزار آذری به ایران می‌آمدند و مایحتاج خود را می‌خریدند. تحقیقاً یک صد هزار نفر از آذری‌های آن طرف مرز از کالاهای غیریارانه‌ای ایران ارتزاق می‌کردند، آنها هم برای خود خرید می‌کردند و هم برای فروش.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل بیان کرد: اخیراً دولت آذربایجان مرز جلفا را چند روز باز کرد، چون می‌خواست خودمختاری نخجوان را حذف کند و احتیاج داشت که مردم از تحولات جدید خوشحال باشند، در این چند روز سیل‌ آذری‌ها به ایران سرازیر شدند و با خوشحالی غیرقابل وصف مشغول خرید شدند.

«قانون قیصر» آمریکا مانع امدادرسانی به مردم سوریه شد

وی با بیان اینکه هر از چند گاهی در دنیای معاصر اتفاقاتی می‌افتد که مایه شرمساری بزرگ برای بشریت معاصر و ذلت و خواری برای جامعه به اصطلاح جهانی است، تصریح کرد: در زلزله اخیر ترکیه و سوریه، کشورهای اروپایی بارها صراحتا اعلام کردند که مساعدت‌های زیادی به ترکیه می‌فرستیم، اما یکی از آنها درباره سوریه حرف نزد و عملاً گفتند که ما نمی‌توانیم «قانون قیصر» آمریکا را که بر سوریه تحمیل شده نقض کنیم؛ بسیاری از کشورها نیز حاضر به مساعدت به سوریه نشدند.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: از این تبعیض و معیار دوگانه معلوم می‌شود آنها بشریت را درجه‌بندی کرده‌اند، هر کشوری با آنها همراه است ملت آن کشور، انسان هستند و اگر همراه نیست، ملت آن کشور بشر نیستند پس حقوق بشر هم ندارند، قانون قیصر آمریکا ملت سوریه را کاملاً بیچاره کرده است.

عادی‌سازی روابط با اسرائیل، شرط لغو قانون قیصر

وی تشریح کرد: قانون قیصر یک تحریم وحشتناک است و برداشتن آن فقط یک شرط دارد و آن عادی‌سازی روابط با اسرائیل است! قانون قیصر را اگر خلاصه کنید دو کلمه می‌شود «تجویع و ترکیع» یعنی آن قدر ۲۵ میلیون ملت سوریه را گرسنه نگه می‌داریم که در برابر ما رکوع بکنند، یعنی «یا رکوع یا مرگ یک ملت» آنچه ماحصل قانون قیصر در سوریه شده یک جنایت وحشتناک است و من در سفر خود به سوریه آن را از نزدیک دیدم. حادثه زلزله پرده را از صورت زشت غرب کنار زد و ثابت کرد که انسانیت در نگاه آنها نه تنها مرده بلکه به نهایت تعفن خود رسیده است.

امام جمعه  اردبیل با ابراز تاسف از رفتار برخی از کشورهای عربی در رابطه با زلزله اخیر در سوریه تصریح کرد: جای تاسف است که بعضی از کشورهای عربی که از آمریکا حساب می‌برند، به طوری که پل مساعدت هوایی نیز بین کشور خودشان و دمشق درست نکردند ظاهراً دستگاه روحانیت و افتاء آنها مساعدت به ملت سوریه را به خاطر وجود بشار اسد حرام می‌داند. جای تعجب است که در نظر آنها پرداخت ۳۰۰ میلیون یورو به مسی و ۲۰۰ میلیون یورو به رونالدو حلال است اما مساعدت به مسلمانانی که هیچ نقشی در منازعات سیاسی ندارند، حرام اعلام می‌شود.

 در حوادثی همچون زلزله، نباید غیر از انسانیت، موضوع دیگری مد نظر باشد

وی اضافه کرد: بعد از زلزله یکی از مشایخ وهابیت در عربستان سخنرانی کرد و به اهالی سوریه فحش داد و اظهار داشت «بلای زلزله به خاطر فساد سوری‌ها به آنها نازل شده» متاسفانه این مفتی بعضی از روایات را به صورت غرض‌آلود مورد استفاده خود قرار داد. در حوادثی همچون زلزله نباید غیر از انسانیت، چیز دیگری مد نظر باشد اما همین حادثه، پرده را از صورت غرب کنار زد و بدترین چهره‌ از آنها نمایان شد.

