کد خبر 529368
میرلوحی پاسخ داد؛

سیاست اصلاح طلبان برای انتخابات چیست؟

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: شاهد بودیم که سال ۹۸ اصلاح طلبان حاضر نشدند سراغ افراد غیر بروند، در انتخابات پیش رو همین سیاست را در نظر داریم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر؛ محمود میرلوحی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، با اشاره به اینکه فضای انتخاباتی جریان‌های سیاسی کشور خیلی دیر شکل گرفت، گفت: شاهد هستیم در مدت اندک باقی مانده جریان‌های سیاسی مطرح در کشور، تکلیفشان با کاندیدای مورد نظرشان مشخص نیست تا بتوان برآوردی از چگونگی عرصه انتخابات پیش بینی کرد.

وی افزود: به علاوه در حال حاضر که نگاه می‌کنیم باید بگوییم همه دیدگاه‌ها و مسائل یک طرف و مردم یک طرف قرار دارند، یعنی این مسئله که مردم تا چه حد حضور پیدا خواهند کرد و مشارکت چه میزانی خواهد بود قابل پیش بینی نیست و همین موضوع برآورد را سخت‌تر کرده است.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با بیان اینکه هنوز نمی‌توان به مشارکت بالای ۵۰ درصد امیدوار بود، اظهار کرد: فعلاً یک چهار ضلعی در عرصه انتخابات شکل گرفته؛ یک ضلع جریان اصلاح طلب، یک ضلع اصولگرایانی انقلابی، یک ضلع اصولگرایان سنتی که علی لاریجانی آنها را نمایندگی می‌کند و ضلع چهارم که اصلاح طلب یا اصولگرا نیستند، به صحنه آمده‌اند.

میرلوحی تاکید کرد: باید منتظر تایید صلاحیت‌ها بمانیم و ببینیم چه کسانی تایید می‌شوند تا با توجه به افراد تایید شده، آرایش میدان چگونه شکل می‌گیرد؛ ترسیم آرایش عرصه انتخابات و مشخص شدن شعارهای هر جریان و نحوه انجام مناظرات می‌تواند شفافیت اوضاع را بیشتر کند.

وی در واکنش به نقش جهانگیری در بروز شرایط موجود کشور و احتمال عدم استقبال مردم از او در انتخابات، بیان کرد: خیر! چه کسی گفته مردم چنین نگاهی به جهانگیری دارند؟ باید ببینیم چه میزان مشارکت اتفاق می‌افتد و مردم چه تصمیمی می‌گیرند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت تاکید کرد: مسئله اصلی ما حضور مردم است؛ سختی دغدغه اول ما این است که رای بدنه اصلاحات و رای‌های خاکستری در انتخابات شرکت کنند. ما باید به این فکر کنیم که هواداران خود را متقاعد کنیم تا رای بدهند.

میرلوحی با بیان اینکه وقتی بتوانیم رای اصلاحات را پای صندوق بکشانیم، تصمیمات را قطعی می‌کنیم، اظهار داشت: بقیه راه و مسیر پیش بینی شده است، در یک نظرسنجی از میان گزینه‌هایی اصلاح طلبی که شرکت کرده‌اند گزینه‌ای که اقبال و رای بیشتری داشته باشد انتخاب می‌شود و در صحنه انتخابات باقی خواهد ماند.

وی درباره احتمال حمایت جریان اصلاحات از «علی لاریجانی»، تصریح کرد: باید ببینیم علی لاریجانی از کدام سَمت و به دعوت چه کسانی وارد انتخابات شده است. هرکس اظهارات و مواضع اصلاح‌طلبانه داشته باشد، اصلاح طلب نیست.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در پاسخ به اینکه دوره‌های قبل اصلاح طلبان با تغییر موضع از کاندیدای غیر اصلاح طلب حمایت کرده‌اند، گفت: دوره قبل انتخابات سال ۹۸ است نه ۹۶؛ پیش از اینکه سراغ انتخابات سال ۹۸ برویم باید به تجربه سال ۹۶ نگاه کنیم و ببینیم که اصلاحات در آن مقطع چگونه عمل کرد.

میرلوحی افزود: شاهد بودیم که سال ۹۸ اصلاح طلبان حاضر نشدند سراغ افراد غیر بروند، وقتی جبهه اصلاحات ایران و نمایندگان آن تکرار می‌کنند سراغ نامزدی غیر از اصلاحات نخواهند رفت و افراد شاخص خود را به میدان می‌فرستند، نباید از جانب آنها حرف دیگری زد.

وی در پایان گفت: وقتی مصداق نقد و نزدیک انتخابات ۹۸ را داریم نباید بر اساس سال ۹۶ به انتخابات نگاه کنیم. سیاست اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ همان سیاست سال ۹۸ خواهد بود.

ارسال نظر