کد خبر 556181

رضایی؛

ضرغامی برای جبران خسارت کرونا در صنعت گردشگری برنامه های حمایتی دارد

نماینده مردم کنگاور در مجلس با اشاره به برنامه های وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی در مقابله با کرونا و جبران خسارت آن در صنعت گردشگری گفت: تخصص و تجربه رسانه ای وزیر پیشنهادی به حوزه میراث فرهنگی کمک فراوانی می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل ازخانه ملت، علی رضایی در نوبت سوم نشست علنی امروز (سه شنبه 2 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت عزت الله ضرغامی وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت سیزدهم در موافقت با برنامه های وی گفت: من کارمند صداوسیما بودم، بنابراین با ضرغامی آشنایی کامل دارم، وی نگاهی تخصصی و باتجربه در حوزه رسانه دارد و می تواند توانمندی را در ایجاد هماهنگی در دستگاه های حاکمیتی پیرامون ماموریت های این وزارتخانه ایجاد کند.

نماینده مردم هرسین و کنگاور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پاک دستی و سلامتی مالی در طول سنوات خدمت، توانمندی های مدیریتی، آشنایی با مبانی نظری و قرآنی برای کمک به ماموریت های این وزارتخانه، شجاعت در تصمیم گیری خصوصاً در موضوع فتنه، تعامل سازنده با مجلس در ادوار مختلف، سابقه موفق در صنایع دفاعی و حوزه تولید خصوصاً صنعت موشکی، تجربه موفق در ارتباط مستقیم با حوزه صف تا پایین ترین سطوح برای پیشبرد تصمیمات و روحیه جوان گرایی و اعتماد به شایستگی جوانان در مدیریت کشور از برنامه های وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی است.

وی تاکید کرد: همچنین قدرت تعامل با بخش خصوصی، رویکرد فراجناحی در استفاده از ظرفیت نخبگان و کارشناسان، تسلط بر فضای مجازی و آشنایی با کاربردهای آن در توسعه کسب و کارهای نوین، اعتقاد و توانمندی مقابله با بروکراسی زیانبار و بازدارنده، سابقه حضور متوالی در سه کابینه گذشته و توان انتقال تجربیات ملی به دولت جدید نیز از مهمترین محورهای برنامه های آقای ضرغامی برای وزارت میراث فرهنگی است.

رضایی با بیان اینکه امیدواریم ضرغامی با کسب رأی اعتماد از نمایندگان مجلس به چند مورد مهم توجه ویژه داشته باشد، تصریح کرد: تسهیل روادید گردشگری و سرمایه گذاری در حوزه هتلینگ و ساخت و توسعه هتل های ارزان قیمت و معرفی جذابیت ها و ظرفیت های گردشگری ایران در رسانه های بین المللی باید مدنظر وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی در آینده قرار گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: گردشگری بنا به ماهیت خود اثرات مثبت و منفی متعددی بر محیط فرهنگی، اجتماعی، طبیعی و اقتصادی ایران می گذارد. به لحاظ اقتصادی، سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی کشور 3.4 درصد و در اشتغالزایی در حدود 541 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم و در صادرات غیرنفتی در حدود 14 درصد برآورد شده است. این وضعیت بیانگر ضعف عمومی این بخش از نظر مدیریت، تبلیغات، ساختار حقوقی و نیز ارتباط ضعیف آن با ساختار صنایع کشور است.

نماینده مردم هرسین و کنگاور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استفاده صحیح از پتانسیل ها و ظرفیت های گردشگری ایران می تواند سودی معادل دو برابر ذخایر نفتی را به کشور سرازیر کند. آمارها نشان می دهد که بین 400 تا 600 میلیارد دلار از درآمد کشورها از صنعت گردشگری تامین می شود که متاسفانه علی رغم جایگاه تاریخی و ویژگی های طبیعی ایران، کشورمان در این کسب درآمد جایگاهی ندارد. اگر با توجه به مزایای صنعت گردشگری و تاثیر اقتصادی توسعه این صنعت در درآمدزایی و اشتغالزایی بتوانیم به ظرفیت کامل صنعیت گردشگری دست پیدا کنیم، می توانیم سالانه سودی دوبرابر ذخایر نفتی را به کشور وارد کنیم.