آیت‌الله عاملی بیان داشت: غربی‌ها به کمک ترکیه شتافتند اما ملت سوریه را انسان حساب نکردند و آمریکا، اروپا و هم پیمانان آن‌ها به خاطر قانون قیصر که آمریکا بر سوریه اعمال کرده حاضر به کمک به سوریه نشدند، معبرها را از مرز ترکیه به سوریه باز نکردند، آمریکا در شمال سوریه چاه‌های نفت و گاز را در اختیار خود گرفته و هر روز درآمد کلانی از آنجا برداشت می‌کند، با این حال حاضر نشد در این مصیبت بزرگ و در این وانفسا از نفت سوریه به مردم سوریه کمک کند.

وی تاکید کرد: وضع سوریه بسیار وخیم است؛ هم در محاصره اقتصادی است؛ هم زمستان است؛ هم زیرساخت‌ها در اثر جنگ از بین رفته و هم از نظر مالی کاملاً فقیر است اما هیچ اعتنایی به سوریه نشد.

خطیب جمعه اردبیل گفت: بانک جهانی به خاطر زلزله نزدیک به ۲ میلیارد دلار به ترکیه کمک کرد اما دلاری به سوریه کمک نکرده، با این برهان که قانون قیصر آمریکا مانع از آن است.

 آمریکا عملاً می‌گوید یا باید با من باشید و یا باید بمیرید

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: ۶۱ هزار امدادگر از ۶۰ کشور به ترکیه سرازیر شدند و ما از آن خوشحالیم و تمام راه‌های منتهی به منطقه زلزله‌زده در ترکیه مملو از کامیون‌های امدادرسانی شده و کمک‌رسانی با هلیکوپتر صورت می‌گیرد و ما از آن خوشحالیم و می‌گوییم خدایا زیادش کن، اما یک هزارم این مساعدت در سوریه وجود ندارد، آمریکا عملاً می‌گوید «أَنَا أُحْیِی وَ أُمِیتُ» همچنان که نمرود به ابراهیم گفت «أَنَا أُحْیِی وَ أُمِیتُ» آمریکا عملاً می‌گوید یا باید با من باشید و یا باید بمیرید و لذا یک نویسنده عرب گفت انگار آمریکا شده «اله یعبد»!!!

وی با تاکید بر روحیه استکباری آمریکا گفت: آمریکا عملاً ادعاء می‌کند که من خدا هستم، من به انسانها رزق و روزی می‌دهم، من زنده می‌کنم من می‌میرانم، اما با جنگ و تحریم و خداوند از این فاجعه خبر داده آنجا که وقتی حضرت ابراهیم با نمرود محاجه می‌کند، او می‌گوید «أَنَا أُحْیِی وَ أُمِیتُ»  «أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِی حَاجَّ إِبْرَاهِیمَ فِی رَبِّهِ أَنْ آتَاهُ اللَّهُ الْمُلْکَ إِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ رَبِّیَ الَّذِی یُحْیِی وَیُمِیتُ قَالَ أَنَا أُحْیِی وَ أُمِیتُ قَالَ إِبْرَاهِیمُ فَإِنَّ اللَّهَ یَأْتِی بِالشَّمْسِ مِنَ الْمَشْرِقِ فَأْتِ بِهَا مِنَ الْمَغْرِبِ فَبُهِتَ الَّذِی کَفَرَ وَ اللَّهُ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ» ( آیا ندیدی که پادشاه زمان ابراهیم (ع) به دلیل حکومتی که خدا به او داده بود درباره (یکتایی) خدا با ابراهیم به جدل برخاست؟ چون ابراهیم گفت: خدای من آن است که زنده گرداند و بمیراند، او گفت: من نیز زنده می‌کنم و می‌میرانم. ابراهیم گفت که خداوند خورشید را از طرف مشرق برآورد، تو اگر توانی از مغرب بیرون آر؛ آن نادان کافر در جواب عاجز ماند؛ و خدا راهنمای ستمکاران نخواهد بود.)

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: انسانیت در غرب مُرده، بشریت وجه المصالحه شده و انسان‌ها درجه‌بندی شده‌اند، تعفن بالاتر از این نمی‌شود که مجله هتاک فرانسوی یعنی شارلی ابدو با کشیدن کاریکاتور برای زلزله‌زده‌ها دل خود را خنک کرد، این مجله ناپاک زیر عکس زلزله نوشته «احتیاجی به فرستادن تانک‌ها نیست» یعنی زلزله کار ما را آسان کرده است به این می‌گویند «مدنیت و فرهنگ فرانسوی». هیچ انسان محترمی در برابر مصیبت‌زده به او زخم زبان نمی‌زند.

 اقدام شارلی ابدو نماد صریحی از «تمدن توحش» است

وی ادامه داد: مجله شارلی ابدو با درج صحنه‌ای وحشتناک از زلزله ترکیه و نوشته فوق، اعلان جنگ با بشریت کرده است، این نماد صریحی از «تمدن توحش» است. این مجله در حالی آن را منتشر کرد که هنوز بزرگ و کوچک زیر آوار ناله می‌کردند و چشم به تلاش نجات‌گران بودند اگر کسی دنبال پیدا کردن تروریسم است این مصداق اکمل تروریسم است.

