کد خبر 558554

اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور رییسی + عکس

اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از آغاز دولت سیزدهم، عصر چهارشنبه دهم شهریورماه به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از ریاست جمهوری آیت الله سیدابراهیم رییس ی،  عصر امروز چهارشنبه دهم شهریورماه به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور دبیر و اعضای مجمع تشکیل شد.

در این نشست که رییس جمهور، رییس قوه قضائیه، وزیر دادگستری، نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس و تنی چند از اعضای حقوقدان شورای نگهبان نیز حضور داشتند، لوایح  مرتبط با دستور جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش بررسی لوایح «موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه» که برای تعیین مصلحت به مجمع تشخیص ارجاع شده بود، پس از بحث و بررسی با رای دو سوم اعضای مجمع، نظر مجلس شورای اسلامی عیناً تصویب و «لایحه سند الحاقی اصلاح موافقنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه جهت معاضدت در پرونده‌های مدنی و جزایی» برای رفع پاره‌ای از ابهامات به کمیسیون مربوطه ارجاع گردید.

نکته قابل توجه نشست امروز، حضور شخص رییس جمهور به عنوان یکی از اعضای حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از غیبتی طولانی مدت و نزدیک به 8 ساله است. چه آنکه  عکاسان و خبرنگاران سیاسی در 8 سال اخیر تقریبا به خالی بودن جایگاه اختصاصی رییس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام عادت کرده بودند.

حسن روحانی طی ریاست خود بر دولت های یازدهم و دوازدهم شاید به تعداد انگشتان یک دست نیز در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حاضر نشده بود که این حضور نیز به دوران پیش از درگذشت مرحوم هاشمی رفسنجانی بازمی گشت.

گفته می شد علت عدم رغبت روحانی برای حضور در جلسات مجمع تشخیص حتی در زمان حیات مرحوم هاشمی رفسنجانی این بوده است که وی معتقد بوده که ریاست مجمع به موجب اینکه سیاست های کلان و مصلحت های نظام را رییس جمهور تشخیص می دهد و درگیر آن است، باید بر عهده رییس جمهور باشد.

البته دیگر نکته قابل توجه جلسه امروز مجمع تشخیص، غیبت محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در این جلسه بوده است.

مجمع تشخیص مصلحت

بیشتر بخوانید
ارسال نظر