وی ادامه داد: نگاه اقتصادی به صنعت گردشگری می تواند تمامی جوانب فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... را در برگیرد، زیرا لازمه توسعه این صنعت و چرخه اقتصادی آن در درجه اول مهیا کردن بسترها در ابعاد دیگر آن است. قرار دادن گردشگری در اولویت های اقتصادی کشور، تمامی ابعاد علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را پوشش می دهد.

رضایی با اشاره به نقش صنعت گردشگری بر متغییرهای اقتصادی نیز گفت: امروزه توجه سیاستگذاران و برنامه ریزان کشورها به صنعت گردشگری به عنوان یک استراتژی، توسعه اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و سیاسی بیش از پیش معطوف این موضوع شده و آثار مثبت اقتصادی و فرهنگی آن مورد توجه جدی دولت ها و ملل گواگون قرار گرفته است. بسیاری از کشورها با بهره گیری از این صنعت به نقطه اوج اهداف مورد نظر دست یافته، به نحوی که بیشترین درآمد خود را از طریق آن تامین می کنند و در زمره کشورهای توسعه یافته جهان مطرح شده اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: صنعت گردشگری نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم خارجی در داخل کشور است و اثر انبساطی آن در کلیه بخش های اقتصادی، اثرهای توسعه ای دارد. اصلی ترین کارکرد این صنعت، کسب درآمدهای ارزی، توزیع مجدد درآمدها، ایجاد زمینه اشتغال، فروش کالاها و خدمات مورد نیاز گردشگران و به ویژه صنایع دستی و توسعه حمل و نقل و رونق اقتصادی است.

نماینده مردم هرسین و کنگاور در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ضرغامی فردی باتجربه، متخصص، ایده پرداز و دارای تفکر بوده و برای مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بسیار مناسب و موثر است. با عنایت به سوابق ضرغامی در صداوسیما، معاونت پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی گزینه بسیار خوبی برای رفع دغدغه های ملی درخصوص میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوده و با توجه به برنامه های ارائه شده می تواند گام های موثری در این حوزه بردارد.

وی تاکید کرد: برنامه ها و رویکردهای ضرغامی برای حفاظت از میراث فرهنگی، توسعه گردشگری و تولید و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی، در کمیسیو های تخصی مجلس مورد تایید واقع شده و اعتماد اکثریت نمایندگان را به خود جلب کرده است. برنامه هایی از جمله گردشگری سلامت، طبیعت گردی، بوم گردی، کشاورزی- گردشگری، گردشگری دریایی و گردشگری زیارتی و توسعه گردشگری داخلی مورد تاکید و توجه خاص وی است. همچنین در برنامه های ضرغامی درخصوص صنایع دستی هم شاخصه تحول و توسعه کاملا محسوس است.

رضایی تصریح کرد: برای مقابله با کرونا و جبران خسارت آن در صنعت گردشگری و حوزه صنایع دستی که دچار آسیب های اقتصادی زیادی شده است و برای حمایت و جبران خسارت ها، نیاز به برنامه ریزی مناسب است که وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی برای این موضوع راهکارهایی را به عنوان برنامه حمایتی آماده کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ضرغامی توانایی کاهش و برداشتن موانع و چالش های پیش روی وزارتخانه نوپای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را دارد تا با مدیریت شایسته و با تعامل و همکاری دیگر دستگاه ها شاهد رشد و توسعه گردشگری و صنایع دستی کشور و حفظ و صیانت هر چه بیشتر از مواریث فرهنگی و معنوی ایران اسلامی باشیم.

حجم ویدیو: 3.60M | مدت زمان ویدیو: 00:01:57
بیشتر بخوانید
ارسال نظر