آیت‌الله عاملی اظهار داشت: حالا فهمیدیم که کاریکاتور کشیدن و اهانت این مجله به رسول خدا(ص) و مقام معظم رهبری، برای آن دو بزرگوار نقص نبود، در این حادثه پرده از چهره حقیقی آن‌ها کنار رفت و عمق کینه آنها به هر آنچه که به اسلام و مسلمانان‌ است معلوم گشت. خداوند چقدر عالی فرموده که «قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَ مَا تُخْفِی صُدُورُهُمْ أَکْبَرُ»

وی تاکید کرد: خوشحالی از مرگ انسان‌ها بالاترین تعبیر از توحش است، کاریکاتور برای خنداندن انسان‌ها است و خنداندن انسان‌ها به خاطر مرگ انسان‌ها، قعر انحطاط است؛ اگر این زلزله در اسرائیل رخ می‌داد قطعاً شارلی ابدو جرات استهزاء پیدا نمی‌کرد اما اینکه چرا ترکیه را انتخاب کرده است، این به خاطر حقد و کینه‌ای است که اروپا از دولت عثمانی دارد و هیچ وقت دل آنها از کشتار ترک‌ها و مسلمان‌ها خنک نمی‌شود. نه تنها این مجله، بلکه باید دولت فرانسه از مسلمان‌ها و از ترک‌ها عذرخواهی کند.

مردم جمهوری آذربایجان: به ملت ایران بگویید...

امام جمعه  اردبیل ضمن قدردانی از مردم جمهوری آذربایجان تصریح کرد: از اهالی مکرّم کشور آذربایجان یک تشکر ویژه دارم؛ خدا می‌داند که آنها این هفته چقدر با من تماس گرفتند، پیامشان یک کلمه بود که به ملت ایران بگویید مبادا مبادا اهانت‌هایی را که اخیراً در آذربایجان صورت گرفت، به حساب ملت آذربایجان بگذارند. اهانت‌گران افراد خاصی هستند مبادا ملت آذربایجان را در کنار آنها بگذارید، شان مردم آذربایجان خیلی بالاتر از این است که به اولاد حضرت زهرا(س) اهانت نمایند. آنها اظهار داشتند ما از همه ماجرا خبر داریم و می‌دانیم ریشه این اهانت‌ها و اقدامات ایران‌ستیزی از کجاست.

وی اضافه کرد: یکی از آنها مرا قسم داد که یک مطلب را حتماً در خطبه نماز جمعه بگویم و آن اینکه «با آل علی(ع) هر که در افتاد ور افتاد» این بخشی از قصیده نسیم شمال است که در غائله حمله نیکولای اول، تزار روسیه با توپ به حرم امام رضا(ع) سرود و من هم از حافظ اضافه می‌کنم که: بس تجربه کردیم در این دیر مکافات/ با دُردکشان هر که در افتاد بر افتاد.

وحدت ما و مردم جمهوری آذربایجان با تلاش هیچ بیگانه‌ای قابل زوال نیست

آیت‌الله عاملی اعلام کرد: به مردم جمهوری آذربایجان نیز عرض می‌کنم اخوت ما و شما با هیچ قیچی‌ای قابل بریدن نیست، وحدت ما و شما با تلاش هیچ بیگانه‌ای قابل زوال نیست، ما در طول تاریخ با شما بودیم و خواهیم بود، ما با اشغالگران نبودیم و هیچ وقت با آنها همراه نخواهیم بود، ما یک عمری است که از تمامیت ارضی شما در مجامع بین‌المللی دفاع کرده‌ایم و دفاع خواهیم کرد.

وی بیان کرد: به ایران‌ستیزان بگویید فقط یک مورد پیدا کنید که در طول جنگ قره باغ، ایران به نفع تمامیت ارضی آذربایجان رأی نداده باشد البته و صد البته ما به هیچ چیز احتیاج نداریم. ایران کشور بسیار بزرگی است بنابراین  آنچه انجام می‌دهیم وظیفه دینی و انسانی و اداء حق همسایگی است. یک شعر بسیار جالب و تکان‌دهنده هم برای اهانت‌کنندگان می‌گویم: چون خدا خواهد که پرده کس درد/ میلش اندر طعنه پاکان برد.

امسال ۲۲ بهمن با سال‌های گذشته خیلی فرق دارد؛ دشمن از روی جهالت طمع پیدا کرده و به توهم افتاده است و ما باید در ۲۲ بهمن به آنها ثابت کنیم که باز هم ملت ایران را نشناختید

نماینده ولی فقیه در استان ضمن گرامی‌داشت سالروز حماسه ۲۲ بهمن و دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی این روز تصریح کرد: امسال ۲۲ بهمن با سال‌های گذشته خیلی فرق دارد؛ دشمن از روی جهالت طمع پیدا کرده و به توهم افتاده است و ما باید در ۲۲ بهمن به آنها ثابت کنیم که باز هم ملت ایران را نشناختید، ۲۲ بهمن همیشه شاخصه اقتدار نظام، مردمی بودن نظام و وحدت ملت و امنیت نظام خواهد بود، ۲۲ بهمن نمایش عظیم قدرت ملت و انقلاب و نماد و مظهر اقتدار ملی و مظهر حضور مردمی، مظهر استقامت و مظهر عزم و اراده بلند ملت ما و روز یاس دشمن و روز پنبه شدن تلاش عظیم و هزینه سنگین دشمن است.

وی تاکید داشت: اتفاقات اخیر برای پی بردن به ذائقه ما بود؛ ما ذائقه خود را در ۲۲ بهمن نشان خواهیم داد، آنجا خواهیم گفت که «وَهَمُّوا بِمَا لَمْ یَنَالُوا» هدف از تحریم و سایر فشارهای بین‌المللی این است که اولاً اراده مردم شکسته شود مردم خسته شوند و صحنه را خالی کنند، ثانیاً مسئولین سست شده و از اصول تنازل کنند. هر وقت این دو عنصر قوی‌تر شده آنها عقب‌نشینی کرده‌اند.

آیت‌الله عاملی گفت: ما در ۲۲ بهمن تظاهرات می‌کنیم تا به دشمن همان را بگوییم که قرآن می‌گوید یعنی «إِنَّ فِرْعَوْنَ وَ هَامَانَ وَ جُنُودَهُمَا کَانُوا خَاطِئِینَ» (همانا فرعون و هامان و لشکریانشان بسیار نادان و خطاکار بودند) ما در ۲۲ بهمن جواب ۴۳ سال تلاش آمریکا برای انتقام از ملت را می‌دهیم که آیا ۴۳ سال تلاش آنها جواب داده است یا نه؟ آنجا این آیه را خواهیم خواند «قُل موتوا بِغَیظِکُم إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ بِذاتِ الصُّدورِ» ( بگو: با همین خشمی که دارید بمیرید! خدا از اسرار درون سینه‌ها آگاه است.)

وی اذعان کرد: من برای ۲۲ بهمن همیشه این آیه را می‌خوانم که «وَ لَا یَطَئُونَ مَوْطِئًا یَغِیظُ الْکُفَّارَ وَلَا یَنَالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَیْلًا إِلَّا کُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ» ایجاد غیظ برای کفار از وظایف واجب مسلمانان است. خداوند در تبیین این وظیفه الزامی گفته : «لِیَغیظَ بِهِمُ الکُفّارَ " ۲۲ بهمن روز یاس و کابوس بزرگ برای دشمنان و خط بطلان به آرزوهای کودکانه آنهاست. آنها باز هم مایوسانه برخواهند گشت «وَرَدَّ اللَّهُ الَّذِینَ کَفَرُوا بِغَیْظِهِمْ لَمْ یَنَالُوا خَیْرًا»

راهپیمایی ۲۲ بهمن همان دموکراسی حقیقی است

امام جمعه  اردبیل تصریح کرد: آنها با اوهام خود دل خود را خنک و برای خودشان دل خوش کنک درست می‌کنند خودشان را امیدوار می‌کنند اما می‌بینند که انقلاب اسلامی که معجزه قرن است هر ۲۲ بهمن این معجزه تجدید می‌شود. ملت ما یک ویژگی مهم دارد که از انقلاب به ارث برده است و آن اینکه هر وقت احساس می‌کند دشمن نزدیک می‌شود و توطئه می‌کند، تمام مشارب فکری به صورت ید واحده به صحنه می‌آیند و قدرت انقلاب و قدرت ملت را به نمایش می‌گذارند؛ این همان دموکراسی حقیقی است که غرب تحمل دیدن آن را ندارد. مردم احساس می‌کنند خودشان صاحب کشور و صاحب انقلاب هستند.

وی با تاکید بر اینکه حضور در صحنه یک وظیفه ملی و دینی است، گفت: در طول تاریخ هر وقت ملت ایران در صحنه نبوده، این کشور را تقطیع کرده‌اند و چنان ضربه زده‌اند که قابل جبران نبوده است.

منبع: فارس
ارسال نظر
ارسال نظر